Reklama
Retro

Retro: Xena bojovala za záchranu Liazu marně. Futuristický náklaďák zůstal volbou posledních věrných

Jeden z nejhezčích českých náklaďáků přišel příliš pozdě, aby mohl něco změnit
Zdroj: tiskový servis LIAZ TRUCKS a.s.

Hodně lidí v dnešní době žehrá na to, že se u nás nic nevyrábí a republika se stává velkým skladištěm. Není to sice úplná nepravda, ale velebit socialistickou minulost není na místě. Vyráběli jsme věci, které ve vyspělých zemích nikdo nechtěl, protože byly zastaralé a na to také většina podniků po roce 1990 dojela. Výroba osobních aut zanikla v Tatře, skončily náklaďáky Praga a nakonec i Avia a Liaz. Právě posledně jmenovaná firma se snažila na poslední chvíli zachránit se zbrusu novým modelem 400 Xena, nedsostatek prostředků na výrobu a silná konkurence už ale víc než labutí píseň nedovolily. 

Liaz, kam se podíváš

Severočeský podnik Liaz, alias Liaberecké automobilové závody, byl typickým uměle vytvořeným průmyslovým slepencem socialistického hospodářství. Sídlo společnosti bylo v Liberci a první výrobní závod vznikl v nedalekém Jablonci-Rýnovicích. Liaz ale rozesel svá působiště po celém tehdejším Československu. Jeho další provozy jste našli v Mnichově Hradišti, v Mělníku, Zvolenu, Velkém Krtíši, Přerově a Holýšově. 

Zpočátku nesly výrobky z Liazu značku Škoda podle výrobce motorů. Týkalo se to celé řady nákladních vozů typu 706 známých pod označeními „Barča“ (706 R), „Trambus“ (706 RT) a „Mates“ (706 MT), které se vyráběly až do roku 1988. Až v 70. letech byla zahájena výroba nové řady 100, která byla prvním modelem, jenž nesl na chladiči název Liaz. Její modernizované verze 200 a 300 přežily téměř až do konce existence podniku v roce 2002. Zánik měla odvráti úplně jiný a zbrusu nový model 400 zahrnující tahač Xena a valník Fox. To už Liaz  patřil pod křídla plzeňské Škodovky, takže nové Xeny vyjížděly znovu pod někdejší značkou.

Problematické srdce

Projekt nové řady nákladních aut byl podle informací severu liaznavzdy.cz zahájen kolem roku 1995 a už o necelý rok později byl na výstavě v Hannoveru představen první vůz. Bylo načase, protože dosavadní řada 100/200/300 měla kořeny ještě hluboko v 60. letech. Tahač Xena debutoval s českým motorem Liaz M1.2C opět velmi letitého původu, takže nepřekvapí, že byl nahrazen motorem modernějším.  Tím se stal poněkud překvapivě americký Detroit Diesel, se kterým už měl Liaz zkušenosti díky závodním tahačům. Ukázalo se, že nešlo o šťastnou volbu.

Výkon ovšem Američanovi nechyběl. Přeplňovaný šestiválec o objemu 12,7 litru dosahoval výkonu 321 kW (430 koní) při 1800 otáčkách za minutu a s funkcí tempomatu dokonce 351 kW (470 koní). Motor se sice pyšnil zárukou na milion kilometrů, servis ale potřeba byl, což se ukázalo jako jeden z kamenů úrazu. Servisní možnosti pohonné jednotky široce využívané v USA byly v Evropě značně omezené, což odradilo hodně potenciálních zákazníků.

Silný šestiválec byl spárován se šestnáctistupňovou plně synchronizovanou manuální převodovkou Eaton také americké výroby. Omezovač rychlosti umožňoval tahači dosáhnout maximální rychlosti 85 km/h, ale jeho konstrukční maximum bylo 121 km/h. 

Budka snů

Jestli se na Xeně něco povedlo, je to design budky. Kvalitu jeho návrhu prověřila léta a ani po bezmála 30ti letech nepůsobí zastarale. Hlavně je ale zapamatovatelný. Nutnost vytvořit zcela novou kabinu byla neoddiskutovatelná, protože design používaný u stávající řady 300 byl v polovině 90. let již více než 30 let starý. Vývoj nové budky začal úplně od nuly, a i přes hodně omezené podmínky byl výsledek takřka zázračný.

Základem konstrukce byla lehká hliníková kostra, na kterou byly sendvičovou metodou připevněny velké plastové panely, tvořící vnější vzhled vozu. Tato konstrukce byla pojmenována Škoda LIAZ SKL (Stavebnicová Konstrukce Liaz), což reflektovalo fakt, že bylo možné s ní snadno vytvářet různé verze kabin s proměnnou délkou, šířkou a tvarem podběhů, aniž by se výrazně zvyšovaly náklady. Plastové opláštění navíc přinášelo dobré odhlučnění a dlouhou životnost, kterou výrobce garantoval desetiletou zárukou.

Kabina byla odklápěcí a spočívala na čtyřech vzduchových měších, podobně jako u západních konkurentů, což výrazně zvýšilo komfort posádky. Uvnitř byla vybavena dvěma lůžky, každé široké 700 mm a dlouhé 1970 mm, umístěnými nad sebou. Prostorný interiér nabízel také dostatek úložného prostoru pro osobní věci. Volant byl nastavitelný a aretace jeho polohy se ovládala pomocí tlačítka na palubní desce, která jakž takž odpovídala dobovým designovým trendům. Jednou ze zajímavostí byl systém zakrytování nástupních schůdků, které se automaticky odkryly při otevření dveří.

Poslední zhasíná

V době pokusů o rozjetí opravdu sériové výroby už se boužel tradiční podnik nacházel na čím dál prudší skluzavce vedoucí k definitivnímu krachu. Zájemci o novou Xenu často museli zaplatit předem, protože podniku zoufale chyběly finanční prostředky na výrobu. Už to vyžadovalo od zákazníka notnou dávku osobní statečnosti. Povídalo se, že když zájemce přinesl peníze v hotovosti, účetní je z igelitky obratem vyplácel zaměstnancům, protože podnik jim měsíce dlužil výplatu.

Zoufalá ekonomická situace se samozřejmě podepsala na vývoji tahače Xena a komunálního valníku Fox s jinou verzí téže budky. Po rozsáhlém testování začala v roce 1998 přece jenom výroba ověřovací série třiceti tahačů. Cena jednoho z nich byla konkurenceschopných 2 190 000 Kč. K opravdické sériové produkci však kvůli silné konkurenci, nedůvěře zákazníků a dluhům na všech stranách už nikdy nedošlo. Celkový počet vyrobených vozidel se zastavil na 34 kusech, z toho dva byly prototypy, dva testovací vozy a 30 kusů z první série. Kromě tahačů Xena bylo vyrobeno také přibližně 20 sklápěcích vozů Fox. Pár nezapomenutelných Xen je ještě v provozu a zůstávají poslední vzpomíkou na značku, která byla v roce 1988 druhá na Dakaru a v 90. letech vyhrála ME závodních tahačů.

Reklama

Diskuze

PICHAV - 05.10.2024 15:25:59
PROTOZE CESI JSOU XENOFOBNI !!!! STEJNE TAK TYRAJI TIRAKAMA SLUSNY RIDICE !!!! NEVHODNE ZVOLENE NAZVY !!!! NEMOHLO TO JINAK DOPADNOUT !!!! XENA SE VALELA PRED VALNIKEM !!!! A CO NA TO AMAZONKA ??!! TA SE LEKLA A JEN KOLEM TEKLA
Jindřich - 05.10.2024 10:52:57
Jasně, třeba Zetory nikdo nechtěl. Ať si autor projde inzerci, je tam mraky dovozů starých Úř ze západu domu.

Retro: Karosa Š 11 byla nástupkyní kulatého RTO a předvojem hranaté řady 700. Jezdila i v Mongolsku

V polovině 60. let přinesla „ešema“ či „ešela“ na československé silnice novou kulturu cestování
25.05.2024 09:18
|
4
Reklama

Retro: Neforemné Ladě 110 se říkalo Těhotná antilopa. Byla symbolem úpadku ruské značky

Nástupkyně Samary přišla s velkým zpožděním a podle toho to vypadalo. Auto se ale vyrábělo 23 let
04.05.2024 08:41
|
8
Reklama

Retro: Přelomové embéčko slaví šedesátiny. Jeho dědictví si s sebou automobilka nesla dalších 20 let

Kvůli výrobě první škodovky s motorem vzadu přestavěli celou Boleslav, první si ji vyzkoušel Brežněv
23.03.2024 08:07
|
14

Retro: České kloubové autobusy neměly na růžích ustálno. Uzurpoval je Ikarus i západní konkurence

Ve Vysokém Mýtě vzniklo několik nadějných protoypů autobusů s kloubem, ujal se až ten nejobyčejnější
02.03.2024 08:46
|
4

Retro: Autobus Škoda 706 RO vozil první budovatele socialismu. Kufry si museli dát na střechu

Předchůdce mnohem slavnějšího modelu RTO byl důležitým pilířem mobility v tvrdém režimu
23.11.2024 08:16
|
0

Retro: Tato škodovka existuje jen v jediném exempláři. Má nevyčíslitelnou hodnotu

Konstruktéři z Mladé Boleslavi přišli jen rok po slavné Tatře 77 s vlastním pohledem na věc
16.11.2024 08:15
|
8
Reklama

Retro: Chalupáři přišli v socialismu o kombíky na dlouhých 20 let. Prosadili je až příslušníci VB

Výrobu takových aut u Škodovky zazdil motor vzadu. Škoda Forman přišla ale až po revoluci
02.11.2024 08:32
|
6

Prezident Pavel osedlal lehké enduro CFMOTO 450MT. Český hit roku na trhu nemá konkurenci

Někteří prezidenti jezdí na nafukovacích člunech po rybníce, jiní se nebojí vzít motorku do terénu
31.10.2024 09:53
|
18
Reklama
Autosalon TV