Polovina řidičů nechápe, co znamenají kontrolky. Doplnění znalostí je vhodné novoroční předsevzetí
Britská společnost Warrantywise přišla před koncem roku se zajímavým průzkumem týkajícím se kontrolek automobilů. Podle oficiální tiskové zprávy mnoho řidičů nerozumí velkému množství kontrolek. A někteří nejsou schopni identifikovat význam dokonce ani jedné. Britští odborníci proto říkají, že prostudování uživatelských příruček by mohlo být celkem užitečné novoroční předsevzetí.
Skoro polovina neví, co která kontrolka znamená
Z průzkumu vyplynulo, že 46 % respondentů nebylo schopno určit význam alespoň poloviny z kontrolek automobilů. Co je možná ještě horší, tři procenta dotázaných neznala absolutně vůbec žádnou kontrolku a nedokázala určit jejich význam. Společnost tato procenta aplikovala na absolutní čísla, takže tisková zpráva říká, že 23 milionů britských řidičů příliš nezná kontrolky svých aut a zhruba milion jim nerozumí ani trochu.
Tuto interpretaci je nutné brát s rezervou, protože průzkum proběhl na vzorku čítajícím pouze dva tisíce respondentů. Navíc se vše týká britského trhu, v Evropě mohou být výsledky trochu jiné. Všichni ale asi tak nějak podvědomě tušíme, že moderní automobilky mají čím dál více techniky a skoro každý systém má nějakou kontrolku. Vyznat se ve všech informacích, které auto řidiči předává, je pak ve výsledku docela komplikované i pro novináře, kteří testují každý týden jiné auto.
Ne každá kontrolka totiž nutně znamená nějaký problém. Velké množství z nich je pouze informativních, aby člověk věděl, co auto zrovna dělá. Některá auta navíc doprovázejí kontrolky varovným tónem a občas se stane, že auto pípá, aniž by bylo zřejmé, co vlastně chce. S elektromobily pak navíc přišly do praxe i dříve zcela neznámé kontrolky typu zelené nebo červené želvičky. Můžu ještě jet se zelenou želvou? A jak daleko? Kdo ví...
Warrantywise v tiskové zprávě píše, že by řidiči měli v rámci novoročních předsevzetích trochu prostudovat návody od svých aut. Kontrolky jsou základním informačním prostředkem mezi autem a řidičem. Pokud se přístrojový štít rozsvítí jak vánoční stromeček, řidič by měl být schopný rozpoznat, co se děje a rozhodnout se, jestli jde o banalitu, nebo musí okamžitě zastavit, aby předešel velmi drahým opravám.
Narazit u moderních aut na přístrojový štít ve stylu vánočního stromečku není ostatně žádný problém. Dnes je úplně běžné, že za špatného počasí přestane mít výhled nějaká kamera nebo radarový senzor a výsledkem je pět varovných hlášek o tom, že přestaly fungovat asistenční systémy.