Dvojí metr?
Zajímavé je, že rok 2035 byl coby konec spalovacích motorů u osobních vozů stanoven primárně kvůli tomu, že si Evropa dala za cíl být emisně neutrální v roce 2050. Ideálně by tedy tou dobou v provozu už neměla být žádná auta, takže ani ojetiny, která produkují emise. Životnost osobních vozů je počítána na patnáct let.
U nákladních vozů se ale tento argument minimálně podle informací webu Euractiv neobjevuje, takže by reálně mohly být nákladní auta a tahače s dieselovými motory v provozu i po roce 2050. Právě to kritizují ekologické organizace, jako je například Transport & Environment. Ty požadují, aby spalovací motory skončily u velkých nákladních vozů v roce 2035 stejně jako u těch osobních.
Naopak výrobci takový návrh vítají, a to z pochopitelných důvodů. Připravit odpovídající infrastrukturu pro těžké nákladní vozy je ještě mnohem větší výzva než v případě těch osobních. Nároky na nabíjení budou násobně větší, protože tyto automobily by měly mít podstatně větší baterie. Pro představu, Telsa Semi nabízí kapacitu až 850 kWh, tedy zhruba jedenáctkrát více než Škoda Enyaq iV 80. U velkých nákladních vozů se počítá také s použitím vodíkového pohonu, ale i vybudování této infrastruktury bude velmi náročné.
Pro kontext, silniční doprava se podílí na celkové evropské produkci emisí CO
2 přibližně z jedné čtvrtiny. Šedesát procent emisí ze silniční dopravy připadá na osobní automobily a motocykly, autobusy a nákladní vozy tvoří podle
německého statistického úřadu 26 %. Finální návrh Evropské komise týkající se produkce emisí velkých nákladních automobilů by měl být zveřejněn 14. února.