Reklama
Řidičův chleba

Zaviníte nehodu a bojíte se, že přijdete u pojišťovny o roky střádaný bonus? Nemusí to tak být

Tisíce ušetřené, nebo vyhozené oknem. Představujeme další zajímavé novinky u pojištění aut a řidičů
Zdroj: Policie ČR

Zatímco auto, ať už nové či ojeté, si každý vybírá velmi pečlivě, u pojistek tomu tak většinou nebývá. Na trhu je řada internetových srovnávačů, a tak se spousta řidičů spokojí s tím, že zadá základní údaje, párkrát klikne a pak vybere nejlevnější nabídku. V případě škodní události se ale nestačí divit. Stejně jako u všeho ostatního, i u pojistek platí, že nejlevnější nemusí být nejvýhodnější a mnohem lepší je hledat komplexnější nabídku, která vyhoví kritériu cena/hodnota. 

Povinné a havarijní - společně, nebo zvlášť?

První otázkou, před kterou majitel auta stojí je, zdali si má u svého vozu sjednat pouze tzv. povinné ručení, které mít musí ze zákona, či zdali je pro něj výhodnější tuto pojistku rovnou skloubit i s havarijním pojištěním. Je jasné, že druhá varianta bude celkově dražší, neboť kryje mnohem větší spektrum pojistných událostí, ale určitě je z pohledu zákazníka výhodnější si případně sjednat obě pojištění dohromady u jedné pojišťovny v rámci jednoho balíčku, než mít případně povinné ručení u jedné pojišťovny a havarijní u jiné.

To, že jsou pojišťovací baličky oblíbené, potvrzuje Tomáš Kabele, senior manažer pojištění motorových vozidel v Generali České pojišťovně: „Motoristé dostávají kompletní propojištěnost na jedné smlouvě a za výhodnou cenu zároveň maximální benefity z naší nabídky. Některé z nich navíc uvádíme pro klienty v premiéře.“
Reklama

V balíčku i novinky navíc

Právě zmíněné novinky a inovace stojí za bližší průzkum, neboť názorně ukazují, jaké jsou aktuálně v pojišťování aut trendy. V případě již zmíněné Generali České pojišťovny garantuje přívlastek „PLUS“ v názvu pojištění nejen spojení povinného ručení a havarijního pojištění, ale zároveň i fakt, že obě pojištění jsou v maximálních variantách. Sjednání funguje opravdu snadno - při pořízení varianty povinného ručení Comfort PLUS získává motorista automaticky také havarijní pojištění All Risk PLUS. Podobně při sjednání havarijního pojištění All Risk PLUS je v jeho ceně zahrnuto povinné ručení Comfort PLUS.

K čemu je pojištění s maximálními výhodami dobré? Jak to u pojištění bývá, výhody kvalitní pojistky objevíte až v momentě, kdy padne "kosa na kámen" a něco nepříjemného se přihodí. Zmíněný balíček od Generali České pojišťovny zároveň přináší i novinky. Potěší zejména ta, která u parciálních škod garantuje likvidaci do 3 dnů. Pokud se tak nestane, nemusí se platit spoluúčast. Zajímavé rovněž je, že obsahuje i pojištění GAP (viz. samostatný boxík), a to pro vozidla až do stáří šesti let, což není vůbec obvyklé.

Co je to GAP a proč je dobré ho mít v pojistce?

Pojištění GAP (Guaranteed Asset Protection = Garantovaná Ochrana Majetku) lze sjednat většinou při nákupu či financování auta. Jde o pojištění, které v případě totální havárie či odcizení auta garantuje náhradu škody do výše pořizovací ceny vozu. Pokud majitel takové pojištění nemá, je pojistka krácena o ztrátu hodnoty, která může být zejména u nových aut poměrně citelná.

Právě GAP je u pojišťovny Generali Česká automaticky součástí smlouvy a nově se nabízí pro vozidla až do 6 let věku. „Reagujeme tak na požadavky klientů, kteří tento typ pojištění chtějí i pro svá zánovní auta. Na trhu jde o ojedinělý přístup a jsme rádi, že ho můžeme nabídnout,“ vysvětluje Tomáš Kabele. 

Povinné ručení včetně asistence

I když by se mohlo zdát, že na povinném ručení se toho moc inovovat nedá, není to vždy pravda. Třeba právě balíček PLUS od Generali České pojišťovny přináší dokonce tři vylepšení. Hned to první zaslouží pozornost, protože se jedná o pojistné limity. Právě ty bývají u povinného ručení poměrně nízké (aby byla daná pojistka co nejnižší). I když se pohybují v desítkách milionů, nemusí v případě vážných nehod plnění stačit. Určitě se tedy vyplatí volit povinné ručení s co nejvyšším limitem - ten od Generali České pojišťovny je dokonce 300 milionů korun, což je v ČR zcela ojedinělé.

Pozitivní rovněž je, že součástí smlouvy o povinném ručení je také pojištění odpovědnosti za škody způsobené při jízdě na kole či koloběžce, včetně elektrokol a elektrokoloběžek, a to do výše jednoho milionu korun.

Dobrá zpráva do třetice - balíček má již v ceně XL asistenci, která kromě jiného zahrnuje i bezlimitní odtah v rámci Evropy. Většinou se takové asistenční služby sjednávají odděleně a stojí zhruba 1500 Kč ročně.

Co je to fixní spoluúčast?

V případě pojistné události hraje roli nejen výše plnění, ale také rychlost, s jakou se pojišťovna k řešení postaví. To je popravdě mnohdy důležitější, než oprava samotná. I v tomto případě přináší balíček PLUS ojedinělou garanci – pokud nebude parciální škoda na vozidle vyřešena do 3 pracovních dnů od dodání všech podkladů do pojišťovny, nebude klient hradit spoluúčast. „Jasně tím dáváme najevo, že kvalitní a rychlá likvidace je pro nás zásadní. Stejně jako ambice mít spokojeného klienta,“ vysvětluje nový přístup Tomáš Kabele, senior manažer pojištění motorových vozidel.

A když už jsme u spoluúčasti, přichází Generali Česká pojišťovna ještě s jednou novinkou, tzv. fixní spoluúčastí. Motorista se díky tomu může rozhodnout, že si místo obvykle procentuálně vyjádřené spoluúčasti (např. 5 %, nejméně však 5 000 Kč) vybere do pojistné smlouvy jen konkrétní fixní částku (1, 5, 10, 20 nebo 30 tisíc Kč). 

Po dobu tří let se cena pojistky nemění

Při výběru a sjednání pojistky vám většinou nikdo konkrétní odpověď nedá, ale víceméně si můžete být jistí, že se její výše bude rok do roku zvyšovat. I proto je dobré hledat na trhu produkt, který kupříkladu garantuje stejnou cenu na nějaké delší období. U varianty pojištění PLUS je taková záruka dokonce tříletá a vztahuje se jak na povinné ručení, tak na havarijní pojištění. 

U většiny pojišťoven také platí, že v případě zaviněné nehody je pojistné na nadcházející období výrazně zvýšeno - řidič se zkrátka stává pro pojišťovnu rizikovým a "nevyplatí se". I zde ale existují výjimky, které mají pro jednu nehodu pochopení, a první pojistná událost neovlivňuje výši pojistného. „Výhoda je jasná – pokud řidič během tří let nabourá jen jednou, i když by to bylo jednou řešené z povinného ručení a jednou z havarijního pojištění, cena pojistného se mu za tu dobu nezmění,“ vysvětluje ve zkratce Tomáš Kabele, senior manažer pojištění motorových vozidel z Generali České pojišťovny.
Reklama

Diskuze

Vesiv - 29.04.2021 12:12:04
Teď jsem dořešil pojištění nového auta v ceně 761 tis. - toto jejich pojištění mi nabídli, při mém padesátiprocentním bonusu, za víc jak 24 000,-. Bez bonusu tedy bezmála padesát tisíc ročně.
Dušan - 29.04.2021 14:38:32
Také am novou pojistku na auto za 500 tis. Kč při 50 % bonusu - 10.700 Kc

Ztráta registrační značky v zahraničí znamená obří výdaje. Pomůže jen pojištění, nebo zručnost

Bez značek není možné s autem vůbec jezdit. Na hranicích takové auto zadrží
13.10.2020 05:44
|
4
Reklama

Na auto spadl sousedův nebo obecní strom. Z jejich pojištění odpovědnosti ale pojišťovna nic neplatí

Když vozidlo poničí následky vichřice, je potřeba mít připojištění na přírodní živly
13.02.2020 12:21
|
15

Co dělat, když viník nehody ujede? Bez kamerového záznamu to chce havarijní pojištění. Jinak smůla

Upadlé kolo zastavilo dopravu na D6. Naštěstí řidič náklaďáku zastavil a k nehodě se přiznal
14.11.2019 05:00
|
2

Elektromobil proti Ferrari? Souboj, který ve středu v Autosalonu zrychlí každému tep

Otestujeme také novou Kiu Sorento a představíme nový ženský hlas
17.05.2021 11:22
|
0

Petr Říbal zajel fantasticky soutěž o nejlepší spotřebu se Škodou Enyaq. Získá tím také vaše hlasy?

Zastupoval organizaci Člověk v tísni, která díky němu může vyhrát škodovku na celý rok zdarma
12.05.2021 20:47
|
0
Reklama

Inspirativní středeční Autosalon: sexy Mokka, italský zázrak i černá magie

Automobilové novinky z různých úhlů pohledu se představí již ve středu v premiérovém Autosalonu
10.05.2021 15:04
|
0

Pavel Horváth pálil gumy u Škody Enyaq v rytmu Kabátů. On i organizace Jahoda čekají na vaše hlasy

Bývalý špičkový fotbalista prokázal nejen specifický hudební vkus, ale i slušné řidičské umění
05.05.2021 20:40
|
3
Reklama
Autosalon TV