V létě „odchází“ klimatizace v autě nejčastěji. Mějte ji před cestou na dovolenou pod kontrolou
Rozhodně to není náhoda. Během pár dní jsem měl dva telefonáty týkající se stávkující klimatizace. Nejdřív od rodičů z cesty do Chorvatska, že jim chladí jen chvíli a pak začne topit. A o pár dní i od přítelkyně, že jí klimatizace přestala pracovat úplně. Moje odpověď? A připravili jste ji na extrémní letní provoz? Máte v ní náplň?
Projevy nefunkční klimatizace
Někdy klimatizační jednotka sama upozorňuje na blížící se „black out“. Její omezenou funkčnost poznáte třeba na pomalém odmlžování skel. Vyřešit ho může výměna pylového filtru, ale nejspíš bude problém jinde. Pokud klimatizace ztrácí výkon a chladí nedostatečně, asi půjde o únik chladící kapaliny, která je pro správné fungování nezbytná. Druhou příčinou pak může být i problém s ventilátorem.
Proto platí, že byste auto včetně klimatizace měli před delšími prázdninovými cestami nechat zkontrolovat odborníky. Na cestě do Chorvatska už problém s rozpáleným interiérem budete těžko řešit. A když se to povede, bude to stát pořádně krvavé peníze. Menší starostí je hlučný projev klimatizace, která funguje. Vyřešit by ho mohla kontrola řemene kompresoru, ovšem opět ideálně ještě před odjezdem na dovolenou.
Dezinfekce = zdraví
Pokud v autě často kašlete, cítíte pálení v krku nebo v očích případně máte alergické reakce, vaše klimatizace v autě potřebuje nutně dezinfekci. Pokud ji neděláte pravidelně alespoň jedenkrát za sezónu, začnou se v ní výrazně množit bakterie, tvoří se plísně a vzniká nepříjemný zápach.
Nejlevnější variantou je dezinfekce svépomocí speciálním sprejem s hadičkou pro vstříknutí směsi do vzduchového vedení. Tento zásah vás vyjde od stovky asi do pšti set korun podle kvality a druhu spreje. Po zásahu doporučujeme auto důkladně vyvětrat.
Nevýhodou sprejů je méně účinná kvalita čistění a také možná alergická reakce. Proto spousta majitelů vozů využívá o něco dražších služeb autoservisů. Ty používají ultrazvukové přístroje ve spojení se speciálním roztokem, který se dostane i do skrytých míst. Při čistění vám technik navíc zkontroluje těsnost klimatizační jednotky, může doplnit chladivo do klimatizace, olej do kompresoru a vymění kabinový filtr.
Jak na údržbu klimatizace?
Výměna pylového filtru po 15 000 km nebo nejméně 1x ročně
Celková kontrola klimatizace alespoň 1x za dva roky
Výměna vysoušeče 1x za čtyři roky (nebo v 60 000 až 80 000 km)
Výměna oleje v kompresoru při najetí 100 000 km
Při větší servisní prohlídce kontrola řemene, kompresoru a tlaku chladiva
Nejúčinnější zbraň je prevence
Pro správný provoz klimatizace se vyplatí ji alespoň jednou za čtrnáct dní zapnout, což platí i pro zimu. Prodloužit životnost klimatizace můžete i tím, že ji vypnete před „zhasnutím“ motoru. Osušíte tak výparník a omezíte riziko vzniku bakterií. A na závěr ještě jedna důležitá poznámka: louže zkondenzované vody pod autem z klimatizace není závada ale přirozený vedlejší produkt její správné funkce!