Reklama
Řidičův chleba

Čína dostává Evropu do kolen: Regulace exportu magnetů komplikuje výrobu nových aut

Evropské automobilky řeší třetí obrovský problém za posledních pět let – chybí magnety z Číny
Zdroj: Tiskový servis BMW

Čínská vláda našla nový způsob, jak dostat evropský automobilový průmysl do kolen. Už letos v dubnu omezila vývoz vzácných surovin, což výrazně komplikuje výrobu nových spalovacích i elektrických aut. Čína aktuálně kontroluje více než 90 procent celosvětové kapacity na zpracování magnetů a nedostatek materiálu vede evropské dodavatele automobilek k zavírání výrobních linek i propouštění zaměstnanců.

Vývoz vzácných surovin vyžaduje licenci

Automobilky v Evropě musí řešit další obrovský problém – po pandemii onemocnění Covid-19 a pozdějším nedostatku polovodičů nemají dost magnetů pro výrobu desítek různých součástek od reproduktorů a bočních zrcátek až po olejová čerpadla nebo snímače uniku paliva nebo brzdových systémů. Zdrojem všech těchto problémů je nová čínská legislativa a nutnost licencí.

Evropské sdružení dodavatelů automobilového průmyslu (CLEPA) uvádí, že Peking od začátku dubna přijal už stovky žádostí o vývozní licence na potřebné suroviny, ale čínské úřady údajně zatím schválily jen čtvrtinu z nich. Nová omezení na vývoz přitom mají původ v obchodním sporu země se Spojenými státy americkými – hlavním důvodem je omezit i produkci velkých zbraní, jako jsou stíhací letouny F-35. Je to však i Evropa a její automobilky, kdo nese následky.

Čína je navíc při schvalování nových žádostí nekompromisní a celý proces se liší podle jednotlivých provincií, jak uvádí americký zpravodajský server CNN. Některé žádosti o licence byly zamítnuty z procesních důvodů, jiné údajně vyžadovaly zveřejnění citlivých informací, včetně duševního vlastnictví. Volkswagen uvádí, že jeho dodavatelům byl udělen „omezený počet vývozních licencí“.

Automobilky hledají řešení bez nutnosti magnetů

Bohužel, zrovna v tomto odvětví nelze Čínu ignorovat, protože kontroluje až 70 procent světové těžby vzácných zemin, a dokonce zpracovává až 85 kapacit. Automobilky i jejich dodavatelé se už dlouhodobě snaží vyvinout nové komponenty bez potřeby magnetů, ale zatím se nikomu nepovedlo dosáhnout takových výsledků, aby je bez problémů nahradily. Patří k nim i automobilky BMW Group nebo General Motors nebo dodavatelské společnosti ZF a BorgWarner.

BMW už nasadilo nejnovější generaci elektromotorů bez magnetů, ale u menších komponentů je bohužel stále potřebuje, třeba pro motorky stěračů nebo rolet oken. Automobilka zároveň uvádí, že se její dodavatelský řetězec potýká s nedostatkem materiálu, ale výrobní linky zatím fungují normálně.

Konkurenční Mercedes-Benz se už raději připravuje na výpadky dodávek a jedná s předními dodavateli o tvorbě dostatečných zásob. Produkce nových vozů však zatím není nijak ovlivněna. Minulý týden to uvedl Joerg Burzer, člen představenstva společnosti zodpovídající za výrobu, kontrolu kvality a dodavatelský řetězec.

„Pokud jde o permanentní magnety používaná hlavně pro civilní výrobu, protože je potřebujeme od praček přes auta až po domácí spotřebiče, které máme všichni doma, je aktuální stav pro evropský průmysl extrémně rizikový,“ řekl Maroš Šefčovič, komisař Evropské unie pro obchod. Uvádí, že o nových komplikacích už hovořil i se svým čínským protějškem a vzájemně se dohodli na co nejrychlejším objasnění situace.

Evropský automobilový průmysl se tedy znovu ocitá v situaci, kdy se může vrátit problém s nedokončenými vozy, čekajícími na komponenty využívajícími magnety z Číny. CLEPA navíc nijak netají hrozící komplikace a říká, že dříve nebo později zasáhnou každého. Několik dodavatelských továren v Evropě už dokonce zastavilo provoz a nebude překvapením, když přijdou další odstávky.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Nejkvalitnější Čína, na které jsem jezdil. Sršeň otestoval novou motorku za 150 tisíc korun

Populární moderátor Autosalonu sedl za řídítka stroje jménem QJMotor SRT 600 SX
29.04.2025 18:00
|
11
Reklama

Tohle auto bude za chvilku stát na každém rohu, říká Hrubis po testu nového SUV z Číny

Ondřej Hrubeš alias Hrubis otestoval nové SUV britsko-čínské značky. Tady jsou jeho dojmy
23.01.2025 16:12
|
20
Reklama

Další varování pro evropské značky. Většina Němců by zvážila koupi i čínského auta, pokud bude levné

Cena, inovativní technologie a design. To jsou hlavní argumenty, proč uvažovat o čínském voze
18.10.2024 12:05
|
2

Čínské elektromobily budou stát navzdory clům stejně. Ale jen do konce roku

Deset ze sedmadvaceti členských států potvrdilo dočasná cla na elektromobily z Číny
10.10.2024 08:00
|
2

Pět nejslavnějších motorek Jawa: Od lidového pionýra přes péráka až po královskou 500 OHC

Československá Jawa se významně podílela na technickém vývoji motocyklů a stále je lidovým fenoménem
21.06.2025 09:27
|
1

Rusové navzdory sankcím představili nové auto. Lada Azimut se chlubí bytelnými motory

Nejnovější ruský crossover bude nejdražším modelem v aktuálním portfoliu značky Lada
20.06.2025 11:00
|
7
Reklama

Ferrari F355 GTS po Jeremy Clarksonovi jde do aukce. Sám ho v minulosti neprodal, ale vysoutěžil

Dnes už klasické Ferrari si Jeremy Clarkson koupil v roce 1996 jako nové a jezdil s ním čtyři roky
20.06.2025 07:45
|
0

Jawa má nový superbike, naháč i cesťák: Česká značka uvádí novou řadu JD 750. Známe první ceny

Trojice novinek se u nás začne prodávat už ve druhé polovině července od necelých 170 tisíc korun
17.06.2025 12:00
|
7
Reklama
Autosalon TV