Bude ho možné vypnout?
Právě kvůli nepřesnosti čtečky (i když bude doplněna o GPS), se dá očekávat, že asistent ISA bude řidiče sice při překročení rychlosti varovat obvykle správně, ale v řadě případů také falešně. Jakým způsobem bude řidiči cestu za volantem znepříjemňovat nechává Evropská unie částečně na samotných výrobcích.
Už u velmi starých aut šlo nastavit upozornění na překročení rychlosti, které si ale určil sám řidič. Šlo obvykle o jedno cinknutí. Moderní systém ale může varovat podobě obtěžujícím tónem, jako když se někdo z posádky nepřipoutá. Hlasitost může narůstat. Stejně tak je možné měnit i způsob varování, třeba od vibrací do pedálu, přes blikání v přístrojové desce až po nesnesitelný zvuk a vibrace ve volantu či sedadle. Auto může i hovořit. „Nakonec se stane, že na vás váš vlastní vůz bude křičet: Zpomal! Zpomal!,“ říká ironicky Reid, který patří mezi odpůrce tohoto řešení.
Není přitom sám. Evropská asociace automobilových výrobců (ACEA) se už k chystanému nařízení vyjádřila jasně: „Někteří akcionáři považují toto řešení jako neefektivní a hlavně otravné.“ Překvapivě se pak vyjádřila i Mezinárodní federace chodců (IFP), která existuje už od roku 1963, s tím, že: „Tento systém bude pro řidiče tak obtěžující, že ho jednoduše vypnou. Což regulace dovoluje.“
A mají pravdu. EU stanoví, že řidič může systém kdykoliv vypnout. Není ale jasné, zda se znovu aktivuje při opětovném nastartování podobně jako dnes stop-start ve většině aut nebo asistent pro jízdu v pruzích v některých modelech koncernu Volkswagen. Stejně tak bude platit, že pokud systém bude zapnutý a řidič vydrží určitý čas varování, vypne se také. Půjde tedy i o hru nervů, což hustém silničním provozu není právě ideální.