Reklama
Řidičův chleba

Řidiči v době Vánoc u obchoďáků bourají jako zběsilí. Škody jdou do statisíců

Nejčastěji se kolem svátků bourá v okolí velkého obchodního centra v Praze na Chodově
Zdroj: Tiskový servis Volkswagen

Jakkoliv mají být vánoční svátky hlavně o klidu, pohodě a bez stresu, opak je pravdou. Hon za dárky, jídlem a výzdobou se někdy rovná řecko-římským zápasům, především pak mezi řidiči. Ti, aby udělali radost svým nejbližším, bojují o každé parkovací místo u obchodních center. Často tak ale vzniká řada vypjatých situací, která vede k chybám a ty zase k nehodám. Úplně zbytečným, nutno říct. Naštěstí jde ale většinou jen o plechy, což ale přesto často znamená vysokou škodu.

Nezkušení i vynervovaní

Na předvánoční nehody u obchoďáku se podíval Portál nehod, který porovnal nehodovost u největších obchodních center v Česku. A data asi nepřekvapí. Problém je v tom, že parkoviště u obchoďáků nejsou na tak enormní nápor řidičů stavěna a připravena. Dalším zádrhelem je fakt, že předvánoční nákupy přivedou do nákupních center i méně zkušené řidiče, shon za nákupy dárků pak rozptýlí jejich pozornost a průšvih je na cestě.

Řidiči, a nezáleží na jejich zkušenostech, až příliš často ignorují, že i na parkovištích platí pravidla provozu. K tomu všemu se navíc přidává také agresivita a nervozita, které bohužel v předvánočním období u řidičů narůstají na intenzitě. Škody jsou sice často pouze plechové, ale dokážou Vánoce znepříjemnit. Výše průměrné škody na majetku řešené z povinného ručení se však každým rokem zvyšuje, upozorňuje Petr Jedlička, hlavní analytik České kanceláře pojistitelů, která se na provozu Portálu nehod podílí.

„Zatímco v roce 2010 dosahovala průměrná výše škody na majetku v povinném ručení 26 120 Kč, v roce 2020 se vyšplhala na téměř dvojnásobek, konkrétně na 50 915 Kč,“ uvádí Petr Jedlička a dodává: „Důvodem jsou nejen zvyšující se ceny práce v autoservisech a rostoucí ceny náhradních dílů, ale také technicky sofistikovanější systémy a tím nákladnější oprava vozidel. Celý trend nárůstu nákladů na opravy vozidel umocňuje zkomplikování dodavatelských řetězců v rámci pandemie COVID-19, kdy se meziroční nárůst nákladů na opravy dále zřetelně urychluje, z loňských šesti na aktuálních asi 8 procent.“

Reklama

Příčiny stejné, jako na silnici

Nehodu u obchoďáků, respektive jejich příčiny, nejsou od těch na silnici zas tak rozdílné. Řidiči na parkovištích ignorují přednost zprava, což je mimochodem nejčastější příčina dopravních nehodu u obchodních center. Řidiči pravidlo nedodržují, nerespektují, mají pocit, že přednost mají ti, kdo jedou rovně nebo po komunikaci směřující ven či dovnitř. Přitom zapomenou, že přednost v jízdě se i zde určuje stejně jako na ostatních komunikacích, tedy značkou nebo častěji pravidlem přednosti zprava.

A když už jsme u značek, ty právě u obchoďáků řidiči až příliš často zcela ignorují. Především jednosměrky, tedy oblíbené řešení některých výjezdových uliček od center, jsou pro ně něčím, co nejspíš neexistuje.

Portál nehod ale upozorňuje ještě na jeden častý řidičský nešvar, který mají společný jak parkoviště u center, tak silnice. A tím je riziková či spíše nepředvídatelná manipulace s autem. „Podzemní nebo nadzemní parkoviště jsou často plná různých podjezdů, nadjezdů a přikázaných směrů. Řidiči mnohdy podlehnou pokušení vzít to prostě napříč a zkrátit si tak cestu. Při manipulaci je také potřeba dbát zvýšené opatrnosti kvůli stísněnému prostoru na parkovištích. Řada parkovišť v nákupních centrech čelí dlouhodobému problému s velikostně poddimenzovanými pruhy pro parkování, které jsou příliš úzké,“ zmiňují specialisté z Portálu nehod.

Na Chodově pozor

A kde si tedy dát na parkování největší pozor? Z logiky věci vyplývá, že především u těch opravdu velkých obchoďáků. A protože je nákupní centrum Westfield na pražském Chodově jedno z největších, obsadilo při porovnávání první místo.

„Když se podíváme na nákupní centra, kde nejčastěji dochází k nehodám, na absolutní špici vede nákupní centrum Westfield na pražském Chodově. Je prostě největší v České republice, není problém se v něm ztratit pěšky i autem, a není proto divu, že za poslední dva roky se zde stalo celkem 106 dopravních nehod, s celkovou výší škody 4,73 milionu korun,“ řekl Jan Chalas ze společnosti DataFriends.

Druhým obchodním centrem je co do počtu nehod brněnská Olympia. S 13 nehodami a celkovou škodou 561 000 Kč však zůstává daleko za pražským Chodovem. Na třetím místě je kolínské Futurum, kde se řešilo 10 nehod s celkovou škodou 214 100 Kč. Kompletní mapu nehodovosti u obchodních center pak najdete na Portálu nehod.

Reklama

Diskuze

PICHAV - 29.11.2021 22:13:56
LETOS COVIDEM VSEMOHOUCI !!!! TY TRAPACKE SVATKY !!!!! KONECNE A NAVEKY !!!!! ZRUSI !!!!! VZDYT JE TO TAK TRAPNE SLAVIT KONEC ROKU !!!! KDYZ JSTE O ROK STARSI !!!! BALIT BLBOSTI A PAK ROZBALOVAT !!!! MYSLITE SI ZE DELAJI NEKOMU RADOST ZBYTECNOSTI ????????
Tom - 29.11.2021 21:52:08
Hlavně řekněte "naninkám" a "nanánkům" v těch jejich ESÚVÉČKÁCH , kterými parkují maximálně u domu svých rodičů ať se naučí řídit a hlavně parkovat v garážích těchto nákupních centrech. A že ostatní opravdu nečekají, až oni projedou nebo zaparkuj...

Začínající řidiči se bojí předjíždění, parkování i dalších překvapivě jednoduchých věcí

Problémy jim dělá i dálniční provoz, komplikované křižovatky či kruhové objezdy
22.11.2021 19:01
|
3
Reklama

Drifter se starším BMW poničil na parkovišti několik aut. Po zveřejnění videa se raději přihlásil

K řízenému smyku se ke své smůle vybral místo s kamínky a kamerou, která jeho jízdu zachytila
30.09.2021 10:16
|
12

Němečtí zelení střílí do vlastních řad. Chtějí dražší parkování pro SUV i elektromobily

Více za parkování by mělo zaplatit každé auto, které váží více než 1800 kg. A to nejsou jen SUV
27.09.2021 07:51
|
4

Retro: Škoda Octavia je tu už 65 let. Ta první měla 40 koní, listová pera a řazení pod volantem

Auto vystavěné ještě na předválečných základech bylo na dlouho poslední škodovkou s motorem vpředu
13.04.2024 08:42
|
0

Retro: Jezdil s ní Husák i disidenti. Toyota Corona byla japonským embéčkem vyměněným za traktory

První asijské auto na československém trhu si oblíbily elity z obou stran barikády. Byl to držák!
06.04.2024 08:45
|
4
Reklama

Retro: Vyzkoušeli jsme poslední škodovku s motorem vzadu. Abychom si připomněli, jak hrozná byla

Škoda 125 L byla v lednu 1990 vůbec posledním zadomotorovým typem, který opustil výrobní linku
30.03.2024 08:14
|
82

Retro: Přelomové embéčko slaví šedesátiny. Jeho dědictví si s sebou automobilka nesla dalších 20 let

Kvůli výrobě první škodovky s motorem vzadu přestavěli celou Boleslav, první si ji vyzkoušel Brežněv
23.03.2024 08:07
|
13
Reklama
Autosalon TV