Alarmující počty
Podle statistik sdružení ACEA je Nizozemsko v počtu dobíjecích stanic naprostým suverénem EU. Aktuálně má v provozu zhruba 90 tisíc nabíjecích bodů, zatímco rozlohou podstatně větší Německo je s počtem přibližně 60 tisíc na druhém místě. Následuje Francie (37 tisíc nabíjecích bodů).
Pro kontext, Česká republika má dnes přibližně dva tisíce nabíjecích bodů. Celkově platí, že Holandsko a Německo aktuálně provozují zhruba polovinu všech dobíjecích bodů v EU. Těch je podle ACEA na 307 000. Aby bylo možné dosáhnout splnění cíle na snížení emisí CO2 o 55 % do roku 2030, je potřeba mít v Evropě tou dobou přibližně 6,8 milionu nabíjecích míst.
Jenže dramatický rozvoj časem narazí na svůj limit v podobě kapacity elektrické sítě. Právě tento problém aktuálně začínají řešit v Nizozemsku. Jak píše web bnr.nl s odkazem na centrum věnující se výzkumu nabíjení ElaadNL, už do tří let se očekává zhruba u tří tisíc nizozemských čtvrtí naplnění základní kapacity sítě. Ta bude následně přetěžována a současně už bude velmi problematické přidávat další nabíjecí body.
V kontextu nedávného schválení návrh na zákaz prodeje spalovacích motorů v EU je vyloženě alarmující bližší pohled na počty elektromobilů registrovaných v Nizozemsku. K letošnímu březnu to bylo 261 602 čistě elektrických osobních automobilů a 149 196 plug-in hybridů. Elektromobily přitom tvořily podíl jen 2,96 % na celkové flotile všech v Holandsku provozovaných vozů a u plug-in hybridů to bylo pouze 1,69 %. Dobíjecí automobily tak fakticky tvoří jen zanedbatelnou část nizozemské flotily, ale už teď se začínají objevovat problémy s kapacitou sítě.