Lyže pod nohama, boty za sedadlem. Za nebezpečné převážení výbavy hrozí vysoké pokuty
Uvnitř auta ano, ale jen s certifikovanými vaky
Řada lidí zimní náčiní převáží ledabyle v autě, většinou se tak děje, když mají sjezdovku kousek od hotelu nebo pár kilometrů od domova. Nikdo však neví, co se po cestě může stát. Volně položené věci mohou při brzdění snadno vyletět dopředu a někoho zranit. „Ideální případ je, že si koupíte od výrobce svého vozidla certifikovaný vak, který má veškeré náležitosti. Ten se pak spolu s náčiním uvnitř provlékne středovou zadní opěrkou a ještě ukotví,“ vysvětluje Sirota. Pokud na to využijete jakýkoli jiný vak nebo deku, nemusí být kotvení správné. Poznáte to hned při prvním prudším brzdění. „Lyže a hůlky musí být vždy pevně svázány k sobě. Následně je nutné upevnění k vozu alespoň na dvou místech, nejlépe certifikovanými upínacími popruhy, “ radí Veronika Truhlářová, mluvčí Autoklubu ČR.
Jestliže nemáte středový průlez, budete zřejmě muset sklopit sedačky. I v tomto případě lze ale lyže ukotvit bezpečně. „Vyvarujte se jakýmkoli gumicukům, které při nárazu působí jako luk a především jejich uchycování k loketní nebo hlavové opěrce. V obou případech se jedná o lehkou věc, která se snadno vyrve a problém je na světě,“ doplňuje mluvčí ÚAMK. Proto lyže a jiné věci přichycujte raději na nosné části auta nebo k okům tomu určeným v zavazadlovém prostoru. Nezapomínejte ani na těžké lyžáky volně položené za zadní sedačkou. I tady mohou nasekat při dopravní nehodě pořádnou paseku. Ideální je, abyste je také vhodně a bezpečně ukotvili.
V zahraničí nehrozí jen pokuta
Pokud se vydáte na cestu s tím, že to risknete, nemusí se vám to vyplatit. Například rakouská, případně i italská policie je v této otázce dost nekompromisní. Zatímco v Česku vás čeká pokuta do dvou tisíc korun, v Itálii pokuta činí necelých devět tisíc korun a v Rakousku je to už 12 tisíc korun. A to není jediné. „Kromě pokuty vám policisté nedovolí pokračovat v jízdě, dokud problém se špatně převáženým nákladem nevyřešíte,“ dodává Sirota.
V tomto ohledu jsou Němci i Rakušané zodpovědnější. Na bezpečnosti nešetří, a tak je často na sjezdovkách nepotkáte, jak soukají lyže jen tak do kufru. „I když jsme národ šetřílků, tak v tomto ohledu by nebylo od věci si připlatit třeba za střešní box – pokud to dané auto umožňuje, máte hned po problému,“ radí Sirota. V případě rakví to ale také není tak jednoduché. „Důležité pro lyže je, aby uvnitř bylo upnutí, bez tohoto prvku mohou lyže při nárazu snadno prolétnout ven,“ vysvětluje mluvčí ÚAMK. Pro převážení lyží a jiné zimní výbavy se nehodí tedy obyčejné střešní boxy, ale musí být rovněž certifikované. Jedině tak si zajistíte skutečnou bezpečnost.
Poslední možností je přepravit lyže nebo snowboard na střešních nosičích. To má ale své podstatné nevýhody. „Předměty je nutné upnout na dvou místech, aby byly fixovány proti pohybu. Pozor ale na skutečnost, že jsou po celou dobu cesty vystaveny vlivům nepříznivého počasí a viditelné pro případné zloděje po dobu, kdy je posádka vzdálena například na jídle v restauraci, “ upozorňuje Veronika Truhlářová.