Reklama
Řidičův chleba

Glosa: Vánoce jsou oslavou zrození. Pojďme dát šanci novým myšlenkám - i ve světě aut

Elektromobily jsou aktuálně snadným terčem. Ale málokterá technologie byla od začátku perfektní
Zdroj: Mick Haupt unsplash.com

Většinu lidí o Vánocích zcela zahltí novodobý rozměr těchto svátků. Snaží se za každou cenu udělat co největší radost svým nejbližším, což často vyvolává spoustu negativních emocí. Ať už kvůli stresu a tlaku, který je s tím spojený (To nemohla ta kráva přejet na oranžovou, abych tu křižovatku projel taky? Takhle mi tu výdejnu balíků zavřou a dárek nestihnu pod stromeček.), nebo s nenaplněnými očekáváními (No, myslel jsem, že z té nové bundy na motorku budeš mít větší radost.).

Není na škodu si připomenout, proč se vlastně Vánoce slaví. Jde o oslavu narození člověka, který lidstvu přinesl myšlenky a hodnoty, které dodnes miliardy lidí považují za základy humanismu, pokroku a toho dobrého, na čem stojí současná civilizace. Myšlenky, jimž se nejdříve davy smály, shazovaly je a považovaly za bláznovství a pošetilost. Vánoce jsou tedy vlastně oslavou idejí, které mají lidstvo posunout směrem k dobru.

Vystoupit z komfortní zóny skepticismu

Mám pocit, že v současném Česku bohužel převládl skeptický proud zpochybňující a zesměšňující většinu vizí, nápadů a ideálů, které překračují rámec nejbližších let, hranice naší země a současných mantinelů.

Kdo dnes do médií nebo na sociální sítě napíše post o tom, že by lidé měli usilovat o záchranu a čistotu planety, rušení hranic, boření zdí, ničení zbraní nebo třeba pomáhat druhým, i když jsou z úplně jiné země, mají jinou barvu kůže nebo jiné náboženské vyznání, může si být stoprocentně jistý, že bude v lepším případě za naivního snílka, kterému přitaká malé procento podobně "postižených" a ostatní ho budou ignorovat. V tom horším a častějším za dobrosera, vítače, Havloida, Greténa... Další, většinou už sprosté výrazy, nechci v čase vánočním a vzhledem k zaměření této glosy dopisovat.

A pak se spousta lidí diví, že tady vládne reprezentace, jejímž jediným zájmem je vlastní ego a vlastní koryto. Přitom jde jen o zrcadlo toho, jaké myšlenky mají aktuálně ve společnosti největší podporu.

Jako by lidé zapomněli, co se učili už na základní škole. Že nebýt vizionářů a snílků, neměli bychom dnes ani ty hodnoty a věci, na jejichž zachování se aktuálně v Česku tolik lpí - třeba samostatný stát, jaderné elektrárny nebo spalovací motory.

Myslíte si, že počátky spalovacích motorů byly růžové? Že se lidé nesmáli těm prvním pomalým, hlučným a smradlavým plechovkám, které v porovnání s nádhernými koňmi zapřaženými v kočárech vypadaly tak směšně a uboze?

Věřte, nebo ne, nejsem fanatickým příznivcem elektromobility. Kdo mě zná, tak ví, jak mě okamžitě omámí vůně oktanů a řev decibelů v těch nejrychlejších a nejsilnějších autech a s jakou vášní šlapu na plyn, abych z nich vymačkal každého koně. Málokdy v životě jsem byl tak šťastný jako tehdy, když jsem se svezl ve formuli 1 ještě v době, kdy jí poháněly desetiválcové motory. V elektromobilech jsem podobně intenzivní a požitkářské pocity nikdy neprožíval.

Přesto mám čím dál silnější tušení, že se nad naší současností jednou budou naši potomci shovívavě usmívat. A asi se za nás budou i trochu stydět. A divit se, jak jsme mohli individuální mobilitu, naše ega a naše vášně postavit nad úroveň lidských životů, lidského zdraví a zdraví naší planety.

Elektromobily jsou aktuálně snadným terčem. Připomínají protěžované protekční fracky, kteří neumějí ani polovinu toho, co ostatní, ale chtějí za to víc peněz. Souhlasím. Jenže za padesát let to pravděpodobně bude úplně jinak. A elektřina se na rozdíl od fosilních paliv může vyrábět skutečně ekologicky a obnovitelně. Ze slunce, z vodíku.

Někdy je zkrátka potřeba nové myšlenky a jejich vizionáře zpočátku zvýhodnit, pokud se mají zrealizovat, nebo zcela rozvinout svůj potenciál. Někdy jim stačí dát aspoň šanci. A někdy dokonce stačí dát šanci našim vlastním duším, aby jejich paprsky alespoň lehce osvítily naše mozky uvězněné v hradbách vystavěných našimi protřelými egy. Nejlepším receptem na boj s egem je vystoupit z komfortní zóny skepticismu a udělat něco, nebo alespoň připustit něco, co se zdá být zcela bláznivé, pošetilé a neuskutečnitelné.

Kdy jindy, než o Vánocích.

Přeji nejen motoristům, ale všem lidem, kteří je chtějí slavit, opravdové svátky Vánoční.
Reklama

Diskuze

Martin - 24.12.2020 13:17:33
Spoustě z těch, co nemají rádi elektromobily, spíš vadí to neférové protlačování, dotace, a všelijaké bonusy (myslím, že ta dálniční známka a parkování v zónách vážně nebude napořád :) ). Když začala jezdit první auta, začaly šikanovat vlastníci koní?
Jiří01 - 25.12.2020 20:23:46
Pane autore nejsem proti dát elektromobilitě šanci...za 50 let

Komentář: Šéf Volkswagenu by neměl dělat ze škodovek volkswagen. Nevrtejte do něčeho, co funguje

Škoda Auto se vyprofilovala jako volba střední třídy pro bohaté země a luxus pro chudé. Sluší jí to
04.08.2020 18:58
|
58
Reklama

Komentář: Návrh na zjednodušení bodového systému je pro smích. Nejen matematikům

Zrušte ho, dávno se přežil. Ušetří se peníze a zruší úřednická místa. Teď je ta nejvhodnější doba
10.05.2020 21:16
|
42

Komentář: Ničit kradary by byla dobrá reakce. Ale v totalitě, nikoli v demokracii a právním státě

Zlu v podobě radarů, které slouží k plnění obecní kas, nikoli bezpečnosti, je ale nutné se bránit
08.03.2020 21:35
|
63

Je lepší diesel, nebo hybrid? Srovnávací test dvou verzí nové Kie Sorento skončil překvapením

Hybrid nám připadal pohodlnější, dynamičtější a na některých měřených úsecích byl i úspornější
13.01.2021 19:58
|
20

Nejlevnější nová velká SUV stojí lehce přes půl miliónu korun. Zapomeňte ale na pohon všech kol

SUV pro větší rodiny, která hrabou všemi čtyřmi, lze mít od necelých sedmi set tisíc korun
13.01.2021 17:04
|
3
Reklama

Automobilka u Kolína už ode dneška patří pouze Toyotě. Od konce února pojede na tři směny

Už žádné TPCA. Továrna se nově jmenuje Toyota Motor Manufacturing Czech Republic
01.01.2021 11:28
|
2

Víte, jaký je sen majitele trabantu? Přečtěte si vtipy o východoněmeckém bakelitovém zázraku

Zjistíte, jak může populární vozítko upalovat i rychlostí 200 km/h
31.12.2020 17:53
|
17
Reklama
Autosalon TV