Reklama
Řidičův chleba

Ukrajinští řidiči nemají povinné ručení, protože nejsou z EU. Jejich nehody zaplatí ČKP z fondu škod

Při nehodě s autem z EU je postup stejný, jako při nehodě s autem z Česka
Zdroj: Tiskový servis Besip / Česká asociace pojišťoven

Na silnicích si nelze nevšimnout zvýšeného počtu aut z Ukrajiny, odkud v současné době utíká tisíce lidí před ruskou okupací. To s sebou nese zvýšené riziko dopravních nehod. Problém ale je, že Ukrajina není v Evropské unii a evropská legislativa v současné době nedovoluje tato auta na území Česka pojistit. Ovšem v případě nehody se zahraničním vozidlem, které je z EU, už problém není. Trošku složitější to pak může být s auty z Kanady nebo USA, nicméně tato vozidla by měla být v Česku pojištěná.

Ukrajince řeší přímo ČKP

Problém s ukrajinskými řidiči je právě v tom, že nejsou v Evropské unii. A v současné době vlastně neexistuje systém, který by je na území EU umožňoval pojistit. Česká kancelář pojistitelů (ČKP) ho v současné době hledá, a to ve spolupráci s ministerstvem financí, ale i ostatními členskými státy EU a Evropskou komisí.

ČKP rozhodla, že se o případné hrazení škod ukrajinských aut postará, a to po dobu šesti měsíců od doby, kdy vozidlo opustilo ukrajinské území. Během této doby by pak měl být nalezen systém, jak ukrajinská auta legálně pojistit.

„Česká kancelář pojistitelů a její členské pojišťovny jsou přesvědčeny, že není ani správné, ani morálně ospravedlnitelné se na otázku pomoci lidem, kteří prchají před hrůzami násilí a války, dívat ekonomickým pohledem. Stojíme ve zcela výjimečném tragickém okamžiku evropských dějin. Evropské hodnoty, za které se mimo jiné bojuje na Ukrajině, stojí přece právě na solidaritě s potřebnými. Jsme zároveň velmi rádi, že pojišťovny ať už vlastními příspěvky, nebo organizováním sbírek a materiální pomoci Ukrajině pomáhají,“ řekl Jan Matoušek, výkonný ředitel České kanceláře pojistitelů.

Škody těchto řidičů tak budou hrazeny z garančního fondu ČKP, který je na takové situace připraven a dostatečně dimenzován. Krom toho je ČKP připravena Ukrajincům z fondu uhradit také odtah nepojízdného auta.

Některá auta musí mít speciální připojištění

Nejde ale jen o auta z Ukrajiny. Na silnicích běžně potkáváme řadu řidičů z různých zemí. Pokud by došlo k nehodě s vozidlem, které je z některého státu EU, pak je postup řešení následků stejný, jako v případě nehody s autem z Česka. Oba účastníci musí vyplnit euroformulář, tedy záznam o nehodě. Nutné je také nehodu důkladně nafotit nebo natočit. Pokud je při nehodě někdo zraněn, škoda je vyšší než 100 tisíc korun nebo došlo ke škodě i na majetku třetí osoby, je potřeba volat policii. Tu doporučujeme i v případě, kdy je problém s jazykovou bariérou.

„Díky mezinárodnímu zelenokaretnímu systému, kam patří evropské státy, má zahraniční řidič ve své zelené kartě uvedenou svou pojišťovnu. Je ale potřeba zjistit, kdo tuto pojišťovnu zastupuje v České republice a k tomu slouží právě Česká kancelář pojistitelů, která pro poškozeného zajistí kontakt na zastupující společnost té zahraniční pojišťovny viníka. Tato společnost pak uhradí poškozenému škodu a později vyřídí vše s viníkovou pojišťovnou,“ vysvětlila Autosalonu tisková mluvčí ČKP Veronika Pavlisová.

Informaci o partnerovi zahraniční pojišťovny řidiči najdou buď ve vyhledávači na stránkách ČKP, nebo mohou do ČKP poslat dotaz mailem, či zatelefonovat.

Pokud jde o auta z Kanady nebo třeba USA, je jediný zádrhel v tom, že nejsou ve zmíněném zelenokaretním systému. V takovém případě musí mít auta sjednáno hraniční pojištění. To je umožní na našem území provozovat, ale řeší i veškeré škody. Pokud řidič nic takového nemá a dojde k nehodě, je nutné volat policii. Následné vyplácení škod je pak dobré konzultovat s ČKP. Ta totiž zaplatí škodu z garančního fondu a poté bude příslušnou částku vyžadovat po majiteli nepojištěného auta.

Reklama

Diskuze

Mira - 05.10.2023 22:11:01
No konečně to už mělo být před rokem... však Čech to zaplatí....
František - 24.09.2023 02:23:46
Tak že vlastně opět z našeho, ať si už táhnou domů! Dle RZ to vypadá že válčí se Slovenskem.

Nehoda motorky a auta zastavila dálnici D1. Záchranářům komplikovali zásah neukáznění řidiči

Zraněného motorkáře do nemocnice transportoval vrtulník. Dálnice byla několik hodin uzavřená
20.03.2020 10:30
|
10
Reklama

Tahle drsná nehoda se stala v mlze. Děláte při špatné viditelnosti vše správně? Zjistíte v článku

Spousta šoférů používá automatické svícení a tím pádem nemají viditelnou zadní část vozu
25.10.2019 07:15
|
0
Reklama

Stačí drobná nehoda, kterou jste nezavinili, a policie vám může zabavit malý techničák

Podívejte se na 13 závad, kvůli kterým můžete přijít o osvědčení o registraci vozidla
07.08.2019 09:10
|
3

Těžko uvěřitelná nehoda na D11 má dva viníky. Obě ženy pokazily, co mohly

Policie už má jasno o bouračce, kterou způsobil hloupý pokus o pozdní odbočení z dálnice
12.07.2019 19:20
|
12

Retro: Populární stovkové Liazky tvořily nezbytný kolorit našich silnic. Po revoluci už neměly šanci

Náklaďáky ze severu Čech závodily na Dakaru, v tahačích a zahrály si i v Chobotničkách
20.04.2024 08:41
|
2

Retro: Škoda Octavia je tu už 65 let. Ta první měla 40 koní, listová pera a řazení pod volantem

Auto vystavěné ještě na předválečných základech bylo na dlouho poslední škodovkou s motorem vpředu
13.04.2024 08:42
|
0
Reklama

Retro: Jezdil s ní Husák i disidenti. Toyota Corona byla japonským embéčkem vyměněným za traktory

První asijské auto na československém trhu si oblíbily elity z obou stran barikády. Byl to držák!
06.04.2024 08:45
|
4

Retro: Vyzkoušeli jsme poslední škodovku s motorem vzadu. Abychom si připomněli, jak hrozná byla

Škoda 125 L byla v lednu 1990 vůbec posledním zadomotorovým typem, který opustil výrobní linku
30.03.2024 08:14
|
82
Reklama
Autosalon TV