Malou prasklinu čelního okna můžete za pár korun opravit sami. Otálet se ale nevyplácí
Pomůže pojištění
Všichni to známe. Jedete po silnici a najedou se ozve nepříjemná rána do čelního okna. Možná ne hned, ale nejpozději po pár dnech si pak všimnete malého porušení čelního okna. To ovšem jen v případě, že máte štěstí. Odletující štěrk ze zimního posypu může na čelním okně nadělat pěknou paseku.
Co potom? V případě, že máte v rámci svého pojištění připlacené i krytí čelního okna, můžete ho na pojišťovnu rovnou nechat vyměnit. Řadu řidičů ale od připojištění čelního okna odradí vysoká cena a ti pak musí výměnu či opravu buď platit ze svého, nebo se pokusit okno opravit svépomocí.
Opravná sada může okno zachránit
Na trhu existují takzvané opravné sady na čelní okna. Stojí zhruba od 150 Kč do tisícovky. Doporučujeme ale nevybírat ty úplně nejlevnější. Zlatá střední cesta bohatě postačí. Opravné sady mají za úkol zabránit prasklině, aby se dále tříštila a zvětšovala. Také stabilizují a utěsňují poškozenou část okna. Některé dokonce slibují úplné odstranění těch nejmenších prasklin.
Většinou jde o tekutinu, která se na místo poškození aplikuje speciálními nástroji na opravu. U některých je pak přiložená ještě krycí fólie, která vše utěsní. Doporučujeme následovat návod výrobce. Ale nebojte, není to nic složitého. Pamatujte ale, že okno musí být vždy čisté a suché. V některých případech je pak nutné opravu provádět na denním světle, ideálně na slunci. Některé tekutiny totiž správně vytvrdí právě světlo. Opravy pak provádí i specializované servisy, ale je potřeba počítat s tím, že to vyjde o něco dráž. Ale je to bez práce.
Dobré je také s případnou opravou příliš neotálet. Především v zimě, kdy se střídají teploty, může i malá prasklinka velmi rychle narůst do rozměrů, kdy je na opravy pozdě.
Velká poškození mohou stát řidičák
Jakmile se prasklina na čelním okně rozleze na plochu o délce větší než 20 milimetrů, a navíc je ve stírané ploše, jde z pohledu zákona o „závadu ohrožující bezpečnost provozu na pozemních komunikacích, pročež takové vozidlo nesmí být užito v provozu na pozemních komunikacích“. Tak velké poškození už je poměrně těžké opravit, v domácích podmínkách nejspíš i nemožné.
Jednou z možností je opravu konzultovat s profesionály., ideální ale je takto poškozené okno rovnou vyměnit. Částka za výměnu může být pár tisíc, ale i více než 20 000 Kč. Záleží, zda jde prostě jen o čelní okno, nebo má v sobě vyhřívání či anténu.
Auto, které má takto velkou prasklinu, neprojde STK a nebude se ani líbit policejní hlídce. Ta může řidiči auta nadělit pokutu až ve výši 10 tisíc korun, zákaz řízení až na rok a pět trestných bodů k tomu.