S běžnými auty maximálně 10 cm
Tím prvním je samozřejmě bezpečnost. Více vody znamená větší riziko vzniku aquaplaningu a tím pádem i ztráty kontroly nad automobilem. Zároveň také platí, že nikdy nemůžete s jistotou vědět, co přesně se ve vodě ukrývá. Větší louže může vzniknout třeba kolem hlubokého výmolu, takže výsledkem jednoho efektního průjezdu může být klidně i proražená pneumatika. Velkým nebezpečím je pak situace, kdy se vám voda dostane až do motoru.
Právě na toto riziko aktuálně upozorňuje například
chorvatský autoklub HAK. Problém vody v kontextu spalovacího motoru totiž tkví v tom, že na rozdíl od vzduchu vodu nelze tak jednoduše stlačit. Pokud se tedy u běžícího motoru dostane voda spolu se vzduchem do spalovacího prostoru, píst se bude tuto směs snažit stlačit. V lepším případě se motor zastaví, v horším případě dojde vlivem značeného odporu k nějakému mechanickému poškození. Často jde například o prasklé ojnice. Čím vyšší kompresní poměr, tím větší riziko poškození. Logicky tak jsou k tomuto náchylnější naftové motory.
Jak moc velké riziko vniknutí vody do motoru je, to přímo záleží na konkrétním automobilu a na tom, kde přesně je umístěné sání. Některé modely (například Range Rovery) ho mají schované pod kapotou v prostoru nad levým předním kolem, takže je poměrně vysoko. Jindy může být sání umístěné v masce chladiče a tudíž mnohem níže. Chorvatský autoklub HAK proto doporučuje, abyste se vyhýbali loužím hlubším deseti centimetrů, což zpoza volantu samozřejmě těžko poznáte. Lepší bude do hluboké vody vůbec nevjíždět a když už, tak tam nejezdit příliš rychle.