Reklama
Řidičův chleba

Praha spustí novou detekci jízdy na červenou. Kamery ale bezpečnost nezvyšují, dokládá studie

Po pauze se vrací sada kamer na nejvytíženější pražskou křižovatku. Zařízení je ve městě víc
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Nejvytíženější a zároveň nejrizikovější křižovatka v Česku. To je pražské náměstí I. P. Pavlova, kde se kříží dopravní tahy Legerova a Sokolská s frekventovanou Ječnou ulicí a tramvajemi. Nad řidiči tu donedávna bděla sada kamer, které monitorovaly jejich průjezd křižovatkou a posílaly pokuty za jízdu na červenou. V polovině loňského roku ovšem zmizely. Nyní se znovu vrací, a to i přesto, že tento systém snížit riziko nehod nepomáhá. Naopak, podle studií stojí právě jeho instalace za větším množství karambolů.

Modernizace spolu s chodníkem

Sada kamer monitorující průjezd na červenou směrem od Ječné do Sokolské zmizela poté, co se spustila rekonstrukce chodníku před restaurací U Gráffů na I. P. Pavlova. Všimli si toho i čtenáři Autosalonu s dotazem, zda se město rozhodlo toto měření definitivně zrušit. Redakce proto před časem oslovila TSK, aby zjistila, jak se to s kamerami na této křižovatce má.

„Jedná se pouze o servisní zásah. Jde o výměnu nosiče zařízení, tedy sloupu. Kompletní technologie se na křižovatku I. P. Pavlova opět vrátí,“ odpověděla Autosalonu mluvčí TSK Barbora Lišková.

A opravdu, v pondělí 17. dubna jsou už kamery na místě. Nemají vlastní sloup tak jako například v nedaleké křižovatce Legerovy a Rumunské, jako nosič využívají veřejné osvětlení. Aktuálně se ovšem zdá, že ještě nejsou zapojené, chybí kabeláž. To by se ale mohlo v nejbližších dnech změnit a systém tedy začne brzy znovu fungovat.

Aktuální stav kamer ukazuje následující fotografie:

Raději nehodu než pokutu

I když je nutnost kontroly nejnebezpečnější křižovatky v Česku neoddiskutovatelná, kamery monitorující průjezd na červenou nejsou dobrým řešením. Dokládá to řada zahraničních studií, které ukazují, že naopak mohou riziko dopravních nehod zvýšit. Může za to prostá psychologie. Řidič, který o riziku postihu ví, raději při hrozící červené prudce zabrzdí, než aby riskoval možnost pokuty. Řidič za ním pak takovou reakci nemusí předpokládat a hrozí střet zezadu.

Hovoří o tom například studie Justina Gallaghera z Montanské státní univerzity, kterou publikoval v magazínu Scientific American. „Kontrolovali jsme data ze tří velkých měst v Texasu po dobu 12 let. Nenašli jsme žádný důkaz, že by kamery monitorující jízdu na červenou zlepšily bezpečnost. Nesnížily ani počet nehod, ani počet zraněných, ani těch, které bylo po nehodě nutné převézt do nemocnice,“ píše ve své zprávě Gallagher.

Zároveň dodává, že instalace takového zařízení logicky sníží průjezd řidičů na červenou, a to až o 67 procent. Tím se snižuje riziko nehod s nárazem z boku. Naopak ale silně narůstá riziko nehod s nárazem zezadu. Elektronický monitoring tohoto druhu přestupku tak podle něj není řešením k vylepšení bezpečnosti ve městech a na silnicích.

Kde jsou?

Křižovatka I. P. Pavlova není zdaleka jediným místem v Praze, kde město kontroluje průjezd řidičů na červenou. Jen pár desítek metrů odtud je další systém, konkrétně jde o křižovatku Legerovy a Ječné. Kamery umí také měřit rychlost. Další systémy jsou umístěné třeba na ulici K Barrandovu (hned na třech křižovatkách!) nebo na Bělohorské.

Seznam kamer zveřejňuje pravidelně TSK ve své ročence (zde). Ta za rok 2022 ale ještě není hotová. Řidiči se nicméně mohou podívat na interaktivní mapu přestupkových systémů, kterou si lze prohlédnout na webu dopravního zpravodajství Dopravniinfo.cz.
Reklama

Diskuze

ghjdgj - 06.06.2023 15:22:51
Pokud podle normy má svítit oranžová 3 sekundy,to se to potom fotí na červenou.Norma asi z roku razdva.....a jakou vzdálenost projede vůz ve cca 40ti km rychlosti???Plus brzdná dráha...
PICHAV - 18.04.2023 16:07:03
TO JSOU ALE !!!! RYCHLOSTNI VLOZKY !!!! ALE JO ASI ANI TY NEJSOU PRO VAS

Komentář: Pokuta 25 tisíc za jízdu na červenou? Pravidla mají řidiče vychovávat, ne likvidovat

Novela silničního zákona počítá až s pětinásobným zvýšením pokut. Lepší řidiče z nás ale neudělá
20.07.2022 13:29
|
16
Reklama

Nehoda, ze které mrazí - žena vběhla na červenou přímo před rozjetou dodávku. Přežila zázrakem

Těžce zraněná žena po nehodě ztrácela vědomí, první pomoc ji poskytli svědci i policisté
05.04.2022 14:00
|
5

Cyklista málem přišel o život, když projel na červenou. Zachránila ho cizí nehoda

Muž zřejmě přehlédl nebo ignoroval semafor. Smetl by ho lexus, který nabouralo porsche
31.03.2022 07:42
|
2

Motorkářská sezona odstartuje už o víkendu. Brněnský Motosalon ukáže řadu novinek

Připravili jsme podrobný přehled všech zajímavých motocyklů, které se v Brně představí
27.02.2024 17:45
|
0

Thule představilo svou první přepravní klec pro psy. Prověřilo ji při nárazových testech

Bezpečnost přepravy má zajistit deformační zóna, která by měla chránit psa i posádku vozu
27.02.2024 15:14
|
0
Reklama

Musí začínat na písmeno K a končit na Q. Škoda vyzvala řidiče, aby pojmenovali nový model

Automobilka hledá jméno pro své nové malé SUV. Nejlepší návrhy od lidí ohodnotí cenou
27.02.2024 11:46
|
96

Evropským autem roku je Renault Scenic. Ve finále porazil BMW řady 5 i vůz čínské značky

Finále přineslo velmi těsný souboj mezi BMW 5 a Renaultem Scenic. BYD dostal body v Irsku
26.02.2024 08:21
|
4
Reklama
Autosalon TV