Reklama
Řidičův chleba

Při opravě prasklé pneumatiky ho kolemjedoucí řidič srazil a z místa ujel. Hledá ho policie

Při poruše nebo defektu je spíše než na opravu potřeba myslet hlavně na své bezpečí
Zdroj: Policie ČR

Prasklá pneumatika, obzvlášť na frekventovaném místě, může být velký problém. Jakkoliv je výměna kola za rezervu otázkou jen pár minut, i během tak krátké doby se může člověk dostat do velkého nebezpečí. Důkazem je vážná dopravní nehoda, která se stala v pátek 22. ledna u Benešova. Muže, který zastavil u krajnice, aby vyřešil výměnu prázdné pneumatiky, srazil kolemjedoucí řidič. Ten ještě k tomu nezastavil a z místa nehody ujel.

Ani reflexní bundy nepomohly

K dopravní nehodě došlo kolem šesté hodiny ranní na silnici č. I/3 u obce Olbramovice. Posádka auta, které mělo defekt, zastavila u krajnice a kolem auta se pohybovala v reflexních bundách. Po chvilce a po upozornění od ostatních řidičů navíc přidala i výstražný trojúhelník. Jen chvíli poté kolem odstaveného auta projížděl ve směru na Benešov řidič, který ale vše přehlédl a jednoho z mužů srazil. Náraz byl velmi silný a vážná zranění si vyžádala letecký transport do nemocnice.

Policisté v tuto chvíli po osobním autě, kterým by měl být dle svědků blíže neurčený modrý ford, pátrají a prosí o pomoc případné svědky. Krajská policejní tisková mluvčí Veronika Čermáková k tomu řekla: „Prosíme svědky, kteří viděli, jak k dopravní nehodě došlo, případně disponují kamerovými záznamy, kde by byla nehoda zachycena, o poskytnutí informací. Ty je možné předávat na lince 158.“

Pomůže i policie

Policii je potřeba zavolat hlavně v případě, že porouchané auto jakýmkoliv způsobem překáží v provozu. V takovou chvíli je velmi důležité jej co možná nejrychleji označit. V reflexní vestě pak řidič může řídit dopravu, ale v rámci zachování své bezpečnosti to není povinné. Pokud je v místě poruchy velmi silný provoz nebo snížená viditelnost, je lepší, když se celá posádka vzdálí ze silnice pryč a počká na příjezd policie nebo asistenční služby.

Při poruše je nejdůležitější bezpečnost

Poruchy se stávají, ale je dobré mít na paměti, že v některých situacích je lepší si zavolat asistenční službu. Nejprve ale odstavené auto, které by mělo stát, pokud je to jen trochu možné, mimo jízdní pruh a vždy vpravo, označte trojúhelníkem a nechte puštěné světlomety i varovné blinkry. V těchto případech více než kdy jindy platí, že důležitější je být viděn než vidět! Zákon pak říká: „Trojúhelník se musí umístit na okraj vozovky tak, aby byl pro přijíždějící řidiče včas a zřetelně viditelný, a to ve vzdálenosti nejméně 50 m, na dálnici nejméně 100 m za vozidlem. V obci může být tato vzdálenost, vyžadují-li to okolnosti, kratší.“

Pokud se posádka pohybuje kolem porouchaného auta, musí na sobě mít reflexní vestu. Pamatujte ale, že je lepší, když se kolem odstaveného vozidla pohybuje co možná nejméně lidí. Především děti pak musí ve vestách mimo silnici, ideálně za svodidla. Pokud je snížená viditelnost nebo hustý provoz, zavolejte raději k poruše policii. Ta místo označí, aby bylo pro ostatní lépe viditelné. Zvažte také zavolání asistenční služby, která může opravu zvládnout rychleji a díky velkému autu s majáky také bezpečněji. Není ostuda volat o asistenci třeba jen k prázdné pneumatice, jak ukazuje případ popsaný výše, jde hlavně o bezpečnost a zdraví.

Diskuze

Petulin - 22.01.2021 17:00:18
Tak to bylo opravdu rychlé..viz příspěvek jak řidiči nenosí při nehodě vesty od Honzy Říhy Petulin - 19.01.2021 16:09:48 Když budu v blbej čas na blbým místě - ani reflexní vesta mi nepomůže !

Jen třetina řidičů si po nehodě oblékne reflexní vestu. A skoro polovina neví, kam s trojúhelníkem

Průzkum zveřejněný ČKP překvapuje. Pomoci má karta řidiče do schránek
18.01.2021 17:08
|
3
Reklama

Hasiči v autech k nehodám vozí plyšové hračky. Pomáhají tím křehké dětské psychice

Jde o speciální hračky, vyrobené přímo pro hasičské potřeby. Jiné hasiči nemohou přijmout
22.12.2020 09:47
|
3

Asistenční služba je na dálnici zadarmo. Zabrání hromadné nehodě, ale zná ji málokdo

Služba ŘSD funguje na všech úsecích českých dálnic. Ukážeme vám, proč je dobré mít na ni číslo.
10.06.2019 15:25
|
2

Cizinec jel po D8 s třikrát přetíženou dodávkou. Dostal pokutu, ještě více zaplatí provozovatel

Náklad musel být přeložen a následně kontrolně zvážen
14.05.2021 13:50
|
6

Cyklista zavinil nehodu, skončil v nemocnici a ještě bude platit. Je to logické, nemá povinné ručení

I jezdci na kolech musejí dodržovat pravidla silničního provozu. Občas to ale vůbec neřeší
14.05.2021 08:02
|
10
Reklama

Tohle není fotomontáž ani vtípek. Policisté u Trnavy řešili velmi netradiční formu nákladní dopravy

V autě jelo pět lidí, přičemž vrak v horším stavu chtěli odvézt do sběrných surovin
13.05.2021 06:29
|
6

Praha chce "radary na kouřící auta." Vozy s vysokými emisemi odhalí bez zastavení přímo v provozu

Systém bude řidič nejprve jen upozorňovat. Později je bude posílat na STK
11.05.2021 11:37
|
1
Reklama
Autosalon TV