Náraz do nečekané překážky na silnici se může prodražit. Pomůže pojistka, nebo důkaz
Informujte policii
Ať už při jízdě po dálnici, po městě nebo okresce, na ležící předměty je možné narazit všude. V případě, že se řidič zvládne bezpečně vyhnout, je dobré, aby o překážce informoval policii. Pokud se takový předmět povaluje na dálnici nebo jakékoliv jiné frekventované silnici, není úplně dobrým nápadem snažit se jej odstranit. Kdo se o to pokusí, většinou vytvoří další nebezpečnou situaci. Stačí zavolat na linku 158, informovat operátora o tom, kde přesně a co leží. Hlídka se o to, třeba ve spolupráci s Ředitelstvím silnic a dálnic nebo hasiči, postará.
Může se ale stát, že na vyhýbací manévr před nečekanou překážkou, který se mimochodem u nových aut testuje pod označením losí test, nebude dost prostoru nebo času. Po srážce s takto nečekaně ležícím předmětem je vždy nutné volat policii.
Pomůže havarijní pojistka
V případě srážky je pak nutné rozdělovat dvě situace. Tu, kdy je původce předmětu ležícího na silnici znám, a kdy naopak ne. Pokud je jasné, že kus pneumatiky ležící v jízdním pruhu patří kamionu odstavenému kousek od ní, má poškozený napůl vyhráno. Stejně tak v situaci, kdy palubní kamera zachytí okamžik, při němž předmět spadl z jiného auta. Policisté pak mohou v rámci vyšetřování najít řidiče, kterému třeba právě paleta spadla na silnici a z jeho povinného ručení budou hrazeny škody na vašem autě.
Horší situace nastává v případě, kdy předmět na silnici leží už nějakou dobu a není tedy vůbec jasné, kde se tam vzal. Veronika Nová z České kanceláře pojistitelů nám k tomu řekla: „Obecně platí to, že pokud auto poškodí neznámý předmět neznámého původu, tak to kryje výhradně havarijní pojištění. V případě, že je prokazatelné zavinění jiné osoby, pak povinné ručení viníka. Vždy je zde ale důkazní břemeno na poškozeném.“ Právě proto je dobré v autě vozit palubní kameru, která může zachytit jak samotnou nehodu, tak třeba i registrační značku auta, ze kterého náklad spadl.