Ukrajinští řidiči nemají povinné ručení, protože nejsou z EU. Jejich nehody zaplatí ČKP z fondu škod
Na silnicích si nelze nevšimnout zvýšeného počtu aut z Ukrajiny, odkud v současné době utíká tisíce lidí před ruskou okupací. To s sebou nese zvýšené riziko dopravních nehod. Problém ale je, že Ukrajina není v Evropské unii a evropská legislativa v současné době nedovoluje tato auta na území Česka pojistit. Ovšem v případě nehody se zahraničním vozidlem, které je z EU, už problém není. Trošku složitější to pak může být s auty z Kanady nebo USA, nicméně tato vozidla by měla být v Česku pojištěná.
Ukrajince řeší přímo ČKP
Problém s ukrajinskými řidiči je právě v tom, že nejsou v Evropské unii. A v současné době vlastně neexistuje systém, který by je na území EU umožňoval pojistit. Česká kancelář pojistitelů (ČKP) ho v současné době hledá, a to ve spolupráci s ministerstvem financí, ale i ostatními členskými státy EU a Evropskou komisí.
ČKP rozhodla, že se o případné hrazení škod ukrajinských aut postará, a to po dobu šesti měsíců od doby, kdy vozidlo opustilo ukrajinské území. Během této doby by pak měl být nalezen systém, jak ukrajinská auta legálně pojistit.
„Česká kancelář pojistitelů a její členské pojišťovny jsou přesvědčeny, že není ani správné, ani morálně ospravedlnitelné se na otázku pomoci lidem, kteří prchají před hrůzami násilí a války, dívat ekonomickým pohledem. Stojíme ve zcela výjimečném tragickém okamžiku evropských dějin. Evropské hodnoty, za které se mimo jiné bojuje na Ukrajině, stojí přece právě na solidaritě s potřebnými. Jsme zároveň velmi rádi, že pojišťovny ať už vlastními příspěvky, nebo organizováním sbírek a materiální pomoci Ukrajině pomáhají,“ řekl Jan Matoušek, výkonný ředitel České kanceláře pojistitelů.
Škody těchto řidičů tak budou hrazeny z garančního fondu ČKP, který je na takové situace připraven a dostatečně dimenzován. Krom toho je ČKP připravena Ukrajincům z fondu uhradit také odtah nepojízdného auta.
Některá auta musí mít speciální připojištění
Nejde ale jen o auta z Ukrajiny. Na silnicích běžně potkáváme řadu řidičů z různých zemí. Pokud by došlo k nehodě s vozidlem, které je z některého státu EU, pak je postup řešení následků stejný, jako v případě nehody s autem z Česka. Oba účastníci musí vyplnit euroformulář, tedy záznam o nehodě. Nutné je také nehodu důkladně nafotit nebo natočit. Pokud je při nehodě někdo zraněn, škoda je vyšší než 100 tisíc korun nebo došlo ke škodě i na majetku třetí osoby, je potřeba volat policii. Tu doporučujeme i v případě, kdy je problém s jazykovou bariérou.
„Díky mezinárodnímu zelenokaretnímu systému, kam patří evropské státy, má zahraniční řidič ve své zelené kartě uvedenou svou pojišťovnu. Je ale potřeba zjistit, kdo tuto pojišťovnu zastupuje v České republice a k tomu slouží právě Česká kancelář pojistitelů, která pro poškozeného zajistí kontakt na zastupující společnost té zahraniční pojišťovny viníka. Tato společnost pak uhradí poškozenému škodu a později vyřídí vše s viníkovou pojišťovnou,“ vysvětlila Autosalonu tisková mluvčí ČKP Veronika Pavlisová.
Informaci o partnerovi zahraniční pojišťovny řidiči najdou buď ve vyhledávači na stránkách ČKP, nebo mohou do ČKP poslat dotaz mailem, či zatelefonovat.
Pokud jde o auta z Kanady nebo třeba USA, je jediný zádrhel v tom, že nejsou ve zmíněném zelenokaretním systému. V takovém případě musí mít auta sjednáno hraniční pojištění. To je umožní na našem území provozovat, ale řeší i veškeré škody. Pokud řidič nic takového nemá a dojde k nehodě, je nutné volat policii. Následné vyplácení škod je pak dobré konzultovat s ČKP. Ta totiž zaplatí škodu z garančního fondu a poté bude příslušnou částku vyžadovat po majiteli nepojištěného auta.