Analýza letního provozu odhalila dva nejčastější důvody dopravní zácpy. Stavební práce to nejsou
Na dopravní zácpy si řidiči během letních měsíců už přivykli a za volantem stojících aut často nadávají na silničáře a dopravní omezení. Letošní analýza rakouského autoklubu ÖAMTC však ukazuje, že dva nejčastější důvody pro vytvoření dopravní zácpy si způsobují řidiči zcela sami.
Příliš silný provoz a nehody
S jasným odstupem nejčastějším důvodem pro vytvoření dopravní zácpy na rakouských silnicích je s podílem 36,5 % prosté přetížení silnice či dálnice příliš vysokým počtem vozidel a z toho plynoucím hustým provozem. Zkrátka, kapacita silnice nestačí k plynulému pohybu vozidel. K tomu samozřejmě přispívají i ti řidiči, kteří zbytečně intenzivně brzdí nebo si nenechávají rozumný odstup tak, aby mohli jet plynule.
Druhým důvodem jsou ve 30,1 % dopravní nehody. I ty často úzce souvisí s řidičskou chybou, popř. nekoncentrovaností a nepozorností za volantem v zácpě či hustém provozu.
Teprve na třetím místě, a to ještě s jasným odstupem, jsou v Rakousku za dopravní zácpou stavební práce. Pouze v 11,4 % případů se kolona vytvoří z důvodu omezení provozu kvůli stavbě. Jinými slovy, jen každá desátá zácpa je zapříčiněna prací na silnicí. V 8,7 % situací může za vznik kolony porucha či požár vozidla. Hraniční kontroly přispívají pouhými 7,3 %.
Tyrolsko je na tom nejhůře
Autoklub má samozřejmě data pečlivě zanalyzována, takže ve své zprávě zmiňuje i konkrétní úseky či případy dopravních kolon. Českému motoristovi však označení rakouských silnic, dálnic či tunelů většinou moc neřekne, takže se podíváme spíše na trochu větší obrázek po jednotlivých spolkových zemích.
Stejně jako v roce 2023 je na tom z hlediska četnosti dopravních zácp z rakouských spolkových zemí nejhůře Tyrolsko (22,03 %) následované Salzburgskem (19,7 %) a regionem Steiermark (18,44 %). Je to poměrně logické, protože se jedná o regiony, které hraničí s oblíbenými dovolenkovými destinacemi.