Majitel nechal svého psa v Brně dva dny v rozehřátém autě. Na vzduch mu pomohli strážníci
Jakkoliv policisté a strážníci každý rok se začátkem jara upozorňují na to, že v autě na slunci opravdu nemůžou zůstat ani děti, ale ani psi, každoročně se tak děje. A ačkoliv letošní opravdu teplé dny ještě ani nezačaly, brněnští strážníci už museli podobný případ řešit. Zarážející na něm je to, že majitel psa nenechal v autě na dobu, než nakoupí, jak v takových případech bývá zvykem. Podle svědka byl pes v autě skoro dva dny.
Majitel neznámý
K případu došlu v úterý 18. května v brněnském Komárově. Strážníky zavolal svědek, který jim řekl, že pes je v autě zavřený minimálně přes noc, kdy hodně naříkal. Poté, co hlídka dorazila na místo, zjistila, že mladý husky je přivázán v autě za vodítko a nemá ani vodu. Protože už se do auta opíralo slunce, raději hned zakročili.
Jakub Ghanem, tiskový mluvčí brněnských strážníků k tomu řekl: Strážníci měli vážné obavy, že by to pro něj mohlo mít osudové následky, a hned se v okolních domech začali shánět po majiteli automobilu. Nikde ho však nenašli a nikdo z místních ho neznal, a tak se hlídka rozhodla vůz otevřít. Přispěchal k ní i kolemjdoucí s láhví vody a hned dal psovi napít.“ Ačkoliv měl pes na obojku telefonní číslo, na volání nikdo nereagoval. Husky skončil tedy v útulku a po majiteli teď policie pátrá. Za porušení zákona na ochranu zvířat mu hrozí pokuta do milionu korun.
Brněnská zvěrolékařka Tereza Věžníková pak vysvětlila: „Když pes zrychleně dýchá, výrazně se z jeho těla odpařují tekutiny a zvíře se velmi rychle dehydratuje, čímž se zahušťuje krev a přetěžuje srdce. Nastává šok, který se i zkušeným veterinářům podaří vyřešit jen velmi zřídka. Zvíře bohužel zpravidla uhyne, stačí k tomu deset minut ve vysoké teplotě. Může to nastat i u auta parkujícího ve stínu a s pootevřenými okénky, právě kvůli zrychlenému dýchání.“
Děti v horku nemají šanci
Právě brněnští strážníci upozorňují, že nechat zvíře nebo třeba dítě v autě na slunci, je nesmyslný hazard s jejich životy. „Rodiče někdy zanechávají děti v autě v domnění, že si zajdou rychle nakoupit a nic hrozného se neděje. Naše zkušenosti však potvrzují pravý opak. Každá minuta v zavřeném autě je kritická a lidé mají často silně zkreslenou představu o tom, kolik času v prodejně strávili,“ upozorňuje Luboš Oprchal, ředitel Městské policie Brno.
Bleskové přehřátí ale zdaleka není jediným rizikem. Do auta může někdo nabourat a dítě uvnitř zůstane bez pomoci. Není totiž výjimkou, že řidiči od dopravních nehod ujíždějí, a to obzvlášť v situacích, kdy druhé vozidlo považují za prázdné. Dítě také mohou postihnout zdravotní potíže. Stačí například, aby mu zaskočilo, a nedovolá se pomoci. V krajním případě může někdo automobil ukrást i s dítětem. I takové případy už se v minulosti staly.
Například v roce 2018 brněnští strážníci zachránili z auta netečnou holčičku, jejíž otec nesprávně tvrdil, že se s manželkou vzdálil jen na pět minut. V roce 2020 zase policisté vytáhli z porouchaného auta přehřáté batole.