V zimní bundě do auta nesedejte. Hrozí tučná pokuta, protože je to nebezpečné
Zima řidičům v mnoha směrech komplikuje život a nízké teploty jsou jedním z těch nejdůležitějších faktorů. Přináší riziko námrazy, sněhu, u elektromobilů pomalejší nabíjení a nakonec i horší komfort cestování, protože zejména na začátku vaší trasy je někde po nočním stání interiér promrzlý. Přesně v té chvíli má člověk tendenci usednout do auta v tlustém zimním oblečení, jenže takhle cestovat autem je dost problematické.
Řidič za to může v některých státech Evropy dokonce dostat pokutu pohybující se i v řádu mnoha desítek tisíc korun, problematická je ale především bezpečnost s ohledem na funkci bezpečnostních pásů. To se pochopitelně netýká pouze řidiče, nýbrž i spolujezdců a případně i nejmenších dětí usazených v sedačkách.
Pokuty ve výši desítek tisíc za řízení v bundě
V našich končinách za řízení v tlusté zimní bundě pokuty nehrozí, ale jinde ano. Mezi takové státy patří například Španělsko, Francie nebo Velká Británie. Ve všech případech ovšem zákony neuvádí, že řidič nesmí řídit, pokud má tlustou zimní bundu. Příslušný paragraf je definován více obecně a je založen na tom, že řidič musí být oblečený tak, aby mu nic nebránilo v pohybu.
Nabízí se samozřejmě otázka, kdy je ještě zimní bunda dostatečně tenká k tomu, aby mne neomezovala a naopak, kdy už je příliš tlustá a tudíž mne omezuje. Určit hranici mají policisté.
Pokud policie usoudí, že jste oblečeni takovým způsobem, že vám to brání ve volném pohybu, hrozí za to pokuta až zhruba pět tisíc korun ve Španělsku, ve Francii to je přibližně 4000 Kč a ve Velké Británii pak 6000 Kč. Web Nottinghamshire Live před časem upozornil, že speciálně v Británii může výše sankce násobně narůst. Stane se tak v případě, kdy vás policie uvidí, jak si během jízdy za volantem zimní bundu sundáváte. Pak se k tomu připočte ještě nevěnování se řízení a výsledkem může být sankce ve výši až 76 tisíc.
Bundu se vyplatí odložit ve vlastním zájmu
Pokuta je věc nepříjemná, nicméně hrozí pouze řidič. Na oblečení by v autě ale měli myslet všichni cestující a měli by na to myslet i rodiče, kteří dávají své ratolesti do dětských sedaček. Pro všechny totiž v kombinaci s tlustým zimním oblečením platí to stejné. Člověk „nabalený jak pumpa“ se v případě nehody vystavuje riziku, že bezpečnostní pás nezafunguje správně a z toho pak pramení zranění. Ta mohou být někdy i velmi vážná až fatální.
V principu jde totiž o to, že tlusté zimní oblečení vytvoří mezi tělem člověka a bezpečnostním pásem prostor, který tam být nemá. Proto na tělo následně působí větší síly a navíc zmíněný prostor umožňuje pohyb těla před tím, než ho pás zachytí. Následné síly tudíž mohou směřovat do zranitelných míst. Typicky jde o oblast břicha. Zatímco při standardní situaci pás zachytí tělo v oblasti pánve, kde jsou tvrdé kosti, v kombinaci s tlustou zimní bundou může tělo pás podjet a pás ho následně zachytí v oblasti břicha, kde jsou měkké tkáně. Výsledkem jsou poranění žaludku, jater nebo střev.
Dokonce se může stát, že člověk z pásu zcela vyklouzne. Všechno zmíněné platí i pro upevnění dětí v sedačkách. Rodiče často v dobré víře chtějí, aby dítěti bylo teplo a nenastydlo, takže ho tam umístí oblečené i s bundou, jenže to může být problém. Obecně se doporučuje dát dítě do sedačky bez bundy a bundu (nebo nějakou deku) přes něj následně přehodit.
Podle německého ADACu hrozí v kombinaci s tlustou zimní bundou zranění už při velmi malých rychlostech kolem 16 km/h. Je to dáno právě tím, že pás člověka chytne v místě měkkých tkání.