Helicopter money, které odvál vítr za hranice
O tom, že dotační politika je zlo a dříve či později narazí na své hranice, se už přesvědčili i v jinak štědrém Německu. Poté, co loni ke konci roku poměrně chvatně ukončili dotace na elektromobilitu, protože se ukázalo, že státní rozpočet je až překvapivě děravý, nyní v Německu procitají z další iluze, po které vyfučelo do zahraničí v přepočtu přes 15 miliard korun.
Přitom v principu nejde o nic nelegálního - spousta jednotlivců, firem i organizovaných skupin jen využila platný legislativní rámec a pořídila si v Německu zbrusu nový elektromobil s pořádnou dotací. Primárním cílem však nebyla ochrana klimatu, ale tučný výdělek. Stejný elektromobil se totiž zanedlouho jako lehce ojetý dostal na sekundární trh v zemi mimo EU, kde byl i díky původní dotaci cenově velmi atraktivní, a koupil si ho někdo třeba v Norsku. Původní vlastník, kterému přispěla německá státní kasa, však nemusel poskytnutou dotaci v takovém případě vracet.
Na tento problém, který v letech 2021 a 2022 stál zhruba 610 milionů eur, upozorňuje zmíněná studie Electromobility Report 2023. Ta totiž dokazuje, že přes 16 % elektromobilů, které byly v Německu registrovány jako nové, už není po uplynutí minimální šestiměsíční doby povinného vlastnictví vozu součástí německého vozového parku. Velmi oblíbená byla v tomto ohledu Tesla, které se takto v roce 2022 vyvezlo přes 31 procent. Jinými slovy, každá třetí v Německu prodaná Tesla nakonec nejezdí na německých silnicích a dotace na její pořízení dělá radost řidiči, který možná dál jezdí ve spalovacím autě.