Řidiči se zbytečně bojí pruhů pro autobusy. Přitom díky nim mohou legálně předjíždět

S příchodem jara houstne provoz a řidiči se v Praze musí popasovat i s velkým množstvím zúžení. Tam, kde pro ně dříve byly dva nebo tři pruhy, je teď jeden vyhrazený pro MHD nebo vozy taxislužby. Řada šoférů se přitom domnívá, že je to pro ně zcela zakázané teritorium. To ale rozhodně neplatí. Jak si dnes ukážeme, mohou do takového pruhu vjet nejen v případě, že to umožňuje časová dodatková tabulka, ale i tehdy, pokud ne. A to zcela legálně. Musí ale dodržet určitý postup, což potvrzuje nejen zákon, ale i námi oslovená policie.
Předjíždění a objíždění je rozdíl
Řidiči, kteří pruhy za husté dopravy zneužívají, samozřejmě porušují zákon. V Praze na nně často na řadě míst číhá policie, zejména ve špičce. Existují ale situace, ve kterých je možné autobusový pruh využít. Jedná se například o dobu, kdy není jízdní pruh díky případné dodatkové tabulce v platnosti (od 8-10 hodin nebo třeba od 14-19 hodin). Mimo tyto intervaly lze pruh běžně využívat bez jakéhokoliv rizika postihu.
Do velmi zajímavé situace se dostane řidič, který potřebuje odbočit. Zákon mu totiž nijak nestanovuje, kdy se v takovém případě smí do pruhu připojit. Předpokládejme ale, že co nejblíže křižovatce, kde bude odbočovat. V případě střetu s policistou by ovšem záleželo na tom, jak k situaci přistoupí i on. Tohle už postupem času zjistili i nevychovaní řidiči, kteří pomocí blinkru předstírají, že budou odbočovat, ale jakmile ke křižovatce pruhem pro MHD dojedou a policii nevidí, pokračují dál.
Existuje ale ještě jedna legální cesta, jak buspruh využít. A to k předjíždění ostatních účastníků provozu. „Řidič jiného vozidla, než pro které je jízdní pruh vyhrazen, může vjíždět do takto vyhrazeného jízdního pruhu za účelem objíždění, předjíždění, odbočování, otáčení, či vjíždění na pozemní komunikaci,“ píše se v zákoně. To potvrdila i mluvčí policie Hana Rubášová. Zároveň ale upozornila na definici slova předjíždění.
Většina autobusových pruhů se totiž nachází na pravé straně vozovky, což znamená, že v takovém případě by nešlo o předjíždění, nýbrž o podjíždění. A to už dovolené není. Vyhrazený pruh tak musí ležet na levé straně silnice, aby mohlo jít o legální předjetí. Těch sice moc není, ale pár se jich najde. Například v Praze víme minimálně o třech. Za legální předjíždění se pak nepovažuje ani objíždění kolony. Podle zákona se tehdy jedná o souběžnou jízdu.
Příkladem, kde je možné ostatní účastníky provozu předjíždět autobusovým pruhem, je pražská ulice Strakonická směrem do centra. Pozor ale, jde pouze o úsek z Malé Chuchle ke křížení s Barrandovským mostem. Na začátku Strakonické je totiž buspruh vpravo, až v Chuchli přechází na levou stranu vozovky. Pokud sem vjedete ve chvíli, kdy není kolona a jen chcete předjet někoho, kdo vás zdržuje svou pomalou jízdou v prostředním pruhu, což je tady docela obvyklé, pak je vše v pořádku. Pokud se ale zachováte jako vykukové, co pruh pro MHD zneužívají i během kolon, může to skončit postihem.