Reklama
Řidičův chleba

Další zbytečná nehoda kvůli špatnému předjíždění. Auta jsou na odpis a řidiči v nemocnici

Mladý řidič ve fordu vjel do protisměru přesně ve chvíli, kdy tam jela řidička v peugeotu
Zdroj: Policie ČR

Odborníci na bezpečnost v dopravě, ale také policie neustále varují před špatným předjížděním. Během těchto manévrů totiž dochází k těm nejvážnějším dopravním nehodám. Většinou za ním stojí špatný odhad, nepozornost, přílišná nebo nedostatečná rychlost. Je zajímavé, že k vážným nehodám při předjíždění často dochází na rovných a přehledných úsecích, kde mají řidiči dobrý rozhled. Přesně taková nehoda se v pondělí stala na přehledné silnici mezi obcemi Lužice a Dolní Bojanovice.

Vybral si nejhorší možnou chvíli

Dvaadvacetiletý řidič fordu se nechtěl zdržovat za pomaleji jedoucím nákladním autem, ovšem k jeho předjíždění si vybral ten nejhorší možný okamžik. Do protisměru se vydal ve chvíli, kdy tam jela řidička jiného auta. Náraz byl velmi silný, ford skončil na střeše v poli vedle silnice a peugeot sice zůstal na silnici, ale zbyly z něj jen trosky. Oba řidiči skončili v nemocnici a podle policie, která celou nehodu stále vyšetřuje, ani jeden nebyl pod vlivem alkoholu.
Reklama

Jak na správné předjíždění? Není to věda

Jen za letošní duben se stalo 85 nehod, za kterými stálo právě špatné předjíždění. Nejvíce jich bylo 9.4. a 28.4., kdy se v obou případech během jediného dne stalo osm takových nehod. A všechny byly vlastně zbytečné. Stačilo, aby se řidiči věnovali provozu kolem a dodrželi několik základních pravidel.

Předjíždět je možné jen na přehledných místech, tedy v žádném případě před zatáčkou nebo před horizontem. Ještě před samotným předjížděním je potřeba důkladně zkontrolovat provoz kolem, tedy i ten za autem a vedle něho! Předjíždět lze jen v tu chvíli, kdy si je předjíždějící řidič jist, že neohrozí sebe ani nikoho dalšího. Je nutné také pamatovat na sílu či rozměry vozidla. Pokud má řidič jen malou pochybnost, jestli předjížděcí manévr zvládne dokončit, raději se o něj nemá pokoušet. Počkat si na správný okamžik může rozhodnout o tom, jestli dojede do cíle.

Ten, který je předjížděn, nesmí zapomínat na zpětná zrcátka. Pokud by se totiž rozhodl také předjíždět, mohl by způsobit vážnou dopravní nehodu. Platí tedy, že musíme neustále sledovat a mít přehled o okolí a o tom, co se kolem nás děje. Předjížděný řidič v žádném případě nesmí úmyslně toho, který jej předjíždí blokovat, nesmí zrychlovat a ani jakkoliv jinak jej či sebe a ostatní ohrožovat. Za každých okolností je nutné řidiče nechat bezpečně dokončit předjížděcí manévr a nijak mu jej neztěžovat nebo mu v něm nebránit. Ego za volant nepatří.
Zdroj: Besip
Správné předjíždění.

Drahý přestupek za sedm bodů

V současné době je za přestupek s označením „Nedovolené předjíždění“ řidiči přičteno 7 trestných bodů. Jde tedy o závažný přestupek, který není možný řešit na místě. Ve správním řízení za něj hrozí pokuta až 10 000 Kč a také zákaz řízení až na rok.

Co ale v případě, kdy řidič předjížděcí manévr sice začne na přerušované čáře, ale dokončí už na plné, tedy v místě, kde je předjíždění zakázáno? Jde o přestupek, za který hrozí na místě pokuta do 2000 Kč, ve správním řízení pak do 2500 Kč. Body v tomto případě úřad řidiči nedá žádné.

Před nedávnem jsme informovali o tom, že ministerstvo dopravy chystá výrazné zpřísnění bodového systému. V jeho rámci by mělo dojít i na nesprávné předjíždění, které by mělo podražit, a řidič by mohl o řidičák přijít na delší dobu.
Reklama

Diskuze

PICHAV - 20.05.2020 18:49:29
ALE TA ZENSKA TAKY !!!! BY SE MELA NAUCIT UHYBAT !!!! VSECKY TO UMI JENOM POHLEDEM ABY SE NECERVENALY !!!! A PAK KDYZ PRIJDE NA LAMANI RIDICOVA CHLEBA !!!! TAK JEDOU XICHHTEM ROVNOU PROTI !!!! PRITOM KDYZ ZENSKA PRIJDE O XICHHT TAK JE VLASTNE NAHORE BEZ §
PICHAV - 20.05.2020 18:45:45
TO JE TEZKY !!!! MLADY RIDIC !!!! JE JAKO ZENSKA !!!! PROSTE NEVYJETA !!!! TAKZE NEVY JETY !!! MLADI RIDICI BY SE MELI !!!! NEJPRVE PORADNE SZIT S KAROU !!! PANICI BEZ PANIKY !!!! NA STARYCH KARACH A VOLNE PLOSE !!!! A PAK DLOUHO TRENINK A AZ PAK PORSCHE

Německé úřady dnes zdvojnásobily pokuty za rychlost. Náklaďáky nesmějí ve městě předjíždět cyklisty

Zvýšil se i postih za nevytvoření uličky pro průjezd záchranářů. Nově se za to obebírá řidičák
28.04.2020 13:11
|
7
Reklama

Babiš potvrdil zákaz předjíždění pro kamiony. Zatím ale bude platit jen v zimě

V první fázi se kamiony nebudou smět předjíždět na 54 kilometrech D1
25.11.2019 08:59
|
8

O prsa japonské plavkyně. Tohle předjíždění mohlo stát životy

Plná čára není zeď, a když pospíchám, tak nepřemýšlím. Tak nějak se zachoval řidič malého náklaďáku
24.07.2019 07:36
|
1

Retro: Škoda Tudor z roku 2002 měla všechno, na sériovou výrobu to ale nestačilo. Vznikla jediná

Prvnímu novodobému Superbu s karosérií kupé wolfsburské sudičky nedopřály dospět
15.06.2024 10:07
|
3

Retro: Zachovalá Jawa Pionýr dnes stojí nesmysl. Kdysi to byl nejrozšířenější dopravní prostředek

Malá padesátka od Jawy bývala snem mladých kluků několika generací. Její kult trvá dodnes
08.06.2024 09:54
|
16
Reklama

Retro: Karosa Š 11 byla nástupkyní kulatého RTO a předvojem hranaté řady 700. Jezdila i v Mongolsku

V polovině 60. let přinesla „ešema“ či „ešela“ na československé silnice novou kulturu cestování
25.05.2024 09:18
|
4

Nová generace čtyřkolek CFMOTO nastavuje měřítka třídy. Velkolepá evropská premiéra se konala v Brně

Novinky CFORCE 850 Touring a CFORCE 1000 Touring jsme otestovali v extrémním terénu i na silnici
20.05.2024 10:09
|
2
Reklama
Autosalon TV