Volvo uvádí multiadaptivní bezpečnostní pás. Nastaví zádržnou sílu přesně podle vašeho těla

Už dlouhodobě je švédská automobilka Volvo průkopníkem aktivní i pasivní bezpečnosti aut. Nepochybně nejvýznamnější inovací, kterou jako první uvedla do produkčních modelů, je dodnes nejpoužívanější tříbodový bezpečnostní pás. Ten vynalezl Niels Bohlin, a když novou inovaci ukázal Volvu, po dalším vývoji se společně rozhodli, že tenhle patent poskytnou všem dalším automobilkám bez poplatku. Touha po vyšší bezpečnosti na silnicích byla silnější než vůně peněz.
Poprvé se objeví v elektromobilu Volvo EX60
Vůbec poprvé se inovativní tříbodový bezpečnostní pás objevil ve Volvu PV544 už v roce 1959, postupně prochází dalším vylepšováním a Volvo právě představuje nejnovější evoluci – multiadaptivní bezpečnostní pás. Novinka se objeví v sériové výrobě už příští rok, kdy se stane standardní výbavou nového elektromobilu Volvo EX60.
Pro Volvo je to další světové prvenství, protože nejmodernější bezpečnostní pás se bude umět přizpůsobit tělům pasažérů. Nejdůležitější novinkou multiadaptivního bezpečnostního pásu je využití dat z pokročilých palubních senzorů v reálném čase, díky čemuž se zvládne přizpůsobit jak konkrétním dopravním situacím, tak fyzickým proporcím osob, které má chránit.
Pomocí senzorů si budoucí modely budou umět změřit výšku vašeho těla, proporce i hmotnost, a dokonce budou sledovat, v jaké poloze zrovna sedíte. Elektronika bezpečnostního pásu tak bude znát to nejdůležitější pro regulaci zátěže, jakou zadrží vaše tělo. Zatímco většina moderních bezpečnostních pásů pracuje se třemi profily omezovače, nová verze od Volva jich má 11. Reakční doba systému je přitom rychlejší než pouhé mrknutí oka, přičemž elektronika umí zohlednit i směr nárazu.
Systém multiadaptivního bezpečnostního pásu totiž pracuje nejen s daty z interiéru vozidla, ale také z vnějších a nárazových čidel. Specifické charakteristiky dopravních nehod při nárazu vyhodnotí v řádu milisekund a se stejnou rychlostí zvolí nejvhodnější nastavení bezpečnostního pásu.
Jak to tedy bude fungovat v praxi? Při vážné dopravní nehodě se bezpečnostní pás pro vyšší osoby nastavuje na větší zatížení, aby se snížilo riziko poranění hlavy, zatímco u menších osob je přitažení pásu mírnější, aby se minimalizovalo riziko zlomení žeber. Díky vzdáleným softwarovým aktualizacím se navíc bude tento systém dále zlepšovat na základě nově získaných dat.