Reklama
Ojetiny

Je právě teď ideální čas pro koupi ojetiny? Rojí se důvody, proč zbytečně neotálet

Situace na trhu ojetých vozů je kvůli koronaviru značně rozkolísaná. Už nebude jako dřív
Zdroj: piqsels.com

Během letních měsíců je poptávka po ojetých vozech tradičně slabší, což dává možnost vyjednat si při koupi lepší cenu. Letos se do situace ještě promítla koronavirová opatření, a tak se zdá, že správná chvíle pro koupi ojetého vozu je právě teď. To potvrzují i analýzy společnosti Cebia, která je lídrem našeho trhu v prověřování ojetých vozů a trendy zná skutečně velmi dobře, protože v Česku působí už od roku 1991. 
Reklama

1. Auta v bazarech budou zdražovat

Pro tento předpoklad hovoří tvrdá data. Kvůli koronavirovým opatřením v minulých měsících výrazně poklesl dovoz aut ze zahraničí. Mezi březnem až květnem se jich dovezlo jen 60 % loňského množství. Stejně tak výrazně poklesla výroba a prodej nových aut (mezi březnem a květnem bylo registrováno o 45 % nových aut méně). Oba tyto aspekty logicky v dohledné době způsobí omezenější nabídku v bazarech, což povede ke zvýšení cen u těch aut, která budou k mání. 

2. Kvalitních vozů ubyde

Lze očekávat, že poptávka od zákazníků bude převyšovat nabídku "na place". A protože se již dlouhodobě zájem českých zákazníků koncentruje na vozy s cenovkou mezi 150 až 200 tisíci korunami, bude v tomto cenovém rozpětí nabídka vozidel omezenější. Ruku v ruce s tím samozřejmě nejrychleji zmizí kvalitní vozy s ověřeným původem.

3. Tachometry se začnou stáčet ještě více

Ze zkušeností Cebie také vyplývá, že v momentech, kdy se snižuje kupní síla obyvatelstva (což se dá očekávat právě kvůli koronavirové krizi), snaže se nepoctiví bazaristé ještě více manipulovat s nabízenými vozy tak, aby na oko nabízeli zákazníkům "pěkné vozy" za super ceny. V následujícím období tedy hrozí zvýšené riziko ještě masivnějšího stáčení tachometrů, zatajování informací o haváriích či různých nelegálních způsobů omlazování prodávaného vozu. Méně zkušený zákazník tak může snadno sednout na lep.
Reklama

4. Vůz si můžete lépe prohlédnout

Neoddiskutovatelným faktem také je, že si v létě lze vybraný vůz lépe prohlédnout. Auta bývají zpravidla čistší, okolní teplota přijatelnější pro delší a detailnější obhlídku jak podvozku, tak karoserie. Navíc je i déle vidět, takže zájemci v klidu vyrazí do bazaru třeba i po práci. Zároveň je dobré věnovat dostatek pozornosti i stavu opotřebovanosti interiéru, která napoví o délce používání celého vozidla nebo úrovni péče, kterou auto v minulosti dostalo od předchozího majitele.

5. Léto prověří klimatizaci i chlazení

Vyšší letní teploty také pomáhají lépe prověřit účinnost a stav klimatizace (soustřeďte se nejen na její rychlý náběh, ale také na případný pach, který odhalí zanedbané čištění a dezinfekci) a samozřejmě i funkci termostatu a celkového chladicího systému motoru.
Reklama

6. Více najetých kilometrů pomůže odhalit závadu

Letní měsíce také patří k těm, během kterých většina řidičů najede více kilometrů. Při pořízení ojetého vozu a jeho využití třeba na delší dovolenkovou cestu, pomůže rychleji odhalit případné závady a nedokonalosti, které by měly jít u prodejce reklamovat.

7. Méně lidí znamená více klidu

Tím, že v létě zájem o koupi ojetého vozu obecně trochu polevuje, mají ti aktivnější více času na své rozhodování a snižuje se pravděpodobnost, že jim auto někdo "vyfoukne" před nosem. Stejně tak je více klidu přímo v bazaru, kde se zájemcům víve věnují i prodejci. Mimo jiné třeba i formou delší testovací jízdy.

8. Vyšší šance na slevu

Tím, že se aktuálně lidé do bazarů příliš nehrnou, mají ti obchodně zdatnější výrazně větší šanci usmlouvat si lepší cenu a získat slevu. Prodejci potřebují auta "točit", aby jim v nich neležely peníze. Nicméně lze předpokládat, že prodejců ochotných jednat o slevě bude postupně ubývat, protože si budou chtít vykompenzovat ušlé zisky.
Reklama

VIN kód znamená možnost ověření

Poslední rada je platná obecně, nejen v letních měsících. Vzhledem k tomu, jaká džungle na trhu ojetin stále panuje, je více než doporučeníhodné si vybraný vůz před samotnou koupí nechat důkladně prověřit, nejen po technické stránce, ale zejména, co se původu a počtu najetých kilometrů týká. Jen tak lze jednoduše odhalit stočený tachometr, zatajené havárie či například skutečný rok výroby. Stačí jen znát VIN kód auta a zadat ho například do systému AUTOTRACER společnosti Cebia. Ten obsahuje více než miliardu dat o ojetých autech a je díky němu možné vystopovat historii aut nejen s českým původem, ale často i se zahraničním. Kromě stočeného tachometru, zatajených havárií či skutečného roku výroby lze odhalit, zda není auto zatížené leasingem či úvěrem, zda není kradené, jaká je jeho servisní historie či aktuální tržní cena, pro jakou zemi bylo vyrobeno nebo jak a za kolik bylo v minulosti inzerované.

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ve čtvrtek se těšte na offroadový a bazarový primácký Autosalon. Jak funguje ojetá Dacia Duster?

S rouškami a esúvéčky jsme vyrazili do těžkého terénu
13.05.2020 16:48
|
3
Reklama

Než zamíříte do autobazaru, postupujte podle těchto šesti rad. Ušetříte desítky tisíc

Nejrůznější šejdíři vás budou lákat na zajímavé nabídky. Důležité je nepodlehnout!
19.11.2019 17:16
|
15

V autobazaru nabízejí zcela nová auta. Zjišťovali jsme, zda se jejich nákup vyplatí

Škoda Scala, Hyundai Tucson nebo třeba Volvo XC60 se dají koupit s minimálním nájezdem
23.08.2019 15:29
|
118

Ve středu v Autosalonu Porsche Panamera proti stopkám na okruhu i VW Touareg v pořádném brodu

Premiérový díl vám nabídne rychlost, vzrušení i zábavu za volantem
26.01.2021 15:47
|
0

Ve středu v Autosalonu budou závodit Octavie Scout a RS a otestujeme nejvýkonnější superbike

Premiérový Autosalon vás posadí za volant i řidítka automobilových a motocyklových novinek
18.01.2021 08:18
|
0
Reklama

Ve středu v Autosalonu rozebereme bentley, otestujeme novou kiu a poradíme, jak ušetřit na servisu

Premiérový Autosalon bude opět plný akce, zábavy i praktických informací
11.01.2021 11:20
|
1

Letošní televizní Autosalon č. 1: Zabavte se covidu navzdory! Budeme driftovat i topit auto v bahně

Koronavirus, lockdown – zdálo by se, že zima bude letos pěkná otrava. Autosalon je lékem na depresi
06.01.2021 10:24
|
0
Reklama
Autosalon TV