Reklama
Řidičův chleba

Příliš staré důchodce za volantem nechceme. Na světě je jedna země, která jim zakázala řídit

V globálním měřítku má takto radikální opatření pouze Peru. Lidé starší 80 let už nesmí za volant
Zdroj: Tiskový servis ADAC

Podmínky, za kterých mohou staří řidiči a řidičky za volant, občas bývají předmětem různých debat. I na úrovni EU se toto téma diskutovalo, ale nikdy se zatím nepodařilo dosáhnout nějaké větší schody napříč členskými státy. Výsledkem tak je stav, kdy si tuto problematiku řeší každá země trochu jinak a EU k tomu vydává pouze určité směrnice. Mimochodem, právě špatný překlad přesně takové směrnice způsobil před časem zmatek, protože na to navazující vyhláška najednou posílala skoro každého řidiče staršího 65 let ke kardiologovi. 

V Česku, ani nikde jinde v EU, ovšem není stanovená horní věková hranice, od kdy se už nesmí za volant. K takto radikálnímu kroku se v globálním měřítku odhodlala pouze jediná země, která si jako limit stanovila věk 80 let. 

Kratší intervaly prohlídek a pak zákaz

V Peru podle vyhlášky tamního Ministerstva dopravy a komunikací (MTC) lze bez omezení řídit do 70 let. Pro držitele řidičského průkazu staré 70 až 80 let pak platí povinnost chodit na lékařské prohlídky, přičemž interval se postupně zkracuje. Nejprve je to pět let, později dva roky. Po dosažení věku 80 let ale už je právě touto vyhláškou obnova řidičského průkazu zakázána a tím pádem takto staří lidé už za volant nesmí bez ohledu na jejich zdravotní stav. 

V globálním měřítku k takovémuto kroku žádný jiný stát zatím nepřistoupil, ačkoliv třeba v Itálii se o tom také uvažovalo. Všude jinde po světě funguje režim lékařských prohlídek s tím, že se jejich interval s rostoucím věkem zkracuje. Po osmdesáti letech už držitelé řidičského průkazu obvykle musí chodit na prohlídky každý rok. 

Ani české zákony nezakazují řidičům starším 80 let držet řidičský průkaz. Pouze musí po dosažení věku 68 let každé dva roky na lékařskou prohlídku. Byli byste pro, aby se podobný zákaz uzákonil i v Česku? Dejte nám vědět v diskusi pod článkem.

Reklama

Diskuze

Zdeněk S. - 12.07.2025 18:41:20
V EU nebylo dosaženo shody, protože, jak autor v článku uvádí, hledali schody ;-).
Ota - 07.07.2025 08:05:00
Domnívám se,že se jedná pouze o státní šikanu starších řidičů která není podložena žádnými daty ze statistiky. Zajímala by mne data porovnávající četnost a následky nehod u starých a mladých řidičů.Ale to bude zřejmě tajná informace.Takto to je jednodušší

Týden v autech: Nová značka na evropských silnicicíh i šílený důchodce, který si hrál na závodníka

Psali jsme také o tom, jak se situace otočila a evropské značky se nyní inspirují u Číňanů
15.06.2025 08:58
|
2
Reklama

Důchodce málem zabil mladého stopaře při riskantním předjíždění. Tohle mu přišlo normální

Vysokoškolský student málem doplatil na zálibu ve stopování. Důchodce s ním málem vjel pod kamion
11.06.2025 14:15
|
6
Reklama

Počet aut dostupných s manuálem klesl za 10 let o 57 %. Nejvíc to vadí důchodcům

Řídit auto s manuálem je někdy radost, ale trh se ubírá jiným směrem. Automatů je čím dál víc
24.04.2025 18:00
|
3

Statisíce důchodců musí k doktorovi, jinak hrozí pokuta. Říká to vyhláška, ve které je chyba

Vyhláška nařizující návštěvu kardiologa platí od ledna. Je ale chybná a ministerstvo ji opraví
02.04.2025 13:47
|
16

V Česku končí oblíbená síť levných čerpacích stanic. Kvůli zásahu státu zmizí do dvou let

Příští rok na jaře začne z českého provozu mizet značka RoBiN OIL. Čepro stanice změní na EuroOil
03.12.2025 12:02
|
4

Paninko, stačí sednout a jezdit. Každý si teď může otevřít pochybný bazar a šidit důvěřivé zákazníky

V polské počítačové hře je úkolem přeprodat co největší krám za co největší peníze
29.11.2025 18:02
|
1
Reklama

Kvíz: Kdo nezvládne základní otázky na téma řízení v zimě, nemá teď na silnicích co dělat

Víme, že jsou to známé věci, ale proč si je pro jistotu nezopakovat?
25.11.2025 10:07
|
6

Důchodci mohou od ledna za volant bez papíru. Platí to ale jen pro ty, co nejdřív zajdou k lékaři

V případě potvrzení vydaných před lednem 2026 stále platí povinnost vozit je s sebou v autě
22.11.2025 09:10
|
19
Reklama
Autosalon TV