Poškozené vnitřní orgány, poraněná páteř
O fenoménu cestování s nohami na palubní desce toho bylo napsáno už opravdu mnoho, přesto zejména v dnešních dnech není problém na dálnicích potkat auta, kde spolujezdec sedí právě v takové poloze. Je velmi dobré si uvědomit, že netypická poloha má přímý vliv na funkci bezpečnostních systémů v případě nehody. Pokud v sedadle ležíte, správně nezafunguje ani bezpečnostní pás, ani airbag. Z nehody, která by skončila bez zranění, se může snadno stát nehoda velmi vážná, po které spolujezdec skončí třeba ochrnutý.
Rakouský autoklub ÖAMTC na toto téma v minulosti uspořádal několik nárazových testů. Z výsledků vyplynulo, že velmi nebezpečná může být podobná nehoda už při rychlosti pouhých 30 km/h. Pokud má spolujezdec nohy na palubní desce, airbag mu je může vymrštit přímo proti obličeji. Hlava pak místo do měkkého airbagu narazí do kolene a následně dojde k frakturám. Samozřejmě dojde také k poranění samotných nohou.
Protože je spolujezdec při sezení s nohami na palubce více nakloněn směrem vzad, může také podjet pod bezpečnostním pásem, který následně způsobí poranění vnitřních orgánů.
Australská organizace NRMA poskytující řidičům asistenční služby na toto téma uvádí, že taková nehoda způsobí fatální poranění páteře, aorty nebo střev. Stejnému riziku se vystavují i cestující, kteří sice mají nohy na podlaze, ale jedou s hodně položeným opěradlem.
Názorných ukázek toho, co se děje během nehody při sezení s nohami opřenými o palubní desku, najdete na internetu poměrně hodně. Níže si můžete prohlédnout dvě taková videa. Pokud tedy váš spolujezdec nějakou podobnou pozici zaujme, měli byste ihned zastavit a pořádně mu vyčinit. Vystavuje se bez přehánění smrtelnému riziku.