Jednoduché pravidlo, nepozorní řidiči
Přednost zprava je to nejbazálnější pravidlo, které se naučíme první den v autoškole. Celosvětově ho zavedla Vídeňská konvence a tak se počítá s tím, že ho bude každý znát. A řidiči ho obvykle také znají, jen si na něj dávají pozor na místech, kde se tak nějak očekává – třeba na parkovištích u supermarketů.
Bohužel, řada měst a čtvrtí přišla s absurdním plánem na zklidnění dopravy. Zrušila hlavní a vedlejší silnice, rozhodla se neosázet křižovatky značkami s tím, že si řidiči od teď budou prostě dávat přednost podle pravidla pravé ruky. V ten moment ale nastal zásadní problém. Řidiči jezdí podle paměti, zapomenou, nebo mají prostě pocit, že širší ulice je vlastně hlavní a tak na ní mají přednost před užší. A pak je tu ještě jedna vtipná sorta řidičů, kteří prostě raději dávají přednost všem. Obvykle skončí s otlučeným nárazníkem od někoho, kdo to za nimi nečekal.
„Kdo nezná přednost zprava, nemá co dělat za volantem,“ slyším klasický komentář rozčíleného čtenáře. Ano, to jistě nemá. Ale nevšiml jsem si, že by chodila nějaká komise a odebírala řidičáky těm, co mi zapomněli dát u nás na křižovatce přednost. Problém s předností zprava je v tom, že je nutné, aby na ni jeden řidiči přijíždějící do křižovatky správně zareagoval a druhý mu naopak důvěřoval, že o ni ví. A co tak zažívám každý den, zdá se mi, že tahle rovnice existuje čím dál méně.