Padající led z dodávky v Královehradeckém kraji rozbil čelní okno octavie a zranil posádku
Také jste si všimli velkých kusů ledu poházených kolem silnic, nejčastěji u nájezdů na dálnice nebo kruhových objezdů či křižovatek? Na svědomí jej mají kamiony a velké dodávky, kterým se led vytváří na korbách návěsů a nákladových prostorů. Takové kusy ledu jsou nebezpečné i kolem silnic, respektive ve chvíli, kdy leží přímo v jízdním pruhu. Ještě nebezpečnější jsou však ve chvíli, kdy z návěsu letí dolů. Pak totiž kromě nehody mohou způsobit i vážná zranění. Jako v tomto případě.
Řidič červené dodávky jel dál
Tak trochu Hlava 22
Netřeba připomínat, že řidiči, nejen ti z kamionů a dodávek, mají povinnost si před jízdou očistit auto od sněhu či námrazy. Zákon konkrétně říká: „Řidič nesmí řídit vozidlo, na němž nebo na jehož nákladu je led, který by při uvolnění mohl ohrozit bezpečnost provozu na pozemních komunikacích.“
Z logiky věci tedy vyplývá, že by si řidiči měli plachty a návěsy před jízdou od ledu očistit. Jakkoliv jim to ale zákon na jednu stranu přikazuje, na druhou stranu do takových výšek dle jiného zákona lézt nesmí. Pokud by se jim totiž něco stalo, nedostali by zranění ani korunu, protože fakticky nejsou proškoleni pro práci ve výškách.
Vyřešily by to odklízecí rampy, kterých je ale v Česku extrémní nedostatek. A k tomu všemu stát ani nemá povinnost takové rampy stavět. To by mělo být v gesci Sdružení automobilových dopravců Česmad Bohemia, který by měl státu říct, že jsou potřeba, kde a jak mají vypadat. Jenomže ony rampy si všechny organizace přehazují jako horký brambor. A ve výsledku pak řidiči kamionů a dodávek ohrožují všechny okolo. Ještě dodáme, že za neočištěné auto hrozí všem řidičů bez výjimky, tedy i těm v osobních autech, pokuta 2000 Kč.