Řidiče straší bleskem a ukážou mu jeho značku. Po českých obcích se rozšiřují nové radary

Informační tabule vybavené radarem, který dokáže zobrazit aktuální rychlost blížícího se vozu, už roky patří ke koloritu českých silnic. Obce a města se jimi snaží přimět řidiče, aby zpomalily. V poslední době se ale začal v Česku rozšiřovat nový typ těchto zařízení, který je vybavený dalšími funkcemi. Mezi ně patří nejen blesk, který má simulovat kameru přestupkového systému, ale i tabulka se zobrazením registrační značky daného vozu. To v některých řidičích vyvolává více strachu z postihu.
Hlavní úkol je postrašit
Informační tabule podávají řidiči vozidla, který se k panelu blíží, informaci o jeho rychlosti, a tím v konečném důsledku většinou způsobí zpomalení. Reakce řidiče je ve velké většině způsobená vědomím, jakou rychlostí by se měl na daném úseku pohybovat. Poté, co uvidí svojí skutečnou rychlost, většinou zpomalí, protože si v té chvíli není jist, zda není měřen s pořízením záznamu.
„Zejména pak při použití makety kamery nebo výstupním relé, které umožňuje vygenerovat spínací impuls pro fotoblesk (tedy imitace pořízení policejního záznamu) či záznamové zařízení. Další funkcí, o kterou lze informační radar rozšířit je doplňující displej, který zobrazuje registrační značku vozidla překračujícího omezenou rychlost. Psychologicky tak působí na vědomí řidiče, že právě on překročil rychlost,“ řekl Autosalonu prodejce těchto zařízení, který si nepřál být jmenován
„Důležité je ale to, že data z radarů nekončí u úředníků rozhodujících o pokutách, ale v naprosté většině slouží jako informační materiál. Pokud však radar v dané lokalitě zaznamená vysoké procento nedodržení povolené rychlosti, mohou zde časem přibýt měřící zařízení, které již pokuty rozdávat budou,“ dodal prodejce.
Je to bez pokuty
Zásadní je tedy fakt, že tyto informační tabule neslouží k trestání řidičů, pokutu kvůli vysoké rychlosti z nich nedostanete. Mimochodem, rychlostní limit pro varovný signál je možné při montáži nastavit libovolně v intervalu od 10 do 199 km/h. Pokud tedy projíždějící vůz pojede rychlostí 200 km/h a více, tabule už mu jeho rychlost neukáže. To stejné platí, když pojede pomaleji než 10 km/h.
Panel dokáže také automaticky přizpůsobovat jas displeje podmínkám okolního osvětlení tak, aby řidiče neoslňoval. Panel může být napájen z externího zdroje, respektive vnitřní akumulátor může být dobíjen z rozvodu veřejného osvětlení. Pomocí dálkového ovládání pak lze ovládat všechny funkce a chování informační tabule. Zařízení není levnou záležitostí, jeho cena se může pohybovat i přes 100 tisíc korun. I tak se v českých obcích objevují stále častěji.