Reklama
Řidičův chleba

Rozbité zpomalovací prahy mohou snadno zničit auto. Získat náhradu škody není snadné

Víme, kdo platí škodu, i když auto nemá havarijní pojištění. A kam se obrátit, aby retardér opravili
Zdroj: Jan Říha, Autosalon

Nejen ve městech, ale v obydlených oblastech obecně, se rychle rozšířily. Mají pomáhat zpomalit dopravu a ochránit ty nejslabší na silnicích, tedy chodce a lidi pohybující se v jejich blízkosti včetně dětí. Zpomalovací prahy fungují. Jenže často se z nich stávají také pasti na auta. A to v případech, když se začínají rozpadat nebo se z vozovky uvolní. Bohužel to je častý obrázek českých silnic.

Po ležícím policistovi vždy pomalu

Před takzvanými „ležícími policajty“ bývají zpravidla značky snižující rychlost vozidel tak, aby byl průjezd bezpečný. Jenže slovíčko „bezpečný“ platí v případě, že retardéry nejsou poškozené nebo vytržené z úchytů. A způsobit si škodu o takový uvolněný práh i ve velmi nízké rychlosti není žádné umění. Hradí se z havarijního pojištění? A co když ho nemám? Můžu se obrátit na správce komunikace?

Máte pojištění? Obraťte se na svoji pojišťovnu

Vše se odvíjí od toho, jestli máte uzavřené havarijní pojištění. Postupovat můžete stejně jako v případě výmolů. „Pokud klient prokáže škodu související s výmolem či retardérem, který způsobil například poškození disku, pneumatiky, nárazníku a podobně, pak se hradí z jeho havarijního pojištění. Důkazem může být šetření policie, kamerový záznam z vozidla, nebo vlastní foto z místa nehody. To je důležité také proto, že zpomalovací prahy mají množství podob a charakter poškození vozidla s nimi musí souviset,“ shrnuje mluvčí Allianz pojišťovny Marie Petrovová.

Z místa neodjíždějte bez důkazů

Pravdou je, že pojišťovny obecně nerady hradí škody způsobené na zpomalovacích retardérech. Řidiči přes ně mají přejíždět na základě omezené rychlosti pomalu a opatrně. Jenže když jsou zpomalovače poškozené, nastává jiná situace. V takovém případě je za škodu zodpovědný správce komunikace a pojišťovna poškozeného by u něj posléze škodu regresovala (vyžadovala zpět). „To se týká situací, kdy chybí adekvátní dopravní značení a zvýraznění místa, případně když je retardér poškozený nebo nesprávně instalovaný,“ doplňuje za pojišťovnu Uniqa Eva Svobodová.

Jenže bez důkazů nemáte šanci. „Typickým příkladem je situace, kdy klient nahlásí škodu se zpožděním, kdy se vozidlo začne chovat na silnici jinak, ale klient mezitím jezdí několik dní nebo týdnů a najede stovky nebo tisíce kilometrů. Důkaz, že poškození, které nemá vnější znaky nárazu, se stalo najetím na výmol nebo retardér, je vždy na klientovi. Likvidátor a servis takový důkaz na vozidle najdou stěží,“ dodává Marie Petrovová z Allianz.

Kdo vlastní silnice v ČR?

Vlastníkem dálnic a silnic I. třídy je stát a tyto komunikace spravuje ŘSD. Vlastníkem silnic II. a III. třídy je kraj, na jehož území se silnice nacházejí, a spravuje je krajem pověřený správce. Vlastníkem místních komunikací je obec, na jejímž území se místní komunikace nacházejí. A vlastníkem účelových komunikací je právnická nebo fyzická osoba.

Bez pojištění rovnou za správcem

Pokud máte k vozidlu uzavřeno jen takzvané povinné ručení, budete se muset v případě škody obrátit přímo na správce komunikace, na které jste si na zpomalovacím prahu vůz poškodili. Pojišťovny ze svých zkušeností doporučují v případě, že škoda na autě vznikne kvůli vadnému retardéru (kanálu atd.), zavolat policii, aby poškození zdokumentovala. Řidič pak má větší šanci dosáhnout na kompenzaci i od správce komunikace. Ten by vám měl podobně jako v případě výmolů sdělit pojišťovnu, které budete následně škodu hlásit. Stejně tak se na správce komunikace obracejte v případě, že jako uživatel silnice žádáte o odstranění nebo opravu poškozeného retardéru.

Reklama

Diskuze

David - 18.01.2022 23:46:25
Počkejte, to se může stát? Jak bych teda měl vybrat kvalitní kola?
Martin Březinka - 13.01.2022 23:21:48
Pokud si chcete koupit kvalitní alu kola, tak je opravdu potřeba vybírat kola z kvalitní slitiny, která nebudou hned po pár tisící kilometrech šišatá.

Obec straší řidiče kovovým policistou s fénem místo radaru. Živých je málo, říká starosta

Radar nemůže vesnice sama zřídit. Předchozí varovnou figurínu někdo ukradl
23.02.2021 18:30
|
11
Reklama

Video: Střelba, zpomalovací pásy, havárie, zranění. Na co se může "těšit" řidič, který prchá policii

Nedostatek zkušeností za řídítky, drogy a chuť ujíždět hlídce se motokáři nevyplatily
20.09.2019 06:11
|
0

Retardéry zvyšují emise. V Británii už je chtějí plošně odstranit

Již před několika měsíci se ve Velké Británii začali zabývat otázkou, zda úplně neodstranit zpomalovací retardéry. Ty totiž dle mnohých propočtů výrazně přispívají k produkci škodlivých emisí a rádi je nemají ani spěchající zdravotníci. A nyní se zdá, že by k tomu vážně mohlo dojít.
27.07.2017 12:52
|
1

Škoda Rapid je zajímavé bazarové zboží. Volte raději benzin, diesely mívají odslouženo

Rapid vznikl jako globální auto, protože Škoda chtěla zaútočit i na indický trh
20.11.2024 18:53
|
1

Pohádka o tom, jak auto někoho samo odveze z hospody, je trochu reálnější. Ministerstvo má novelu

Zodpovědnost za nehodu robotického auta bude mít výrobce. Přibude povinnost převzít od vozu řízení
12.11.2024 14:36
|
0
Reklama

Nepijte nealkoholické pivo za volantem. Můžete nadýchat při policejní kontrole

I takzvané pivo pro řidiče obsahuje malé množství alkoholu. Do těla se ale nedostane
11.11.2024 08:09
|
12

Pět důležitých bodů, které vám mohou po nehodě přinést vyšší odškodnění. Pomůže i váš mobil

Průměrné odškodnění za dopravní nehodu se už vyšplhalo na milion. Důležitá je důkladná dokumentace
06.11.2024 08:08
|
0
Reklama
Autosalon TV