Reklama
Řidičův chleba

Čeští řidiči se na zimu chystají na poslední chvíli nebo vůbec. Za přípravu auta moc neutratí

Situaci by mohla zlepšit možnost přezout auto přímo na čerpací stanici
Zdroj: Lukáš Dittrich, Autosalon.tv

Většina českých řidičů odkládá přípravu auta na zimní sezónu až na poslední chvíli. Šest z deseti motoristů přezouvá pneumatiky v listopadu nebo čeká na první sníh, zjistil průzkum, který si nechala vypracovat společnost MOL a informovala o něm v tiskové zprávě. Čtyři z deseti řidičů mění pneumatiky s předstihem, zbytek riskuje zpoždění nebo nepřezutí vůbec. Přesto osm z deseti motoristů na přípravu vozu nevynakládá více než 2 500 korun, a většina se spokojí jen se základní údržbou.

Přezutí pneumatik a základní zimní úkony

Průzkum ukazuje, že tři čtvrtiny řidičů používají auto v zimě stejně často jako během roku, a přesto přezouvají pneumatiky pozdě. Podle zákona je povinnost používat zimní pneumatiky od 1. listopadu do 31. března při sněhu, ledu nebo námraze, případně pokud lze situaci očekávat. Každý desátý řidič pneumatiky nepřezouvá vůbec, což zvyšuje riziko dopravní nehody.

Nejčastějšími zimními úkony jsou doplnění zimní směsi do ostřikovačů (77 %), kontrola či výměna chladicí kapaliny (38 %) a kontrola autobaterie (36 %). Přibližně každý devátý vůz neprojde před zimou žádnou kontrolou. V přípravě auta jsou nejaktivnější mladí řidiči mezi 18 a 25 lety, naopak starší generace se jí věnuje méně.

Zimní výbava a péče o auto

Rostoucí zájem řidičů je patrný i u pravidelného mytí aut, zejména prémiových programů, které zahrnují voskování a mytí podvozku, což chrání auto před solí a nečistotami v zimě. Doporučená frekvence je alespoň dvakrát měsíčně.

Čerpací stanice se stávají oblíbeným místem nákupu zimní výbavy. Šest z deseti řidičů zde alespoň někdy pořizuje zimní zboží, nejčastěji zimní kapaliny do ostřikovačů, rozmrazovače, škrabky na led a hadříky pro odmlžení skel.

Průzkum ukazuje, že řidiči preferují rychlou a jednoduchou přípravu vozů na zimu. Téměř tři čtvrtiny by uvítaly možnost služby přezutí pneumatik přímo na čerpací stanici, aby minimalizovali čas a námahu spojenou s přípravou vozu.

Zimní příprava auta tak zahrnuje kombinaci základních kontrol, doplňování výbavy a využití služeb stanic, které mají motoristům pomoci zvládnout zimní jízdu bezpečně. Průzkum byl proveden na vzorku 523 řidičů ve věku 18 až 59 let a odráží aktuální chování českých motoristů.

Reklama

Diskuze

Petr - 05.11.2025 14:24:47
Už 10 let nepřezouvám a jezdím stále na zimních.Mám po starostech myslet na datum přezutí a druhá sada "nezavazí" v garáži.Pokud jedu na hřiby tak na zimních vyjedu i prudký kopec po louce bez problémů.Na letních to nešlo :-)
Jirka - 05.11.2025 09:06:47
Kontrola startovací baterie se u dnešních aut s tzv. inteligentním dobíjením a SS systémem vyplatí několikrát za rok, ne jen před zimou. Stejně jako pravidelné dobíjení chytrou nabíječkou.

Při přezouvání dejte pozor na rotaci pneumatik. Řidič kvůli tomu udělal škodu za 200 tisíc

Správný směr rotace pneumatik je klíčový pro odvádění vody i sněhu a eliminaci rizika aquaplaningu
29.10.2025 16:20
|
1
Reklama

S podzimem přichází fenomén poplachů s tlaky v pneumatikách. Auta tak ukazují omezenou inteligenci

Za problémem stojí prudké noční poklesy teploty, při nichž tlak v pneumatice dočasně klesne
23.10.2025 14:20
|
1

Povinnost zimních pneumatik se blíží. Vyvarujte se častých chyb při skladování letních gum

Špatné skladování pneumatik může snížit jejich životnost. Správný postup je přitom jednoduchý
17.10.2025 13:55
|
1

Nejvíc rostla Cupra a Volkswagen, hlásí největší dovozce v Česku. Prodeje zvýšil o 17 procent

Společnost Porsche Česká republika loni pokračovala v růstu navzdory proměnlivé situaci na trhu
29.01.2026 16:11
|
0

Fiat v Česku nabídne nové auto pod 5000 korun měsíčně. Bojuje tak proti špatným výsledkům

Nový Fiat 500 se bude nabízet na tuzemském trhu i na operativní leasing. Vsadil na nízkou cenu
29.01.2026 10:07
|
1
Reklama

Levná SUV proti luxusu i elektrice. Vyrazili jsme do Slovinska čtyřmi různými vozy

Na dlouhou cestu jsme vzali Opel Frontera, MG ZS, Nissan X-Trail a Kiu EV4
28.01.2026 16:00
|
0

Modernizovaná Toyota Corolla Cross je po všech stránkách lepší. Zaujme hlavně klidné řidiče

S pohonem všech kol za ni vždy dáte přes milion korun. Kvůli automatu je někdy hlučnější
27.01.2026 14:18
|
0
Reklama
Autosalon TV