Reklama
Řidičův chleba

Ukrást auto s bezklíčovým přístupem je jednoduché jako facka. Dokazuje to test německého autoklubu

ADAC dlouhodobě upozorňuje na obrovské mezery v (ne)zabezpečení aut s bezklíčovým přístupem
Zdroj: ADAC

Komfortní bezklíčový "Keyless" přístup a případně i startování vozu nabízí dnes snad již každá automobilka a nejdeme ho i ve vozech nižších tříd. Stále více řidičů si zvyklo na to, mít klíček jen v kapse, přijít k autu, vzít za kliku, uvnitř stisknout tlačítko, nastartovat a odjet. Je to skutečně příjemné a návykové. Jenže! Tento způsob zabezpečení auta je zároveň mimořádně rizikový a zcela nedostatečný. I to je důvod, proč si ho zloději tak oblíbili. Vždyť, jak ukazuje velký test německého autoklubu ADAC, ukrást téměř jakékoliv auto (či motorku) s bezklíčovým přístupem je až nečekaně snadné.   
Reklama

Funguje to tak snadno, že tomu nebudete věřit

Jak se tedy auta s bezklíčovým přístupem kradou? Snadno. Velmi snadno. Zapotřebí je dvojice zlodějů, kteří si vyhlédnou auto a majitele, který s nim právě zaparkoval (obchodní dům, restaurace, park...). První z nich sleduje majitele a má u sebe zařízení, které přijímá signál z klíčku a zesiluje ho i na stovky metrů daleko. Jedinou podmínkou je, že se zloděj musí pohybovat poměrně blízko dané osoby, resp. klíčku. To ke zmizení vašeho auta úplně stačí.

Zlodějův kumpán naopak zůstává u vytipovaného auta a vyčkává s přijímačem na signál. Jakmile k němu dorazí, auto si myslí, že je u něj majitel (mimochodem, stále častěji jej "přivítá" světelným kobercem), samo se odemkne a umožní nastartování. A je to. Žádné rozbíjení skla, spojování drátů... naopak víceméně maximální nenápadnost.

Stačí 100 eur a zloděj má dveře otevřené. Doslova

Podle expertů z ADACu stačí zlodějům vybavení v hodnotě kolem 100 eur (cca 2500 Kč), které je běžně k dostání v elektroobchodech. Pak už mohou víceméně bez problémů uvést výše popsaný postup do života a s autem odjet. Celý systém "Keyless" má totiž ještě jednu poměrně zásadní nevýhodu - pokud se auto jednou nastartuje, tak motor běží, i když není klíček u řidiče v interiéru, a to tak dlouho, dokud je palivo v nádrži. Pokud tedy zloději tankují s nastartovaným motorem, tak mohou s kradeným autem překonat poměrně snadno tisíce kilometrů.

Pozor nejen v restauraci, ale třeba i doma

Princip krádeže tedy známe a teď už jen zbývá jen přemýšlet, kde jsou případná riziková místa. Téměř všude. Máte klíč v kapse, nebo v kapse u bundy, kterou přehodíte na zahrádce v restauraci přes židli či ji necháte na věšáku? Ano, sice na ní vidíte, ale zloději se jí vůbec nepotřebují dotknout. Necháváte klíče třeba ve veřejné šatně v zamčené skříňce (plavecký stadion, fitcentrum či jiná sportoviště), to je také vysoce rizikové, protože, byť je klíč zdánlivě bezpečně uzamčen ve skříňce, nemáte jej pod dohledem a zloděj se k němu může úplně v klidu přiblížit jen tím, že bude sedět opodál.

Naštěstí alespoň doma máte klid. Nebo ne? Bohužel, i zde existuje riziko. Zejména v případech, že auto parkuje na ulici a vy bydlíte v bytovém domě. Když pak po příchodu domů necháte klíč viset hned u dveří, tak to úplně stačí k tomu, aby zloděj na chodbě zachytil signál.

S UWB si zloději neporadí. Zatím

Účinným způsobem, jak ztížit zlodějům jejich snahu, je použití nové "Keyless" technologie s čipem Ultra-Wide-Band (UWB). Ten je totiž v komunikaci s autem při vysílání signálu výrazně preciznější a zesilovače používané zloději jeho signál nejsou schopny bezchybně přenést do blízkosti vozu, který tak nereaguje.

Odolalo jenom pár vozů z testovaných 360

Zřejmě si stejně jako spousta ostatních teď říkáte, že vám se nic takového stát nemůže, že je vaše auto určitě proti takovému způsobu ukradení odolné a vůbec chováte důvěru ve výrobce svého auta. Přece by renomovaná značka nenechala v době nejrůznějších technologií a asistentů zrovna takovou bezpečnostní mezeru. Ještě k tomu vědomě.

Test ADACu vás bohužel vyvede z omylu. Protože se tomuto tématu věnuje už několik posledních let, prošlo testem odcizení na 360 aut a motocyklů s "Keyless" systémem. Výsledek z letošního června? Technikům německého autoklubu, kteří si už před lety sestrojili potřebné "zlodějské" vybavení, se nepodařilo odcizit pouze Audi A5 40 g-tron, Jaguar E-Pace, Jaguar i-Pace, Land Rover Discovery, Range Rover a Volkswagen Golf 8. generace, který jako jediný ukazuje, že dostatečné zabezpečení lze mít i ve voze nižší střední třídy. 

Jinak to ale není veselé počteníčko - zloději se bez problémů dostanou do modelů BMW, Mercedes-Benz, Volvo, Lexus, Renault...no, mohli bychom pokračovat škodovky samozřejmě nevyjímaje. Testem neprošly Fabia (2018), Rapid (2017), Karoq (2019), Kodiaq (2016 i 2019), Scala (2019), Superb (2015) či Octavia 3. generace (2015, 2016, 2017, 2018).
Reklama

Tipy na snížení rizika přeci jen existují

V ohledu zabezpečení vozů leží největší část odpovědnosti logicky na výrobcích, kteří musí bezklíčový přístup vylepšit minimálně používáním technologie Ultra-Wide-Band. Ideální by byla definice společného bezpečnostního standardu tak, jak je to běžné v IT branži. Výrobcům ADAC doporučuje, aby byly "Keyless" systémy do doby plného zabezpečení nabízeny výhradně jako příplatková výbava a kromě toho by měl mít zákazník možnost je vypnout.

Uživatelům lze bohužel zatím doporučit spíše jen obecné rady:
  • před koupí auta zvažte, zdali bezklíčový přístup opravdu tak moc chcete a budete ho využívat.
  • zajistěte si vůz proti krádeži i dalšími prvky (např. zamykání převodovky)
  • pokud to je jen trochu možné, parkujte přes noc na zabezpečených místech (garáž, hlídané parkoviště)
  • klíč od auta nenechávejte v budovách poblíž oken či dveří, případně je schovávejte do odstíněného pouzdra
Zdroj: ADAC
Reklama

Diskuze

Jiří - 21.02.2022 18:37:40
A zkoušel jste ho už? Jestli to opravdu tak funguje? Jaký jste vybral?
Robert - 18.02.2022 22:57:20
Pokud chcete mít svoje auto dobře zabezpečené, tak je to určitě dobrý nástroj. Z vlastní zkušenosti radím vybírat model, který se dá připojit na autobaterii. Mám lokátor, který dokáže dát vědět přes sms nebo aplikaci svoji polohu.

Nejúspornější benzinová auta už podle autoklubu ADAC jezdí pod 5 l/100 km. Dařilo se i nové Octavii

Německá organizace zohledňuje v přehledech nejen spotřebu, ale i další náklady. Našli jsme premianty
18.05.2020 20:00
|
2
Reklama

Karanténa odradila zloděje aut a vandaly. Pojišťovny ale čekají nárůst pojistných podvodů

Lidé mají své vozy více pod dohledem a zloději méně příležitostí. Přibylo nehod před obchody
29.04.2020 15:57
|
5

Zloději nevědomky vykrádali soukromá auta policistů. Karma je dostihla okamžitě

Oba případy se staly v Praze, mají totožný scénář i konec. Zloděje zadrželi sami majitelé aut
08.01.2020 13:45
|
4

Komentář: Trpký konec pohádek. Investoři elektromobilitě nevěří a spousta výrobců proto krachuje

Emoce a nadšení opadly a „slibotechny“ dostihl neúprosný svět čísel, který znamená jejich konec
28.03.2024 08:01
|
8

České silnice jsou poprvé bezpečné jako evropský průměr. Rychlost na dálnici s usmrcenými osobami nesouvisí

Podle dat Evropské komise jsou nejbezpečnější silnice ve Švédsku, Česko se postupně zlepšuje
22.03.2024 07:30
|
0
Reklama

BMW ukázalo svou budoucnost v podobě Neue Klasse X a prozradilo detaily o cenové politice

V rámci sledování výroční konference byla možnost vyzpovídat i českého ředitele Macieje Galanta
21.03.2024 12:55
|
0

Když Kachna rozdávala radost. Zkuste si kvíz o historii legendárního Citroënu 2CV

Motoristé toto ikonické auto milovali. Vždyť rozhýbalo Francii a dostalo se i k nám
10.03.2024 09:30
|
2
Reklama
Autosalon TV