Reklama
Řidičův chleba

Češi se na silnicích kvůli ostatním necítí bezpečně. Ministerstvo chce přísnější bodový systém

Inovovaná pravidla mají být srozumitelná. Řidiči by měli sami pochopit, proč je nutné je dodržovat
Zdroj: Tiskový servis Policie ČR

Každý z řidičů občas pochybí a spáchá nějaký přestupek. Více než pokut, které podle motoristů nejsou stejně dostačující, se bojí přidělených bodů, uvedlo v tiskové zprávě ministerstvo dopravy. Ty je totiž velmi rychle mohou připravit o řidičské oprávnění.

Novela bodový systém ještě více zatraktivní

Průzkum České asociace pojišťoven (ČAP) ukázal, že víc než 54 procent Čechů se na silnici bojí. Nedůvěřují ostatním řidičům, že se budou chovat podle pravidel a nezaviní třeba dopravní nehodu. „Chybu řidiči často hledají u jiných, u sebe je nevidí. Přitom připouští, že dopravní předpisy porušují,“ uvedl k výsledkům průzkumu Jan Matoušek, výkonný ředitel ČAP.

V loňském roce se na našich silnicích stalo 466 tisíc dopravních přestupků. „Ukázalo se, a vyplývá to i z dalších dat, že řidiče je potřeba v takové situaci také víc motivovat a klíčem je bodový systém,“ doplnil ministr dopravy Martin Kupka.

V příštím roce dojde k novelizaci bodového systému, kromě zvýšení finančních postihů za vážné prohřešky bude upraven i bodový systém trestání řidičů. V tomto případě bude platit dvakrát a dost. Riziko ztráty řidičáku tak bude pro některé jedince opravdu varovným znamením, které má zlepšit jejich chování na silnicích.

Vítaný řidičák na zkoušku

Nejčastějším přestupkem, kteří Češi páchají za volantem, je nedodržování maximální povolené rychlosti. Záležitost se netýká pouze jízdy v obci, ale i mimo ni. „Za loňský rok jsme evidovali celkem 149 401 těchto deliktů z celkového počtu 466 200 zjištěných přestupků službou dopravní policie. Nutno dodat, že násobně častější je rychlá jízda v obci,“ řekl ředitel dopravní policie Jiří Zlý. Zajímavé také je, že i když si sami řidiči uvědomují, že jde o zvlášť nebezpečný přestupek, stejně ho páchají. 

Téměř 92 procent motoristů navíc považuje za nebezpečné nedodržování vzdálenosti mezi auty, ale přitom se tohoto přestupku dopouští 51 procent z nich. „Jako problematické se ukazuje i používání telefonu za jízdy, zejména u mladých řidičů do 24 let. Tato skupina pak podle průzkumu vykazuje i vyšší tendenci k překračování rychlosti,“ varoval Zlý.

Respondenti také z velké většiny vítají zavedení řidičáku na zkoušku. Sami by totiž ve svých začátcích uvítali, kdyby jim někdo poradil, jak na to nebo měli alespoň možnost se zúčastnit nějakého školení garantovaného státem. „Ochota řidičů absolvovat další školení i podpora mladých řidičů ukazují, že návrh Ministerstva dopravy zavést řidičák na zkoušku je krok správným směrem,“ řekl Jan Matoušek.

Reklama

Diskuze

Fr_von_Dr - 26.01.2023 08:43:09
Toto - 24.01.2023 09:20:39: ještě bych doplnil, že takoví mají dokonale nastudováno, co přesně dělat po nehodě (patrně bourají často). Pak druhý účastník - vykulený - udělá i chybu ve slovíčkaření ve formuláři o nehodě a má smůlu...
Toto - 24.01.2023 13:39:11
Jiří, už jen tvůj písemný projev tě zjevně zařazuje k primitivním stvořením. A tvůj názor je přímo ubohý. Zajdi sí k lékaři dají ti papíry na hlavu a řidičák odevzdat. A hned bude na silnicích bezpečněji. Jo a důchodce nejsem.

Rychlostní kamery umí dohlížet i na jiné přestupky řidičů. Lze tak dostat víc pokut najednou

Souběžně může řidič dostat například pokutu za rychlost spolu s používáním telefonu za volantem
03.11.2022 13:32
|
5
Reklama

Řízení se sádrou může i nemusí být přestupkem. Silné argumenty mohou vysoké pokutě zabránit

Silniční zákon řízení se sádrou vyloženě nezakazuje, vždy však záleží na daných okolnostech
30.09.2022 13:34
|
4

Řidiči jednostopých vozidel se při parkování dopouští závažného přestupku. Většina o tom ani neví

Stát na chodníku nesmí nejen auto, ale ani motorka, skútr, jízdní kolo, koloběžka nebo třeba kůň
23.08.2022 07:53
|
25

Je rok 2024 a lidé stále vyhazují pneumatiky k popelnicím. Přitom kamery jsou všude

Pokud se najde viník, může ho jeho pohodlnost stát i několik desítek až stovek tisíc korun.
01.03.2024 11:52
|
2

Uzavřený sjezd a hrozící kolaps dopravy. Za pár dní se znovu začne opravovat Barrandovský most

Součástí další etap stavby bude kompletní uzavření už opravené rampy do Strakonické ulice
28.02.2024 13:42
|
1
Reklama

Ojeté škodovky se u nás neprodají tak rychle. Prvenství si drží jiná zahraniční automobilka

Průměrná doba, za kterou se ojetina prodá, je 66 dní. Nejdéle v bazarech zůstávají luxusní auta
28.02.2024 08:10
|
0

Za řízení pod vlivem alkoholu se budou zabavovat auta. Nová pravidla platí u našich sousedů od března

Řidič, který v Polsku spáchá závažný přestupek, riskuje propadnutí vozu státu
23.02.2024 16:49
|
3
Reklama
Autosalon TV