Jako tele na vrata
Každé elektrické auto ji má jinou, liší se i podle aktuálních podmínek a její tvar ovlivňuje nespočet různých faktorů, které nemá z velké části řidič vůbec šanci ovlivnit. O čem je řeč? O tzv. nabíjecí křivce akumulátoru. Ta znázorňuje dobíjecí výkon ve vztahu k úrovni nabití baterie (SoC - State of Charge). A co je nejdůležitější - je velmi, velmi nevyzpytatelná.
Právě na ni se zaměřil německý autoklub ADAC ve svém obsáhlém testu bezmála 50 různých elektromobilů a výsledky v celé své nahotě ukázaly, jak komplexní a komplikovaný je svět, který by nám měl přinést komfortní a ekologickou mobilitu. Nejde ani tak o to, že by uživatel elektromobilu nebyl schopen přijet k dobíjecí stanici a připojit kabel, to se opravdu asi každý zvládne naučit. Potíž je v tom, že elektromobilista nemá tak úplně pod kontrolou dobu, jakou bude muset u stojanu strávit, aby si dobil potřebnou energii pro další cestu.
Aktuálně se pohybujeme v období, kdy si elektromobil kupují lidé proto, že ho chtějí, a tak mu jsou ochotni leccos odpustit a spoustu věcí si odůvodnit, dříve či později se dostaneme do fáze, kdy si elektrické auto budou kupovat lidé, kteří po něm neprahnou, ale jen a pouze potřebují vyřešit svou mobilitu. Takové uživatele většinou ani teď u spalovacích motorů moc nezajímá, jak vůz funguje, chtějí ho pouze používat v režimu, který jim vyhovuje. Zatímco první zmíněná skupina nadšenců a průkopníků je v celkovém měřítku poměrně malá, běžní uživatelé už tvoří masu, která bude pravděpodobně na spoustu věcí spojených s elektromobilitou koukat jako tele na nová vrata.