Reklama
Řidičův chleba

Vezla nepřipoutané dítě na místě spolujezdce pomalu a jen kousek. Přesto došlo u Kladna k tragédii

Do některých aut děti vůbec nesmí na přední sedadlo. S bezpečností pomůžou dětské pojistky
Zdroj: Škoda Auto

V neděli 5. července došlo na Kladensku k tragické nehodě, při které bohužel zemřelo čtyřleté dítě. Jeho 36letá matka jej vzala do auta na přední sedadlo bez dětské sedačky i bezpečnostního pásu. Během jízdy si dítě otevřelo dveře auta a vypadlo ven přesně ve chvíli, kdy jeho matka projížděla kolem jiného auta. Ačkoliv jela řidička pomalu, dítě spadlo přímo na zaparkovaný vůz, následkem čehož utrpělo velmi vážná zranění. Po příjezdu záchranářů se jej podařilo resuscitovat, ale v nemocnici zemřelo.
Reklama

Autosedačka především

V tomto konkrétním případu se sešlo hned několik věcí, které byly fatálně špatně. Budiž to varováním pro ostatní, že i když se jede s dítětem třeba jen pár set metrů do krámu pro zmrzlinu nebo do školky či školy, vždy je nutné jej poutat do dětské sedačky. V případě starších a větších dětí pak je třeba použít bezpečnostní pás.

Přepravě dětí a použití autosedačky se věnuje i paragraf 6 silničního zákona, který mimo poměrně detailního popisu jak správně děti přepravovat upozorňuje, že pokud auto vůbec nemá bezpečnostní pásy nebo do něj není možné bezpečně dát dětskou autosedačku, nesmí v něm dítě být přepravováno na sedadle spolujezdce. Vztahuje se to ovšem hlavně na děti mladší tří let a menší než 150 centimetrů. Zároveň platí, že ve chvíli, kdy je na předním sedadle převáženo dítě v té nejmenší autosedačce, takzvaném vajíčku a proti směru jízdy, je nutné deaktivovat airbag.

U větších dětí v sedačce, které jedou po směru jízdy, už airbag může zůstat zapnutý. U těchto starších dětí je také místo autosedačky možné použít podsedák. Nejčastěji k tomu může dojít kolem pátého roku dítěte a tedy v době, kdy se jeho hmotnost pohybuje mezi 15 – 36 kilogramy. I tak je ale lepší investovat do větší autosedačky, protože ta je konstruována i na dostatečnou ochranu před zraněním zad nebo krku.

Nejbezpečnější místo v autě je sporné

Odborníci na bezpečnost se už roky snaží přijít na to, jaké místo v autě je pro převoz dětí to nejbezpečnější. Dlouhou dobu se říká, že je to místo vzadu vpravo, kdy řidič na dítě pomocí zpětného zrcátka dobře vidí.

V posledních letech se ale mluví o prostředním zadním místě, ale jen v tom případě, že je na něm umístěn tříbodový pás.

Zákon umožňuje vozit dítě na sedadle spolujezdce. Teoreticky jde o nejvíce nebezpečnou přepravu, protože dítě může řidiče výrazně rozptylovat a jde o takzvané sedadlo smrti. Na druhou stranu má ale řidič(ka) dítě nejblíže a je tím pádem mnohem klidnější, než vzadu bez kontaktu s rodičem.

Ať už dítě jede kdekoliv, je dobré pamatovat na to, že za jízdy není vhodné s ním jakkoliv manipulovat, otáčet se na něj nebo řešit upadlý dudlík. Vždy je nutné nejprve zastavit!
Reklama

Dětská pojistka

Snad všechna současná auta mají chytrý systém automatického zamykání po rozjezdu. Aby se pak daly otevřít dveře, je potřeba vzít za vnitřní kliku dvakrát. Některá auta mají z výroby dětskou pojistku na zadních dveřích a k tomu také dětskou pojistku oken, kdy dítě může okno stáhnout jen minimálně nebo dokonce vůbec.

Řešení existuje i pro starší vozy, který nemají tyto prvky z výroby. Dětské pojistky dveří se dají koupit i v rámci příslušenství některých značek, ale také ve většině hobbymarketů nebo potřebách pro děti.

Pokuta za nesprávnou přepravu dětí

Výše zmíněný paragraf 6 se kromě popisu toho, jak dítě správně a bezpečně vozit věnuje také tomu, co hrozí řidiči za nedodržení těchto ustanovení. Na místě může řidič dostat pokutu až do 2000 Kč, ve správním řízení pak až 2500 Kč. K tomu pak úřady přidají čtyři trestné body do karty řidiče.

Policie radí

Tři hlavní chyby při používání autosedaček:

  1. Dětská autosedačka je příliš volně připoutána tříbodovým bezpečnostním pásem ke karoserii vozidla. Při správném připoutání nejde se sedačkou skoro pohnout.
  2. V takzvaném vajíčku je dítě pětibodovým pásem připoutáno příliš volně. Sedačka tak neplní svoji funkci. Dítě musí být pásy pevně připoutané, nesmí mít volný pohyb.
  3. Pozor na děti sedící jen na podsedáku. Bezpečnostní pás mu nikdy nesmí jít přes krk, při nehodě by se mohlo snadno uškrtit. Pás musí vždy vést přes klíční kost.
Proč používat autosedačky a bezpečnostní pásy:

  1. Dítě je nutné poutat i v obci nebo při jízdě na krátkou vzdálenost. Náraz v rychlosti 15 km/h bez sedačky nebo pásů muže být pro dítě smrtelný.
  2. Náraz při rychlosti 50 km/h bez sedačky nebo bezpečnostních pásů odpovídá pádu z výšky 10 metrů, což je jako třetí poschodí budovy.
  3. U desetikilového dítěte při nárazu v rychlosti 50 km/h je tato síla tak velká, jako kdyby dítě vážilo 300 kg.

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Hyundai Tucson vs. Škoda Karoq. Porovnali jsme dvě aktuálně nejprodávanější rodinná SUV v Česku

Obě auta se vyrábějí v Česku. Tucson je větší a má příznivější ceny. Karoq boduje spotřebou a kufrem
25.06.2020 20:07
|
0
Reklama

V autě měl dvě děti, v krvi více než dvě promile a ujížděl policii. Pomohl ho zastavit náhodný řidič

Zločinec poničil minimálně jedno auto a málem srazil chodce. Nakonec naboural strážníky
10.03.2020 14:05
|
2

Video: řidič se sám natočil, jak srazil na přechodu v České Lípě dítě. Udělal typickou chybu

Zraněný chodec skončil v nemocnici. Policie čeká na jeho lékařskou zprávu, podle které šoféra obviní
12.02.2020 19:45
|
0

Nejdřív drifty u obchoďáku, pak zběsilé ujíždění policii. Řádění řidiče ukončily až namířené zbraně

Řidič byl přitom střízlivý, nebyl pod vlivem drog a ani neměl problém s řidičákem.
17.06.2022 10:03
|
4

Auta se po silnici rozsypala jako hračky. Řidič kamionu totiž nedodržel zásadní pravidlo

Převrácená souprava zablokovala silnici na několik hodin. Škoda se vyšplhala do milionů korun
15.06.2022 09:30
|
13
Reklama

Vlakový přejezd ve Studénce přitahuje problémy. Řidič dodávky na něm předvedl něco nepochopitelného

Udělal špatně vlastně úplně všechno. Když už na koleje vjel, měl závory prorazit
14.06.2022 10:25
|
2

Povinné ručení kryje jen obvyklé užívání auta. A následky sexu v něm opravdu nejsou

V Americe se ale jedna žena soudí o miliony za to, že se při sexu v autě nakazila HIV
13.06.2022 17:05
|
6
Reklama
Autosalon TV