Reklama
Ojetiny

Přímý souboj bazarových stálic: Škoda Superb Combi 2. generace vs. Volkswagen Passat Variant (B7)

Dlouhodobě jedny z nejžádanějších ojetin nejen na našem trhu v přímém srovnání
Zdroj: Tiskový servis Škoda Auto a Volkswagen

Velká nabídka obou modelů na trhu ojetin je důsledkem dřívější obliby u firemní klientely, kde platily prostorné kombíky za ideální služebáky středního i vyššího managementu. Jejich firemní éra sice už dávno skončila, to ale na druhou stranu znamená, že po nich lačně pokukují soukromí zákazníci. Ti tak mohou získat do své garáže velmi dobrého společníka, který vyhoví i nárokům větších rodin. Poradíme, na co si dát pozor při výběru v bazaru.

Škoda Superb Combi II (2008-2015)

Jakkoliv Škoda Superb 2. generace čile konkurovala VW Passat, vycházel ze zastaralejší platformy a byly jí tak odepřeny některé modernější asistenční systémy, jakož i lepší jízdní komfort. Rozdíl však nebyl díky šikovnosti českých inženýrů tak markantní (byť vůz je poněkud užší). Superb v kombíku s délkou 4838 mm bodoval zejména obrovským kufrem, kterým předčil i zmíněný Passat, a vyhlášeným místem pro zadní cestující.

Nyní platí ojetý Superb za auto, které nabízí za málo peněz dost muziky. Jenže to samozřejmě vyžaduje dobrou koupi. Potěšující je dobrá dostupnost náhradních dílů a servisní péče, přičemž obojí se rovněž drží v rozumných cenových mezích. Se rzí má problémy většinou pouze na podvozku a u motorů stojí za pozornost zejména agregáty 1.4 TSI a 2.0 TDI. Ideálně, pokud čerpaly kvalitní palivo a měly pravidelný servis.

Při zkušební jízdě se zaměřte na vibrace, kterými Superby této generace docela trpěly. Jde o vibrace od přední nápravy, brzd ale i převodovek. Problémem mohou být i zatuhávající excentry geometrie. V bazarech budete rovněž nacházet spoustu aut v poměrně neatraktivních specifikacích, popř. s opravdu vysokým kilometrovým nájezdem. Pozor třeba u motoru 1.6 TDI, který má pouze pětistupňovou převodovku s opravdu dlouhými převody. Z dalších motorů je dobré se vyhnout benzinovému 1.8 TSI a ani 1.9 TDI s filtrem částic není úplně skvělou volbou. V hledáčku spousty lidí je raritní šestiválec 3,6 litru, který je sice celkem bezproblémový, ale je skutečně složité najít pěkný ojetý kus. Zajímavostí je i poměrně malá nádrž 60 litrů, která zejména u silnějších benzínových motorů neumožňovala kdovíjak dlouhý dojezd.

Co bychom si vybrali my?

V českých autobazarech jsou Škody Superb 2. generace opravdu stovky kusů. Stojí proto za to si vybírat a hledat kousky, které mohou lákat třeba lepší výbavou nebo nižším nájezdem za rozumnou cenu. My bychom do velkého kombi logicky volili diesel. Proto nás zaujal exemplář s motorem 2.0 TDI (103 kW) z roku 2013, který má najeto jen 111 tisíc kilometrů. Nabízí se za 170 tisíc korun. Benzinových kusů je výrazně méně, počítají se spíš na desítky. My bychom se zajeli podívat na model 1.4 TSI (92 kW) z roku 2010 s nájezdem 188 tisíc kilometrů za 214 900 korun.

Volkswagen Passat Variant B7 (2010-2014)

Byť je Passat B7 ve skutečnosti spíše jen modernizací předchozí generace, výrobce jej rád vydává za nové auto. Jak již bylo řečeno, je tento Passat postaven na modernější platformě PQ46, která umožňuje zástavbu i výkonnějších verzí, jako třeba R36. Z celkového pohledu jde o ideální auto pro ty, kteří potřebují velký vůz pro rodinu a zas až tolik jim nezáleží na stylu, jako spíš na praktičnosti.

V drtivé většině případů narazíte na vozy poháněné naftovými motory. Objevují se i jedna-šestky, ideální volbou je ale podobně jako v případě Škody Superb dvoulitrové TDI. Zajímavostí je, že právě tato generace Volkswagenu Passat byla silně ovlivněna aférou dieselgate, a tak byly vozy svolány do servisů na úpravu řídicí jednotky. Někteří majitelé ale na přepis softwaru už nejeli a možná je to dobře. Podle majitelů mají totiž upravené vozy nejen horší spotřebu, ale i dynamiku. Při koupi auta od soukromníka se na tento detail můžete pohodlně optat.

Druhým problémem tohoto vozu je fakt, že je často terčem nekalých obchodních praktik. Hezká řádka Passatů tak prošla stočením, někdy o pořádné desítky tisíc kilometrů. Nahrává tomu fakt, že kvalita zpracování je solidní a velký nájezd se často tolik nepodepíše na stavu interiéru. Proto dávejte přednost důkladně prověřeným vozům před těmi dovezenými, o kterých vám prodávající tvrdí, že patřily švýcarskému důchodci, který s nimi za osm let najel jen sto tisíc kilometrů. Každopádně odborníci doporučují po koupi ojetiny preventivně rovnou vyměnit rozvody a u vozů s vyšším nájezdem také ventilová vahadla. Jinak vypadá naftový dvoulitr jako bezproblémová jednotka.

Co bychom si vybrali my?

Kombíků Volkswagen Passat Variant je na českém trhu výrazně méně než v případě Superbu, narazit na benzinový kousek je pak vzácnější. Když už se tak stane, často jde o model schopný jezdit i na alternativní palivo v podobě CNG. My bychom ale v našem voze opět raději viděli naftu. Vybrali jsme si proto model 2.0 TDI (125 kW) z roku 2012, který má sice najeto už 174 tisíc kilometrů, ale vyjde na 260 tisíc korun.
Reklama

Diskuze

Tomas - 20.01.2023 15:08:33
Mám Superba v naftě a spokojenost velký pohodlny vejde se tam spousta krámů (mám kombíka) nikoho neurazí ani nezavdá příčinu k závisti. Mondeo mělo asi lepší podvozek a také pohodlné velké ale kazilo se Passat to už je dávno většinou mají chudou výbavu
Michal - 18.07.2022 18:07:15
Nevím, jestli jsi už koupil, ale taky bych šel do Mondea. Hlavně se podívej na ceny náhradních dílů, kde Ford jasně vede. Třeba origo DPF od Fordu stojí 15 tisíc a u Škody/VW 40 tisíc. Škodovka už totiž nenabízí DPF v akci jako před lety.

Se stavem tachometru lze snadno manipulovat i u moderních aut. Podvodníci mají staronový trik

Podle policie má každý třetí vůz přetočený tachometr. Německý autoklub ukázal, jak je to snadné
21.11.2024 14:15
|
0

Road trip: S prezidentským Renaultem Rafale na francouzskou riviéru i do automobilových muzeí

Vůz, který vozí Emmanuela Macrona, jsme důkladně prověřili ve všech jízdních režimech
17.11.2024 18:28
|
0
Reklama

Toto jsou nejspolehlivější a nejporuchovější auta vyrobená v Česku v letech 2020-2021

Německý autoklub dělá žebříček spolehlivosti na základě dat o technických kontrolách
13.11.2024 12:04
|
0

Komentář: Po zvolení Donalda Trumpa to mají evropské automobilky nahnuté. Neví se, co myslel vážně

Co byly jen předvolební řečí a jaká bude realita? Trump vzbuzuje nejistotu i mezi automobilkami
08.11.2024 13:33
|
4
Reklama
Autosalon TV