Reklama
Řidičův chleba

Kdo natankoval omylem benzin do dieselu, neměl by ani otvírat dveře u řidiče. Hned je oprava dražší

V některých případech stačí špatné palivo zředit tím správným
Zdroj: pixabay.com

Možná si myslíte, že zkušenému motoristovi se nic takového nemůže stát. Jenomže žijeme ve velmi zrychlené době, kdy máme málo času na úplně všechno. Někteří řidiči navíc častěji střídají auta, třeba v rámci své práce, a pak je k natankování špatného paliva jen krůček. Ve skutečnosti se prostě jen stačí při tankování zamyslet nad něčím jiným a problém je na světě. Když už se to stane, je důležité si to uvědomit co možná nejdřív. Nastartování motoru, který je nucen pracovat se špatným palivem, může znamenat jeho absolutní destrukci.

Jen lehké „cmrndnutí“

Pokud se vám stane, že jste se zamysleli, sáhli po špatné tankovací pistoli a do nádrže natankovali třeba jen litr nebo dva špatného paliva, ještě si nic dít nemusí. Zaplaťte palivo, přikupte kvalitní aditivum a dotankujte plnou nádrž tím nejkvalitnějším správným palivem. Ta trocha nafty v benzinu nebo naopak nebývá velký problém, ale pamatujte, že čím novější auto máte, tím spíš se to motoru nebude líbit. U nových aut hlídá kvalitu paliva řídící jednotka, která s tím může mít problém. Proto je dobré do nádrže přidat ono aditivum, které zvýší kvalitu paliva a uleví motoru a všem jeho částem. Následně pak dotankujte palivo po každých asi 100 ujetých kilometrech. To proto, aby se špatně zvolené palivo naředilo co možná nejrychleji.
Reklama

Plná nádrž benzinu u naftového motoru

V případě, že jste natankovali více litrů benzinu do dieselového auta, je to opravdu problém. Dieselové motory s benzinem pracovat nezvládnou a v tomto konkrétním případě důrazně doporučujeme volat odtahovku. V žádném případě nestartuje, ani neotáčejte klíčem v zapalování. Dokonce není dobré ani otevřít dveře řidiče, protože společně s nimi se aktivuje palivové čerpadlo a špatné palivo natáhne do motoru.

Pokud nenastartujete, ale palivo se do motoru dostane, je to ta levnější varianta. Petr Novák, vedoucí příjmu opravu společnosti Invelt vysvětluje: „V tomto případě je potřeba vyčištění palivového systému a výměna palivového filtru.“ Pokud ale nastartujete, je problém větší a dražší.

Doplňuje Petr Novák: „Po nastartování dochází k vydření a odmaštění vysokotlakého čerpadla, přičemž se následně do palivové soustavy dostanou kovové špony. Takto znečištěná soustava je poté na kompletní výměnu od palivové nádrže a to až po vstřikovače paliva. V takovém případě se ceny opravy pohybují v závislosti na modelu od 10 000 Kč do 300 000 Kč.“

Nafta v benzinovém motoru

Čistě teoreticky by se vám toto nikdy nemělo stát, protože benzinová auta mají užší hrdlo nádrže a tankovací pistole do něj nejde zasunout. U starších aut tomu tak ale nutně být nemusí a tak je i tato nedoda možná. V tomto případě je potřeba vyčerpat nesprávné palivo, vyměnit svíčky, propláchnout celý systém a přidat aditiva. Takový servisní zásah se například u BMW pohybuje kolem 10 000 Kč, ovšem znovu záleží na modelu.
Reklama

Existuje pojištění?

Zeptali jsme se Veroniky Nové, tiskové mluvčí České kanceláře pojistitelů na to, jestli po takové chybě nějak pomůže povinné ručení. Odpověděla takto: „Pokud se jedná o vlastní auto, tak takovou věc nepokrývá žádné pojištění vozidla, tedy ani povinné ručení nebo havarijní pojištění. To proto, že se nejedná ani o škodu způsobenou třetí straně provozem vozidla (jako je tomu u povinného ručení) a ani vyloženě havárii vozidla a tak vzniklé škody (ty kryje havarijní pojištění). Pokud se člověku něco takového stane, samotnou škodu mu pojišťovna z povinného ručení nebo z havarijního pojištění nemůže pokrýt.“

Dále dodala: „V případě, že jde o služební vůz, tak potom by byla taková škoda pravděpodobně krytá pojištěním odpovědnosti zaměstnance. To si zaměstnanec buď platí sám, nebo mnoho firem platí toto pojištění svým zaměstnancům jako benefit.“

Povinné ručení vám ale může pomoci s odtahem auta do servisu. Proto v každém případě do pojišťovny zavolejte a na odtah se zeptejte. Stejně tak vám pojištění pomůže s odtahem v případě, že s autem, do kterého jste natankovali špatné palivo, zvládnete od čerpací stanice odjet, a motor se zastaví až později. Pomoc vám může takzvaná pojistka na blbost, záleží ovšem na podmínkách, jaké máte v pojistné smlouvě. Pokud ji máte uzavřenou, určitě do pojišťovny zavolejte a zjistěte, jestli opravu auta toto pojištění nepokryje.

Diskuze

Xsavx - 26.07.2020 13:32:03
Dobrá kravina. Nalil jsem 40litru benzínu do dieselu, zavolal servis, na místě mi odsal nádrž přes řidiči jednotku. Dal jsem naftu. Žádný problém nebyl. Otevřít dveře jako nemůžu proč, že se spustí pumpa? To proč taková picovina tady v článku je?
PICHAV - 26.07.2020 13:38:00
TO JSOU MALE OMYLY !!!!! VETSI OMYL JE SI VUBEC BENZINOVOU KARU V DNESNI DOBE KOUPIT !!!! SNAD JEN SUPERSPORT !!!!!! A NAFTOVY KLEPAK TRAKTOR NA SILNICE !!!!!! UZ MUZE KOUPIT JEN BEZMOZEK !!!! TO NENI OMYL ALE ******* !!!!! DNES JEDINE TICHY CISTY ELMOBIL

Elektromobilitu v Česku zařízli poskytovatelé elektřiny. Některé jejich ceny jsou dražší než benzin

Aby mělo dobíjení alespoň částečně finanční smysl, je nutné se upsat jednomu dodavateli
16.07.2020 09:23
|
64
Reklama

BMW se chystá vyrábět benzin ze vzduchu. Nápad, který by obrátil trh naruby, myslí smrtelně vážně

Mnichovská automobilka investovala do amerického start-upu, který přichází s revoluční metodou
12.06.2020 19:55
|
23

Zmatkující řidič se zapíchl do budovy čerpací stanice u dálnice D46. Byl střízlivý

Způsobil škodu převyšující milion korun. Nehoda se naštěstí obešla bez zranění
27.05.2020 19:28
|
4

Padesát odstínů šedi a nudy. Čeští řidiči nejčastěji kupují bílá a šedá auta

Některé automobilky už veselé a výrazné barvy ani nenabízejí. Jiné za tučný příplatek
26.01.2021 07:12
|
0

Řidička v Chudenicích měla šokující zážitek. Na čelní sklo jejího renaultu přistál opilý popelář

Při dopadu se zranil a auto poškodil. Dostal pokutu a může se stát, že přijde o práci
23.01.2021 07:24
|
2
Reklama

Při opravě prasklé pneumatiky ho kolemjedoucí řidič srazil a z místa ujel. Hledá ho policie

Při poruše nebo defektu je spíše než na opravu potřeba myslet hlavně na své bezpečí
22.01.2021 13:50
|
1

Do jízdního pruhu pro autobusy můžete i přes zákaz. Má to ale jednu podstatnou podmínku

Pruhy smí využívat i složky IZS, cyklisty nebo vozy taxislužby. Pravidla však platí i pro ně
21.01.2021 11:51
|
21
Reklama
Autosalon TV