Reklama
Retro

Nejkrásnější české auto vzniklo v dobách tvrdého komunismu. Nikdo neví, kam zmizelo

Tatra JK 2500 vznikla v polovině padesátých let. V přídi měla znělý V8, vzadu zase dvě nádrže

Těžko si představit horší čas pro vývoj sportovních aut než tvrdý komunismus Československa padesátých let. Přesto se i v této době našli lidé, kteří měli obrovskou touhu postavit pohledné a výkonné kupé pro volný čas. Jedním z nich byl Július Kubinský. Stvořil vůz, který lze bez okolků označit za nejkrásnější vůz české automobilové historie.

Projekt z garáže

Kubinský v padesátých letech pracoval pro brněnskou Karosu. Podnik byl původně nakloněn myšlence stavby zajímavého vozu, na kterém by se ukázalo, že i československá auta stojí za pozornost. Záhy se ale situace měnila a tak Kubinský přesunul projekt do vlastní garáže, kde na něm pracoval ve volném čase. I proto ho dokončil až za pět let.

Auto stálo na prostorovém rámu svařeném z trubek. Podle některých pramenů si je konstruktér pořídil v nedalekém železářství. Přední nápravu požil z německého vojenského vozidla KdF, zadní pak byla typu De Dion. Překvapením je instalace italské techniky, ať už bubnových brzd z vozu Lancia Aurelia nebo motoru Alfa Romeo. Šlo o řadový šestiválec s objemem 2,5 litru a výkonem 90 koní.

Přímo mistrovským dílem je pak karoserie. Ta vznikla ruční výrobou z oceli, se kterou Kubinskému nadšeně pomohl jeho kolega Jan Heger. Auto dostalo na tu dobu typické GT vzezření s dlouhou přídí, vystouplými světlomety a přívětivě tvarovanou maskou chladiče. Nad ponton karoserie vystupovala malá bohatě prosklená kabina. Nápadné bylo dvoubarevné provedení a chrom použitý na mnoha detailech.

Tatrou až posléze

Jak je patrné, na začátku neměl vůz s Tatrou vůbec nic společného. A i když se Kubinský zabýval myšlenkou instalace tatrovácké pohonné jednotky, musel si počkat na dokončení jejího vývoje. Nakonec se mu podařilo získat vzduchem chlazený osmiválec z nákladního vozu Tatra 805, kterým nahradil původní šestiválec. Mohl se tak zbavit chladicího okruhu a i když byl motor větší než italská jednotka, nakonec se pod přední kapotou našlo místo také pro rezervu. Motor dodával výkon 105 koní.

Takové auto Kubinský v roce 1956 ukázal Světu motorů. Vůz se objevil na první stránce s oslavným titulkem: „Také to dovedem!“ Vedení Tatry bylo nadšené a Kubinskemu nabídlo nejen možnost přejít do Kopřivnice, ale ještě zafinancování pětikusové výroby. Nadšení ale dlouho nevydrželo.

Poměry v tvrdém komunismu se rychle měnily, a tak z produkce nakonec nebylo nic. Kubinsky si ale nestěžoval, přechodem k Tatře se mu totiž do rukou dostal ještě výkonnější osmiválec, který měl 140 koní. Díky tomu prý auto uhánělo rychlostí až 200 km/h. Mimochodem, vůz se chlubil i vynikajícími jízdními vlastnostmi. Měl například dvě palivové nádrže vzadu a motor umístěný až za osou předních kol. Díky tomu oplýval ideálním rozložením hmotnosti.

Prý existuje, ale kde?

Vůz se sice do produkce nikdy nedostal, ale z dobových pramenů je patrné, že byl stejně splněným snem svého konstruktéra. Ten si ho nechal pro sebe a dalších 13 let s ním brázdil silnice Československa. Za volantem krásného kupé s registrační značkou OZ 97-25 se nechal i hrdě fotit.

Pak se rozhodl vůz prodat. Komu a za kolik není jasné. Po vozu se od té doby slehla zem. Objevovaly se ale informace o tom, že by se mohl skrývat v garáži tajemného sběratele, který logicky nechce o svých vzácných vozech veřejně hovořit. Pak prosákly i informace, že se už pracuje na jeho renovaci. Ty se ale nikdy nepotvrdily a tak to, jestli se vůz dochoval do dnešní doby, vlastně není zřejmé. Pokud ano, je záhadou i to, kde se skrývá.
Reklama

Diskuze

Míra - 14.08.2021 08:25:36
Tady je diskuse o automobilu a zvrhla se v politiku. Jak typicky České... Každý prožíval/vá svoji dobu jinak. Já jen dodám, že dnešní mladou generaci/do 40 let srdečně lituji.
Daniel Dé - 14.08.2021 02:08:29
Nááádherné auto. Samosdělka, doma v garáži. Kubínký, Tauš, jiný - asi dobý tým ("Chvojkovice-Brod?) :-) To musel být zážitek, to v té době vidět, a co teprve ten kočkolap řídit. I dnes bych na něj byl pyšný. Zatím skutečně asi nejhezčí ČS vozidlo.

Poklady stodol a garáží: Škoda Felicia bývala v 90. letech stejným hitem jako dovolená v Bibione

Poslední autorsky vyvinutá Škoda se přestala vyrábět před dvaceti lety, dnes stojí pár korun
18.07.2021 08:25
|
11
Reklama

Poklady stodol a garáží: "Polák" skončil před třiceti lety, luxusem předčil všechno východní

Polákům to s vlastními auty moc nešlo a tak musel nastoupit Fiat. Typ 125p jezdil hojně i u nás
11.07.2021 09:07
|
9

Poklady stodol a garáží: Avia bývala nejrychlejším autem na silnici, jela vždy na čele kolony

Jako nová patřila mezi nejmodernější auta svého druhu, pověst jí pokazilo až třicet let výroby
04.07.2021 09:00
|
24

Ojetý Citroën C5 nabízí nejlepší poměr ceny a komfortu. Posádku hýčká lépe než kdejaký mercedes

Francouzské kombi můžete sehnat za 170 tisíc korun. Unikátního podvozku se není třeba bát
06.12.2022 13:45
|
0

Hřebík na cestě nemusí být úplná katastrofa. Automobilky nabízejí pojištění pneumatik

V rámci garance dostane řidič až 70 procent z ceny poškozené gumy, aby si mohl koupit novou
06.12.2022 07:30
|
0
Reklama

Suzuki S-Presso je miniaturní SUV pro obyčejné lidi. Stojí lehce přes 200 tisíc, jezdí za málo

Litrový benzinový motor se třemi válci slibuje spotřebu 4,4 litru benzinu na 100 km. Síly mnoho nemá
05.12.2022 15:45
|
2

Kobra 11 musí myslet ekologicky. Německá policie dostala elektrické BMW, má sloužit osvětě

BMW i4 dodal policii známý německý úpravce AC Schnitzer. Auto dostalo aerodynamický paket
05.12.2022 11:50
|
0
Reklama
Autosalon TV