Češi se na silnicích kvůli ostatním necítí bezpečně. Ministerstvo chce přísnější bodový systém
Novela bodový systém ještě více zatraktivní
Průzkum České asociace pojišťoven (ČAP) ukázal, že víc než 54 procent Čechů se na silnici bojí. Nedůvěřují ostatním řidičům, že se budou chovat podle pravidel a nezaviní třeba dopravní nehodu. „Chybu řidiči často hledají u jiných, u sebe je nevidí. Přitom připouští, že dopravní předpisy porušují,“ uvedl k výsledkům průzkumu Jan Matoušek, výkonný ředitel ČAP.
V loňském roce se na našich silnicích stalo 466 tisíc dopravních přestupků. „Ukázalo se, a vyplývá to i z dalších dat, že řidiče je potřeba v takové situaci také víc motivovat a klíčem je bodový systém,“ doplnil ministr dopravy Martin Kupka.
V příštím roce dojde k novelizaci bodového systému, kromě zvýšení finančních postihů za vážné prohřešky bude upraven i bodový systém trestání řidičů. V tomto případě bude platit dvakrát a dost. Riziko ztráty řidičáku tak bude pro některé jedince opravdu varovným znamením, které má zlepšit jejich chování na silnicích.
Vítaný řidičák na zkoušku
Nejčastějším přestupkem, kteří Češi páchají za volantem, je nedodržování maximální povolené rychlosti. Záležitost se netýká pouze jízdy v obci, ale i mimo ni. „Za loňský rok jsme evidovali celkem 149 401 těchto deliktů z celkového počtu 466 200 zjištěných přestupků službou dopravní policie. Nutno dodat, že násobně častější je rychlá jízda v obci,“ řekl ředitel dopravní policie Jiří Zlý. Zajímavé také je, že i když si sami řidiči uvědomují, že jde o zvlášť nebezpečný přestupek, stejně ho páchají.
Téměř 92 procent motoristů navíc považuje za nebezpečné nedodržování vzdálenosti mezi auty, ale přitom se tohoto přestupku dopouští 51 procent z nich. „Jako problematické se ukazuje i používání telefonu za jízdy, zejména u mladých řidičů do 24 let. Tato skupina pak podle průzkumu vykazuje i vyšší tendenci k překračování rychlosti,“ varoval Zlý.
Respondenti také z velké většiny vítají zavedení řidičáku na zkoušku. Sami by totiž ve svých začátcích uvítali, kdyby jim někdo poradil, jak na to nebo měli alespoň možnost se zúčastnit nějakého školení garantovaného státem. „Ochota řidičů absolvovat další školení i podpora mladých řidičů ukazují, že návrh Ministerstva dopravy zavést řidičák na zkoušku je krok správným směrem,“ řekl Jan Matoušek.