Ušetřit se dá i na stěračích. Když mažou, místo nových je jednoduše seřízněte, radí odborníci
Každý z nás by si asi životnost stíracích lišt na autě představoval delší. Výměna stěračů totiž patří k nákladům, které se u auta periodicky opakují. Konec jejich spolehlivých služeb začíná ve chvíli, kdy začnou takzvaně mazat, tedy rozmazávat vodu a nečistoty po skle. To je signál, že máte z peněženky opět vytáhnout pár stovek a koupit nové. Podle německého autoklubu ADAC to ale může vyřešit novinka v podobě speciálního řezacího nože, který se dá pořídit za podobné peníze.
Trojí život
Degradace materiálu na stírátkách může v krajním případě trvat jen pár měsíců. Guma nejvíc dostává zabrat, když řidiči dostatečně v zimě neoškrábou námrazu a za použití ostřikovačů brousí sklo, dokud nevidí. Tím se guma snadno poškodí. A i když takový zimní ranní rituál neděláte, stejně vám materiál na hraně stěrače vlivem počasí postupně zkřehne a snadno ho poškodí nečisty i zbytky hmyzu.
Pokud stěrače nejsou poškozeny výrazně, dá se funkce gumové lišty obnovit takzvaným přeřezáním, maximálně dvakrát u jednoho stěrače. Na trhu už jsou speciální renovační nože od různých výrobců v cenách i pod 500 korun. Dají se použít opakovaně (asi 15 až 20krát) a jsou vhodné pro většinu typů stěračů.
Jak to funguje?
Všechny nabízené prořezávací systémy fungují na stejném principu, rozdíly najdete hlavně v příslušenství. I tak můžeme mluvit o dvou hlavních nejběžnějších systémech (Wipeo a Ecocut). V obou případech jsou nože bezpečně uchyceny a schovány v ergonomickém pouzdře.
Před seříznutím se musí zvednout stěrače a důkladně očistit pomocí navlhčené houby. Gumičku stěrače uvnitř vede drážka, do které se vkládá na doraz. Ta se navíc dá pro zvýšení kluznosti navlhčit mycím prostředkem. A pak už jen lehkým a plynulým tahem řezačky ve směru šipky odříznete tenký proužek poškozeného pryžového „břitu“. Pokud jste vše udělali správně, stěrač má opět svůj původní tvar s ostrými hranami a měl by tedy umět stírat skla beze šmouh. Obvykle zůstane na konci stěrky po oříznutí hrana, kterou je třeba odstřihnout nůžkami
„Přeřezávání má smysl pouze u stěračů, které nejsou příliš staré a zpuchřelé,“ připomíná ADAC. A přidává radu, že je nejlepší celou operaci dělat v teplotách okolo 20 stupňů Celsia. Studená guma se totiž špatně řeže. Proto v zimě nemá cenu se trápit u auta, ale jednoduše odmontovat stěrače a celou operaci pohodlně provést v teple domova.