Reklama
Řidičův chleba

Auta s bezklíčovým přístupem jsou pro zloděje snadná kořist. Jejich trik je jednoduchý jako facka

Ke krádeži stačí vybavení za pár stovek, ukázal test 500 modelů německého klubu ADAC
Zdroj: Tiskový servis ADAC

Bezkličový přístup a startování jsou stále častější položkou výbavy a mít klíč jen tak někde v kapse a nestarat se o "mačkání čudlíků", to je pro spoustu řidičů naprostou samozřejmostí. Jen málo z nich však tuší, že tento komfortní prvek je zároveň obrovskou bezpečnostní slabinou, kterou umí využít kdejaký průměrný zloděj. Stačí mu totiž pár komponentů v ceně několika málo tisícikorun a cesta za volant vašeho auta je volná.

Stačí zesílit signál z klíče ve vaší kapse

Přirozeně asi každý z nás od moderních aut očekává, že jsou technologicky vyladěná do posledního detailu a žijeme tak v bláhové naději, že jsou auta chráněna proti krádeži maximální možnou měrou. Jenže to bohužel není pravda. Německý autoklub ADAC se tématu zneužití bezklíčových přístupů věnuje dlouhodobě a stále upozorňuje na to, že ukrást takové auto je strašně jednoduché. Aktuálně má v seznamu 501 otestovaných modelů, z nichž ale pouze 24 je chráněno tak, jak by člověk očekával.

Princip krádeže je přitom nečekaně jednoduchý a vyžaduje pouze dvoučlenný zlodějský tým a technické vybavení, jehož součástky jsou volně dostupné a přijdou cenově na dva tři tisíce korun. Poté, co si zloději vyhlídnou kořist, stačí, aby jeden z nich následoval řidiče, který má klíč v kapse, třeba do obchodu či restaurace a přiblížil se k němu natolik, že bude schopen prostřednictvím svého zařízení zachytit signál z jeho klíče a zesílit jej i na vzdálenost několik stovek metrů.

U auta pak čeká druhý kumpán s přijímačem, který po zachycení signálu z klíčku auto bez problémů otevře a nastartuje. Dokud mu běží motor, nemá vůbec žádný problém a nepůsobí podezřele. Auta s bezklíčovým startováním totiž kontrolují přítomnost klíčku jen v momentě startu, pak už je jim úplně jedno, zdali je klíček ve voze či nikoliv a motor jim běží, dokud nedojde palivo. Když tedy zloděj s nastartovaným autem zvládne i natankovat, ujede pak klidně i tisíce kilometrů.

Pozor nejen v restauraci, ale i doma u dveří

Jak bylo zmíněno, zlodějům stačí přiblížit se ke klíčku a zesílit jeho signál. jenže to mohou zvládnout nejen v obchodě či restauraci, ale klidně i u vás doma. Pokud třeba v bytovém domě dává majitel klíčky na věšáček u dveří, není pro zloděje složité načíst data přes dveře z chodby. Totéž platí i o klíčích u oken či tenkých zdí.

ADAC upozorňuje, že nepomáhá ani případná snaha klíček obalit do alobalu, neboť může naopak docházet ke koncentraci a odrazům signálu. 

O bezklíčový přístup se samozřejmě zajímejte i při koupi daného auta, najděte si případně i bližší informace o konkrétním výrobci a technice, kterou k bezklíčovému přístupu používá. Ostatně, je to právě tlak na výrobce, co by mohlo nejlépe zabrat. Bezpečná technologie totiž existuje a jmenuje se Ultra-Wide-Band (UWB). Jenže ji používá jen zlomek výrobců.

Řešením je technologie UWB

Účinným způsobem, jak ztížit zlodějům jejich snahu, je použití nové "Keyless" technologie s čipem Ultra-Wide-Band (UWB). Ten je totiž v komunikaci s autem při vysílání signálu výrazně preciznější a zesilovače používané zloději jeho signál nejsou schopny bezchybně přenést do blízkosti vozu, který tak nereaguje.

Technologii UWB používá i Škoda. Ale jen někde

Technologii UWB začal u svých aut jako první výrobce používat Jaguar Land Rover v roce 2018. Kromě modelu Discovery ji najdeme i u modelů Range Rover, Range Rover Sport (modelový rok 2018), Jaguar E-Pace a i-Pace.

Od roku 2019 pak přibyly další značky a modely - Audi A3, Seat Leon, Volkswagen Golf 8, ID.3, ID.4, Polo, Caddy a potěšující je, že se mezi zmíněné modely řadí i poslední generace modelu Škoda Octavia. Ukazuje se tak, že nejmodernější a nejúčinnější způsob ochrany se může dostat i do třídy kompaktů. První modely s UWB se pak objevují i u značek BMW, Genesis a Mercedes-Benz.
Reklama

Diskuze

Dominik - 21.09.2022 19:58:22
Lokátor do auta jsem kupoval z obchodu Byl jsem docela překvapený, jak rychle mi to přišlo po objednání. V podstatě za dva dny od objednání jsem to měl doma.
Petr - 18.09.2022 12:02:35
Kde jste ho bral? Za 2700 korun to je docela fajn cena jestli to teda spolehlivě funguje. Kde se na to podívat?

Zloději jdou dnes hlavně po luxusních SUV. Toto jsou modely aut, které se loni kradly nejvíce

Svaz německých pojišťovacích společností zveřejnil statistiky krádeží krytých havarijní pojistkou
19.11.2021 07:44
|
7
Reklama

Krádeže katalyzátorů z aut se šíří jako koronavirus. Poznejte metody zlodějů a chraňte se před nimi

S rostoucí bezpečnostní ochranou vozidel jako takových se galerka zaměřuje na jejich cenné součásti
09.01.2021 09:49
|
14

Příběh arteonu zapadlého pod Jedlovou horou má smutné pokračování. Zloději mu přes noc ukradli kola

Policisté už nenechavce, který rozbil i okno u auta, hledají. Řešit budou i vjezd řidiče do zákazu
30.12.2020 09:47
|
98

Se stavem tachometru lze snadno manipulovat i u moderních aut. Podvodníci mají staronový trik

Podle policie má každý třetí vůz přetočený tachometr. Německý autoklub ukázal, jak je to snadné
21.11.2024 14:15
|
0

Road trip: S prezidentským Renaultem Rafale na francouzskou riviéru i do automobilových muzeí

Vůz, který vozí Emmanuela Macrona, jsme důkladně prověřili ve všech jízdních režimech
17.11.2024 18:28
|
0
Reklama

Toto jsou nejspolehlivější a nejporuchovější auta vyrobená v Česku v letech 2020-2021

Německý autoklub dělá žebříček spolehlivosti na základě dat o technických kontrolách
13.11.2024 12:04
|
0

Komentář: Po zvolení Donalda Trumpa to mají evropské automobilky nahnuté. Neví se, co myslel vážně

Co byly jen předvolební řečí a jaká bude realita? Trump vzbuzuje nejistotu i mezi automobilkami
08.11.2024 13:33
|
4
Reklama
Autosalon TV