Reklama
Nová auta

Země s největším počtem nabíječek začíná mít problém, který čeká i Česko. Řešení bude velmi drahé

V Nizozemsku bude do pár let naplněna kapacita rozvodné sítě a další stanice už nebude kde stavět
Zdroj: Tiskový servis Renault

Elektromobily by se měly nejpozději v roce 2035 podle představ Evropského parlamentu stát absolutní náhradou za automobily se spalovacími motory. Jedna věc je ale nabídka automobilek, které evidentně už jsou připravené začít produkovat výhradně bateriové vozy (nebo to některé alespoň tvrdí), jenže jiná věc je dobíjecí infrastruktura. A nejde pouze o výstavbu samotných stanic, ale hlavně o kapacitu elektrické rozvodné sítě jako takové. Důkazem je Nizozemsko. To má v rámci EU suverénně nejvíce nabíjecích bodů, ale kvůli rostoucí poptávce by jich potřebovalo ještě více. Jenže brzy narazí na limit právě v podobě kapacity rozvodné sítě. 

Alarmující počty

Podle statistik sdružení ACEA je Nizozemsko v počtu dobíjecích stanic naprostým suverénem EU. Aktuálně má v provozu zhruba 90 tisíc nabíjecích bodů, zatímco rozlohou podstatně větší Německo je s počtem přibližně 60 tisíc na druhém místě. Následuje Francie (37 tisíc nabíjecích bodů).

Pro kontext, Česká republika má dnes přibližně dva tisíce nabíjecích bodů. Celkově platí, že Holandsko a Německo aktuálně provozují zhruba polovinu všech dobíjecích bodů v EU. Těch je podle ACEA na 307 000. Aby bylo možné dosáhnout splnění cíle na snížení emisí CO2 o 55 % do roku 2030, je potřeba mít v Evropě tou dobou přibližně 6,8 milionu nabíjecích míst. 

Jenže dramatický rozvoj časem narazí na svůj limit v podobě kapacity elektrické sítě. Právě tento problém aktuálně začínají řešit v Nizozemsku. Jak píše web bnr.nl s odkazem na centrum věnující se výzkumu nabíjení ElaadNL, už do tří let se očekává zhruba u tří tisíc nizozemských čtvrtí naplnění základní kapacity sítě. Ta bude následně přetěžována a současně už bude velmi problematické přidávat další nabíjecí body. 

V kontextu nedávného schválení návrh na zákaz prodeje spalovacích motorů v EU je vyloženě alarmující bližší pohled na počty elektromobilů registrovaných v Nizozemsku. K letošnímu březnu to bylo 261 602 čistě elektrických osobních automobilů a 149 196 plug-in hybridů. Elektromobily přitom tvořily podíl jen 2,96 % na celkové flotile všech v Holandsku provozovaných vozů a u plug-in hybridů to bylo pouze 1,69 %. Dobíjecí automobily tak fakticky tvoří jen zanedbatelnou část nizozemské flotily, ale už teď se začínají objevovat problémy s kapacitou sítě. 

„Chytré“ dobíjení

Co s tím? I v našich končinách hovoří zapálení zastánci elektrické mobility o jednoduchém řešení v podobě takzvaného chytrého dobíjení. O stejném řešení se uvažuje také v Nizozemsku. V zásadě jde o to, že vůz sice připojíte k nabíjecí stanici, ale auto se reálně začne nabíjet až ve chvíli, kdy to kapacita elektrické sítě umožní. Většina dobíjení má probíhat přes noc a prostřednictvím pomalých AC nabíječek. Takové dobíjení trvá samo o sobě poměrně dlouho. Kvůli omezením kvůli kapacitě sítě by to mohlo trvat ještě déle, případně ráno zjistíte, že se vůz dobil pouze o pár desítek procent. 

Logickou alternativu představuje přebudování celé rozvodné sítě a navýšení její kapacity, jenže i v ekonomicky silném Nizozemsku mluví o této alternativě jako o příliš složité a nákladné. Chytré nabíjení proto má být od roku 2025 prioritou a novým všeobecným standardem. Dalšími možnostmi pak jsou například solární panely s bateriovými úložišti využívané přímo pro dané dobíjecí stanice, což jsou opět velmi nákladné záležitosti. 
Reklama

Diskuze

Allexx - 02.07.2022 08:29:10
Pardon ne zašifrování ale zasíťování
Allexx - 02.07.2022 08:27:57
Tak jen aby jste věděli.ceska republika má nejdokonalejší síť na světě.ne nejmodernější ale nejdokonalejší zašifrování.a přesně tak kapacita site je limitovaná.pripojeni 200 aut u každé firmy před 6tou raní.neni reálně zaregulovat.

Paradox povinné elektromobility: Chudí budou mít výrazně dražší cestování autem než bohatí

Nejekonomičtější je nabíjet elektrické auto z domácí zásuvky. Ale kam ho připojí lidé z paneláků?
20.06.2022 07:15
|
21
Reklama

Automobilky sice podporují CO2 neutralitu, ale přechod k plné elektromobilitě v roce 2035 nevidí tak růžově jako politici

Evropské sdružení výrobců automobilů vydalo prohlášení v návaznosti na včerejší hlasování EU
09.06.2022 13:06
|
6

Škoda Elroq je název pro nový elektromobil z Mladé Boleslavi. Bude levnější než Enyaq iV

Nejde ale o finální jméno. Přesné pojmenování totiž bude zřejmé až v poslední fázi vývoje
03.06.2022 11:50
|
6

Nová policejní BMW ještě nějakou dobu na dálnice nevyrazí. Měření rychlosti by totiž bylo nelegální

Policie potvrdila, že nemá certifikát pro měřič rychlosti instalovaný v nových dálničních BMW
03.08.2022 13:02
|
2
Reklama

Aktuálně je často k vidění chyba, kterou byste jako řidiči nikdy neměli spolujezdcům tolerovat

Udělat si pohodlí na místě spolujezdce a dát si nohy na palubku může mít fatální následky
03.08.2022 09:48
|
5

BMW v Sokolově zahájilo „testování testování“. Auta zde trénují na velkém hřišti i fiktivní dálnici

Automobilka spustila první dva z celkových šesti modulů. Plný provoz bude zahájen za rok
29.07.2022 18:15
|
1
Reklama
Autosalon TV