Komentář: Zoufalá situace vyžaduje zoufalá řešení. Lidé chtějí Fiat Panda, tak zastavíme jeho výrobu
Člověk nemusí být kdovíjaký ekonomický expert, aby nevěřícně kroutil hlavou nad tím, kam až dohnaly evropské regulace a předpisy některé automobilové výrobce. Stellantis, mateřský koncern značky Fiat, totiž před pár dny oznámil, že pozastavuje výrobu modelu Fiat Panda. Na tom by nebylo nic zase tak divného, kdyby nebyla Panda s přehledem nejprodávanějším evropským městským autem a nepatřila v Itálii dlouhodobě k nejoblíbenějším modelům, po kterém je stále poměrně vysoká poptávka. Důvodů, proč Fiat přikročil k tomuto tržně nelogickému kroku, může být několik.
Nekupujete elektriku? Pak zapomeňte na spalovák
Není to tak dávno, kdy Stellantis ujišťoval, že výroba současné generace Fiatu Panda bude v Itálii zachována minimálně do roku 2027 a poběží současně s novým modelem Grande Panda, který sází zejména na elektřinu. Jenže nyní značka oznámila, že výrobu Fiatu Panda zastavuje. V oficiálním prohlášení, které chce zároveň ujistit o kontinuitě produkce, stojí nic neříkající: „...jdeme po náročně cestě, která vyžaduje obtížná rozhodnutí a nenabízí snadná řešení.“
Kdyby o Fiat Panda nebyl na trhu zájem, nebylo nic divného, že se zastavuje jeho výroba. Prodejní data ale ukazují, že pokles poptávky za tímto nečekaným rozhodnutím s největší pravděpodobností nebude. Panda patří dlouhodobě k nejprodávanějším miniautům v Evropě a byť tento segment klesá, italský model si v něm s přehledem udržuje vedoucí pozici. Stejně tak patří model Panda v Itálii ke stálicím trhu a potkáte ho doslova na každém rohu.
Oficiálně není ze strany Fiatu, resp. koncernu Stellantis nic potvrzeno, ale vše nasvědčuje tomu, že právě poměrně vysoký zájem zákazníků o tento model se spalovacím motorem začal současně s výrazným poklesem poptávky po elektrickém Fiatu 500e značně komplikovat výpočet průměrných flotilových emisí značky Fiat, která by se tak nevyhnula vysokým pokutám. Jinými slovy „Nekupujete náš elektromobil? Pak vám nemůžeme prodat náš spalovák." Segment minivozů zároveň nepřináší vysoké marže a je velmi citlivý na cenu, takže značce neumožňuje pokrytí nákladů na emisní pokuty. Co na tom, že zákazníci chtějí auto kupovat, Fiat jim ho zkrátka v momentálním vlastním zájmu nesmí prodat. Kdyby byl obětí tohoto „trhu naruby“ nějaký luxusní model s nehospodárným motorem, tak by se to dalo pochopit, ale že zrovna maličká a sympatická panda? To jednoho píchne u srdce...
Hrozba nezaměstnanosti jako politický tlak
Kromě přepočítávání excelových tabulek, z nichž stále nelezou požadované výsledky, může být za rozhodnutím Fiatu ještě další faktor. Stejně jako u nás hraje totiž i v Itálii automobilový průmysl ekonomicky významnou roli, jakkoliv není situace značek z Apeninského poloostrova nikterak růžová. Pozastavení produkce Fiatu Panda, které se dotýká továren Pomigliano d'Arco, Pratola Serra a Termoli, zároveň znamená nejistou budoucnost pro velkou část tamějších zaměstnanců a může být vnímáno i jako demonstrace toho, co by se mohlo stát, pokud by politická reprezentace automobilový průmysl nepodpořila a nadále ho dusila v přeregulovaném prostředí. Žádná národní vláda nechce být u toho, když se zavírají továrny a roste nezaměstnanost. Rozhodnutí o pozastavení výroby pandy kromě toho přichází nedlouho poté, co byla zastavena výroba elektrického Fiatu 500e v Mirafiori, jehož celosvětový odbyt zůstává daleko za očekáváním, takže nejistota a tlak je o to větší.
Ve zmíněné továrně v Termoli se vyrábí téměř legendární motory FireFly, jež už dekády slouží k pohonu právě italských minivozů a asi neexistuje Ital, který by někdy s tímto motorem nejel. Nálada v továrně je podle italského tisku „velmi špatná“ a teoretické plány Stellantisu změnit tuto motorárnu na gigafactory a vyrábět zde baterie do elektrických aut pracovníky nikterak neuklidňují. I tak by šlo totiž o poměrně vzdálenou a dost nejistou budoucnost.