Reklama
Řidičův chleba

Víc škody než užitku. Test bezpečnostních pásů pro těhotné dopadl s nečekaným závěrem

Ochránit těhotnou ženu a její ještě nenarozené dítě při jízdě v autě speciální pásy nedokážou
Zdroj: Tiskový servis ADAC

Každý rodič se snaží své děti maximálně chránit a tato snaha logicky začíná už před jejich narozením. I proto je na trhu řada speciálních adaptérů a nástavců pro bezpečnostní pásy v autě, které slibují vyšší ochranu jak matky, tak nenarozeného dítěte. Jenže test německého autoklubu ADAC ukázal, že ve skutečnosti ani jeden z testovaných produktů nezvyšuje bezpečnost, některé se při nárazové zkoušce dokonce rozbily. 

Strach prodává

Výrobci doplňků k bezpečnostním pásům sází především na to, že mezi motoristy dlouhodobě koluje informace o tom, že zejména v pokročilejším stádiu těhotenství představuje standardní bezpečnostní pás pro těhotnou ženu v případě nárazu zvýšené riziko, neboť způsobí příliš velký tlak v oblasti břišní. Na trhu jsou tak k dostání různé adaptéry či prodlužovače bezpečnostních pásů, které by měly být k ženě a jejímu dítěti v břiše ohleduplnější a tudíž bezpečnější. Bohužel se však ukázalo, že to není pravda.

Německý autoklub se zaměřil na tři hlavní oblastí - zjišťoval, jak těhotenský bezpečnostní pás změní ochranu oproti běžnému pásu, jaké zatížení musí figurína během nárazové zkoušky podstoupit s normálním pásem a s pásem pro těhotné a v neposlední roli se sledovalo i to, zdali se nějakým způsobem zvýší komfort pro těhotné ženy za volantem.

Čtyři rozdílné koncepty

Do testu ADAC zařadil čtyři různé typy bezpečnostních pásů pro těhotné:

  • Elastický popruh se zapínáním na druky: Břišní pás se vkládá mezi nohy do chlopně, kterou lze uzavřít zapínáním na druky, a je připevněn k tenkému sedáku elastickým popruhem. Sedák je připevněn k opěradlu předního sedadla například pomocí pásu.
  • Adaptér pásu s plastovým háčkem: Břišní pás vozidla se umístí přes plastový háček, který je umístěn mezi nohama těhotné ženy a je připevněn k sedadlu vozidla pomocí pásového popruhu.
  • Adaptér pásu s kovovým háčkem: Stejný princip jako adaptér pásu s plastovými háčky, pouze s kovovými háčky.
  • Přídavný pás: Umístí se kolem sedáku sedadla vozidla a připevní se k němu. Břišní pás vozidla se pak provlékne smyčkou na přídavném pásu.

Reklama

Zátěž pro dítě je s doplňky dokonce vyšší!

Analýza crash-testů provedených s figurínami těhotných žen různých velikostí odhalila zásadní věc: přídavné zádržné systémy nesnižují zátěž dítěte, ale naopak ji zvyšují. Kromě toho žádný z testovaných adaptérů pásů nevydržel působící síly ani nebyl schopen udržet břišní pás v nižší poloze v případě nárazu.

Adaptéry pásu totiž při nárazu zhoršují obepnutí těla, a tím i zadržení pánve. V důsledku toho se naměřené zatížení hrudníku, břicha a pánve ve skutečnosti zvýšilo. Zrychlení naměřená na břiše a pánvi se v porovnání s figurínami připoutanými běžným tříbodovým pásem při referenčních testech zvyšují až o 30 %.

Prvky z tvrdého plastu a kovu připevněné v oblasti rozkroku pak představují pro nastávající matky další riziko zranění. Při crash testech se plastové háčky zlomily, zatímco kovové háčky a přezka přídavného pásu tlačily na břicho těhotné ženy zespodu.

Běžný pás funguje dobře

Jednou z dalších nevýhod těhotenských pásů je, že při zapínání je potřeba až o 30 cm více popruhů. Pás kvůli tomu méně přiléhá k tělu nebo bokům, což zvyšuje riziko kolize s volantem. Potvrdilo se to i při praktických testech, kdy všechny zkoušené systémy způsobily, že se břicho figuríny v případě nárazu posunulo více dopředu. V tomto ohledu je pozitivní, že bezpečnostní předpínač pásů, který je součástí standardní výbavy víceméně všech novějších aut, může tuto nevýhodu těhotenských pásů částečně kompenzovat.

Z aktuálního srovnání systémů vyplývá, že normální tříbodový bezpečnostní pásy vozidla chrání v případě nehody dobře jak nastávající matku, tak nenarozené dítě, a těhotné ženy tak nejsou při řízení vystaveny vyššímu riziku než ostatní řidiči. 

Reklama

Diskuze

PICHAV - 30.11.2023 19:27:08
ZENSKA V OCEKAVANI !!!! DOBREHO ZLEHO !!!! NEMA NIKDE TRAJDAT !!!! KDYZ UZ SE ROZHODLA DAT !!!! A UZ VUBEC NE JEZDIT NEKAM V KARE !!!! V TE JE NEBEZPECNA I BEZ BUBNU !!!! MA SE UCIT S MALOU KARKOU !!!! CEKAT DOMA S JIDLEM !!!! A NIC VIC !!!! PASY NANIC

Náročným testem prošlo 18 dětských sedaček. Jedné z nich je nutné se vyhnout obloukem

Dobrou zprávou je, že v crash-testu prošly všechny sedačky dobře. Zásadní rozdíly jsou však jinde
12.06.2023 07:38
|
0
Reklama

Mýtus mezi řidiči: těhotné ženy se nesmí/nemusí poutat. Jak je to doopravdy?

Nepřipoutaná žena za volantem ohrožuje sebe i plod. Jak si správně pásy zapnout?
12.11.2020 15:56
|
1

Nesmí utéct! Těhotná řidička přejela zloděje kabelky

„Přece to tak nenechám, aby mu to prošlo. To není správné, to není fér.“ Těmito slovy vysvětlovala policistům těhotná řidička, proč se rozhodla zloděje nemilosrdně přejet autem.
03.07.2017 11:01
|
0

Se stavem tachometru lze snadno manipulovat i u moderních aut. Podvodníci mají staronový trik

Podle policie má každý třetí vůz přetočený tachometr. Německý autoklub ukázal, jak je to snadné
21.11.2024 14:15
|
0

Road trip: S prezidentským Renaultem Rafale na francouzskou riviéru i do automobilových muzeí

Vůz, který vozí Emmanuela Macrona, jsme důkladně prověřili ve všech jízdních režimech
17.11.2024 18:28
|
0
Reklama

Toto jsou nejspolehlivější a nejporuchovější auta vyrobená v Česku v letech 2020-2021

Německý autoklub dělá žebříček spolehlivosti na základě dat o technických kontrolách
13.11.2024 12:04
|
0

Komentář: Po zvolení Donalda Trumpa to mají evropské automobilky nahnuté. Neví se, co myslel vážně

Co byly jen předvolební řečí a jaká bude realita? Trump vzbuzuje nejistotu i mezi automobilkami
08.11.2024 13:33
|
4
Reklama
Autosalon TV