Reklama
Řidičův chleba

Zloději mají nový a zdánlivě nesmyslný terč. Stará auta vyrobená v devadesátých letech

Ukrást katalyzátor trvá pár minut. Vykupují se maximálně za tisíce, poškozené auto je ale na odpis
Zdroj: Policie ČR

Na první pohled jsou to stará auta s diskutabilní zbytkovou cenou, i tak ale mohou některým zlodějům způsobit svrbění prstů. Mají v sobě totiž poměrně cenný poklad obsahující vzácné kovy. Řeč je o katalyzátoru, z něhož se dá recyklovat drahá platina.

Staré "šunky" z devadesátek v hledáčku zlodějů

Pokud je zloděj trochu zručný, nestráví demontáží katalyzátoru pod autem více jak pět minut, nenechavci s delší praxí pak celou operaci zvládají i kolem minuty. A dokonce ani nemusí použít hlučnou rozbrušovačku, aby na sebe nepřitahoval pozornost, ale stačí jim pár klíčů a trocha šikovnosti. Majiteli však ukradením katalyzátoru vznikne škoda, jejíž výše je často vyšší než cena celého starého auta. Většinou jsou totiž terčem vozy z devadesátek, o které by na ulici okem už jen málokdo zavadil. V útrobách však skrývají cenný a relativně snadno dostupný poklad - katalyzátor obsahující vzácné kovy.

Byť v Česku žádná přesná statistika odcizených katalyzátorů neexistuje, lze i z policejních hlášení letošního roku vypozorovat, že se nejedná o nahodilý jev, ale relativně častou zlodějskou činnost, jejíž četnost stoupá. 

Katalyzátory v policejních hlášení roku 2020

"Strakoničtí policisté pátrají po dosud neznámém pachateli, který v noci na 29. května 2020 odcizil z pěti vozidel značek Škoda Felicia katalyzátory."

„V době mezi šestnáctou hodinou odpolední 11. dubna a čtrnáctou hodinou odpolední 12. dubna doposud neznámý pachatel spáchal na ulicích Rooseveltové a Sídliště pod Cvilínem v Krnově zločin krádeže tím, že ze zde zaparkovaných osobních motorových vozidel značek Opel Zafira a Opel Astra odstranil a odcizil části výfukového systému automobilů – katalyzátory, čímž poškozeným majitelům vznikla celková hmotná škoda okolo 15,5 tisíce korun.“

“Osmadvacetiletý muž se měl v době od listopadu loňského roku dopustit sedmi krádeží katalyzátorů ze zaparkovaných vozidel, které následně rozprodal. Trestnou činnost měl páchat nejen na Karvinsku, ale také na Opavsku, nebo v Ostravě."

Katalyzátory se kradou i v Německu. A stále víc

Kdo by si myslel, že taková zlodějská kratochvíle je výsadou spíše chudších zemí, je na omylu. Problém s nárůstem krádeží katalyzátorů totiž řeší třeba i v Německu, kde bylo podle informací německého autoklubu ADAC jen za prvních devět letošních měsíců ukradeno kolem 240 katalyzátorů, což ukazuje na zřetelný růstový trend, neboť v roce 2017 bylo takových případů zaznamenáno pouze 38 a v loňském roce 169.

ADAC nicméně usuzuje, že celkových případů bude výrazně více, protože sám vychází pouze ze své statistiky asistenčních a servisních služeb. Podle jeho údajů jsou nejoblíbenějšími vozy staré modely Opel Astra a VW Polo.

Ukradená platina se zase vrací do nových aut

S trochou nadsázky lze říci, že zloději katalyzátorů dbají na ekologickou recyklaci. Jimi ukradené katalyzátory, za které dostanou ve výkupu stokoruny až pár tisícovek (oprava auta však může stát i desítky tisíc), totiž putují na "vykuchání" a získávají se z nich vzácné kovy, jejichž cena na automotive trhu v posledních letech roste spolu s tím, jak se je jednotliví výrobci snaží stále více používat ve svých zařízeních na snižování emisí. I zde totiž platí úměra, že čím více je použito vzácných kovů, tím lepší účinnost daný katalyzátor má. 

Vlastně je to takový pěkný uzavřený kruh - vzácné kovy pocházející z ukradených katalyzátorů starých aut putují přes zprvu pochybný řetězec výkupu do sféry ryze oficiálního byznysu a v konečném důsledku se znovu dostávají do nových katalyzátorů nových aut.
Reklama

Diskuze

Alfred - 13.12.2021 01:51:13
Přes nějaké vyhledávácí zařízení nebo jak jste to řešil?
Zdenek - 11.12.2021 23:47:20
Nikdy jsem nad tím nepřemýšlel, než se kolegovi v Praze ztratil mustang. Díky tomu jsem okamžitě řešil kvalitní zabezpečení našeho rodinného auta.

Zloděj v Brně oprášil starou fintu na řidiče. Vždy zpozorněte, když máte nečekaný defekt pneumatiky

Lapka potají propíchl pneumatiku. Pak ukradl při výměně kola šoférovi peníze i platební kartu
11.09.2020 19:17
|
5
Reklama

Pětiletý kluk doma ukradl SUV, aby si dojel koupit vlastní lambo. Policisté ho chytili na dálnici

Sice sotva dosáhl na pedály a v kapse měl tři dolary, v supersportu se ale nakonec opravdu svezl
07.05.2020 10:00
|
4

Zloději se zbraní chtěli ukrást auto. Spolujezdkyně jej ubránila francouzskými holemi

Policie v žádném případě takto hrdinský postup nedoporučuje. Nejlepší je vozidlo bez okolků vydat
10.01.2020 09:20
|
3

Ceny benzinu a nafty se v rámci Evropy liší až o 15 Kč. Víme, které země jsou pro tankování výhodné

Česko si ve srovnání cen PHM v rámci Evropy nestojí vůbec špatně. Švýcarsko je drahé jako pes
18.07.2024 16:45
|
4

Tohle se nečekalo. Téměř polovina majitelů elektromobilů se chce vrátit ke spalovacím motorům

Výsledky průzkumu renomované společnosti McKinsey & Co. překvapily i samotnou firmu
19.06.2024 08:17
|
25
Reklama

Kdy je tankování během dne nejlevnější? Autoklub zanalyzoval 14 tisíc pump a má jasné doporučení

Ceny paliv se na čerpacích stanicích mohou během dne docela dost měnit. Kdo to ví, ušetří
14.06.2024 13:39
|
3

Komentář: Cla na čínské elektromobily evropské značky nevítají. Odhalují jejich závislost na Říši středu

Vypadá to, že EU schválila uvalení cel na čínské elektromobily evropským značkám navzdory. Nebo ne?
13.06.2024 16:07
|
4
Reklama
Autosalon TV