Víc škody než užitku. Test bezpečnostních pásů pro těhotné dopadl s nečekaným závěrem
Strach prodává
Německý autoklub se zaměřil na tři hlavní oblastí - zjišťoval, jak těhotenský bezpečnostní pás změní ochranu oproti běžnému pásu, jaké zatížení musí figurína během nárazové zkoušky podstoupit s normálním pásem a s pásem pro těhotné a v neposlední roli se sledovalo i to, zdali se nějakým způsobem zvýší komfort pro těhotné ženy za volantem.
Čtyři rozdílné koncepty
- Elastický popruh se zapínáním na druky: Břišní pás se vkládá mezi nohy do chlopně, kterou lze uzavřít zapínáním na druky, a je připevněn k tenkému sedáku elastickým popruhem. Sedák je připevněn k opěradlu předního sedadla například pomocí pásu.
-
Adaptér pásu s plastovým háčkem: Břišní pás vozidla se umístí přes plastový háček, který je umístěn mezi nohama těhotné ženy a je připevněn k sedadlu vozidla pomocí pásového popruhu.
- Adaptér pásu s kovovým háčkem: Stejný princip jako adaptér pásu s plastovými háčky, pouze s kovovými háčky.
- Přídavný pás: Umístí se kolem sedáku sedadla vozidla a připevní se k němu. Břišní pás vozidla se pak provlékne smyčkou na přídavném pásu.
Zátěž pro dítě je s doplňky dokonce vyšší!
Analýza crash-testů provedených s figurínami těhotných žen různých velikostí odhalila zásadní věc: přídavné zádržné systémy nesnižují zátěž dítěte, ale naopak ji zvyšují. Kromě toho žádný z testovaných adaptérů pásů nevydržel působící síly ani nebyl schopen udržet břišní pás v nižší poloze v případě nárazu.
Adaptéry pásu totiž při nárazu zhoršují obepnutí těla, a tím i zadržení pánve. V důsledku toho se naměřené zatížení hrudníku, břicha a pánve ve skutečnosti zvýšilo. Zrychlení naměřená na břiše a pánvi se v porovnání s figurínami připoutanými běžným tříbodovým pásem při referenčních testech zvyšují až o 30 %.
Prvky z tvrdého plastu a kovu připevněné v oblasti rozkroku pak představují pro nastávající matky další riziko zranění. Při crash testech se plastové háčky zlomily, zatímco kovové háčky a přezka přídavného pásu tlačily na břicho těhotné ženy zespodu.
Běžný pás funguje dobře
Jednou z dalších nevýhod těhotenských pásů je, že při zapínání je potřeba až o 30 cm více popruhů. Pás kvůli tomu méně přiléhá k tělu nebo bokům, což zvyšuje riziko kolize s volantem. Potvrdilo se to i při praktických testech, kdy všechny zkoušené systémy způsobily, že se břicho figuríny v případě nárazu posunulo více dopředu. V tomto ohledu je pozitivní, že bezpečnostní předpínač pásů, který je součástí standardní výbavy víceméně všech novějších aut, může tuto nevýhodu těhotenských pásů částečně kompenzovat.
Z aktuálního srovnání systémů vyplývá, že normální tříbodový bezpečnostní pásy vozidla chrání v případě nehody dobře jak nastávající matku, tak nenarozené dítě, a těhotné ženy tak nejsou při řízení vystaveny vyššímu riziku než ostatní řidiči.