Právo má jasno
Na věc je potřeba pohlížet i z právního hlediska. Jsou totiž auta, třeba Tesla, která mají chytrý systém. Ten je schopen i v horku v autě udržovat stabilní a ideální teplotu. A to i ve chvíli, kdy je vůz zaparkován. V takovém případě by bylo rozbití okna zbytečné a tedy i problémové. Majitel auta by mohl chtít, a oprávněně, škodu zaplatit.
Právní pohled na věc poměřuje dva takzvané chráněné zájmy – zájem na ochraně zdraví a života a zájem na ochraně majetku. Irena Seifertová to vysvětluje následovně: „V případě, že je v autě zavřené dítě, je nutné posuzovat míru ohrožení jeho zdraví a života. To samozřejmě převyšuje zájem na ochraně majetku. Ale člověk, který chce zasáhnout, si musí být jistý."
Pokud by se ukázalo, že zásah byl oprávněný, tedy, že dítě v autě bylo v přímém ohrožení zdraví či života, jde o případ krajní nouze, kdy by následně byla vyloučena trestní odpovědnost či odpovědnost za náhradu případné škody. Opakujeme však, že není možné se na to spoléhat! Odhad toho, jestli dítěti v autě reálně něco hrozí, je náročný i pro profesionála. Vždy je proto prvořadé volat policii, ať už tu městskou, či státní.