Reklama
Fotr na sněhu

Bansko: bulharská lyžařská nirvána ve velehorách. Areál je tak veliký, že vy i vaše lyže zabloudíte!

Balkánské lyžování ve 3000 metrech nad mořem nemá chybu, zkráceni nebudete ani ve službách
Zdroj: Josef Vrtal

I když Bansko jako takové připomíná rychle rostoucí podnikatelské baroko, až vyjedete nahoru na kopec a sjedete na lyžích dolů, zůstane vám pusa hodinu otevřená údivem.

Připraveným štěstí přeje

  • Bansko jsme původně neměli v plánu. Velice dobře ho znám ze svých předchozích cest, ale nikdy jsem tady nebyl v zimě. Náhodně takhle večer u lahve srbského vína kliknu na jejich Facebook a zjišťuji, že za dva dny se otevírá tamní zimní sezóna a na vrcholcích pohoří Pirin leží metr přírodního sněhu. Bylo rozhodnuto, jedeme do Banska. 
  • Jeden hotel vedle druhého, jeden penzion vedle druhého. Nevybrat si v Bansku ubytování může jen skutečný hotelový slepec. Můžete zaplatit za noc pár stovek, ale taky horentní sumičku hodnou luxusního areálu Kempinski.
  • Samotné městečko Bansko leží zhruba v 900 m n. m. Základna lyžařského střediska je pak na úpatí hor Todorka a Vichren asi v 1600 metrech nad mořem. Odtud vedou lanovky do neskutečných 2529 metrů! A nové ještě vyšší se budují.
Reklama

Úplné lyžařské dálnice

Lanovka nás vyplivla těsně pod vrcholem hory Todorka a pod námi se rozplétá žilnatá síť nekonečných sjezdovek. Podotýkám naprosto prázdných a dokonale upravených. V kombinaci se špičatými žulovými zasněženými vrcholky hor brala krása areálu doslova dech.

V době naší návštěvy Bansko nebylo otevřeno zdaleka celé, ale než jsme trefili dolů do základny ve výšce 1600 m, trvalo to hodinu a půl! A to se v plné sezoně sjíždí až dolů do Banska do výšky 900 m. To dáte dvakrát denně a musíte být totálně vyřízení.

Však taky Bansko dostalo několikrát za sebou cenu Best Ski Resort. Pravda, všechno není úplně ideálně značené, záchody bych si představoval čistější, ale když jste nahoře a díváte se skoro 2000 m dolů, je Bulharům vše odpuštěno.

Srovnej to: Plusy a minusy střediska Bansko

  • Mezi významné plusy Banska patří krása a rozlehlost areálu, ale hlavně výška, do které se dostanete, a množství přírodního sněhu. Obrovskou pochvalu má areál i za to, jak myslí na lyžaře začátečníky nebo na děti. Najdete tady řadu malých sjezdovek o délce několika desítek nebo pár set metrů, určených právě pro ně. Spokojeni jsme i s počtem a rozličností nabízeného ubytování. Parkovat se dá přímo dole v Bansku, odkud vás do areálu vyveze extrémně dlouhá kabinová lanovka, nebo je možné za stejnou cenu vyjet nahoru na 3 odstavná parkoviště. Na nich jsme viděli i lidi kempovat. 
  • Minusem Banska je nezvládání rychlého rozvoje města, které sem tam připomíná staveniště. Kvalita některých hotelů může výrazně pokulhávat za fotografiemi na serverech rezervujících ubytování. Ne všem po chuti bude bulharské jídlo. Rovněž bychom si představovali vstřícnější a úslužnější personál, jak v hotelích, tak na lanovkách. 
  • Náš index SROVNEJ TO má v případě Banska hodnotu 8,4 z celkových 10 možných bodů. Více na Instagramu @expert_pepa nebo facebooku pořadu Autosalon. Denní reportáže také přinášíme ve všední dny na Radiu Beat.

Diskuze

Lukas - 23.12.2020 21:46:43
Byl jsem tam jak v lete tak v zime a byl prijemne prekvapen, v zime je to prijemna alternativa a soucasne zmena k alpskym strediskum. Jeste stoji za navstevu Kopaonik v Srbsku
Martin - 25.12.2020 13:15:49
Byli jsme vloni v zimě 3 rodiny. Ubytovani hned u sjezdovky, fajn jidlo jak dole i na svahu. Areal velky a moc pekny. Bohuzel bulhari nezvládli zajistit dostatečnou prepravni kapacitu gondoly, takze stojite denně minimalne hodinu ve frontě.

Bulharsko bez korona-teroru. 12 hodin v autě a dokonale lyžujete ve 3000 metrech

Ze srbského Kopaoniku to dáte ani ne za polovinu času. Cílem je největší bulharské středisko Bansko
21.12.2020 07:35
|
19

Navštívili jsme lyžařský ráj bez nutnosti koronatestu. Z Břeclavi jste autem na místě za 10 hodin

Srbské středisko Kopaonik nabízí 50 km sjezdovek, 26 vleků a lanovek. Cesta vede hlavně po dálnici
18.12.2020 11:05
|
0

Jak cestovat přes hranice v covidové době? Jak ušetřit na testech? Mluvíme z vlastní zkušenosti

Bojíte se šťourání tyčinkou v nose na každých hranicích? Nebojte, není to tak hrozné
17.12.2020 08:25
|
0

To je hrůza - už s ním třískli. Tahle vypadá Škoda Enyaq iV po totálce!

Naprosto aktuální video. Enyaq prošel nárazovými testy Euro NCAP. A boural a boural a boural...
14.04.2021 18:09
|
0

Moc jsem nedobíjel, přesto jezdil jako s naftovým SUV. Fakta k testu Mitsubishi Outlander PHEV

Zjišťovat průměrnou spotřebu u plug-in hybridu je těžké. Více než u jiných aut záleží na řidiči
24.03.2021 20:20
|
13

Nebojte se lyžovat v Srbsku ani v Bulharsku. Máme exkluzivní informace i praktické rady

Během naší měsíční cesty do Turecka jsme na Balkáně navštívili dva špičkové lyžařské areály
17.02.2021 20:19
|
2

Turecké lyžařské areály jsou letadlem dostupné za pár korun. Objeli jsme je se SsangYongem Rexton

Prohlédněte si alternativy alpského lyžování v oblíbené letní dovolenkové destinaci
17.02.2021 20:17
|
1
Reklama
Autosalon TV