Reklama
Nová auta

Zahraniční novináři hodnotí Škodu Fabia. Němci ji srovnávají s Golfem, Britové radí, čemu se vyhnout

Je větší, komfortnější, dobře vybavená, ale přesto má své mouchy
Zdroj: Tiskový servis Škoda Auto

Novináři dostali v minulém týdnu poprvé možnost usednout za volant nové Škody Fabia. Každý, kdo si chtěl přečíst, jak novinka zapůsobila na české novináře, měl nepřeberné množství možností. Jak ale hodnotí důležitý mladoboleslavský model v zahraničí? Prošli jsme několik významných motoristických médií a přinášíme jejich nejdůležitější postřehy.

Pokud bychom měli stručně shrnout, co všichni zúčastnění vyzdvihují, byl by to dobře fungující podvozek a velikost vozu, která narostla natolik, že fabia zvládne i základní rodinné potřeby. Stejně tak se ale povětšinou (ne vždy) pozastavují nad cenou nového modelu, která je zkrátka na segment malých aut dost vysoká, byť odpovídá nabízené kvalitě.

Německý pohled

Prestižní německý časopis auto motor a sport vyslal na prezentaci redaktora Heinricha Lingnera. Ten strávil testovací jízdu s benzinovým motorem 1.0 TSI (110 k) v kombinaci s převodovkou DSG. Před samotnou jízdou upozorňuje na zajímavý fakt – totiž, že nová fabia se dostala rozměrově na úroveň VW Golf IV, který se mimochodem prodával právě v roce 1999, když přišla na svět fabia první generace. Redaktor pochvaluje dojem z interiéru, který se podobá i větším autům na platformě MQB. U zmíněného motoru konstatuje, že si řidič při jízdě ani neuvědomuje, že se jedná o tříválec a dodává, že pouze v momentech, kdy systém stop-start opět startuje motor, se vůz zatřese. Tento úkon zvládají vozy s mildhybridní technikou lépe, avšak právě s ní se u fabie nepočítá.

Během jízdy chválí podvozek, který (byť k tomu fabia kdovíjak nevybízí), zvládne případně i rychlou jízdu s maximálkou 205 km/h. Lingner rovněž zmiňuje, že pocitově má snad auto ještě vyšší výkon, než na papíře – podle toho, jak suverénně se pohybuje na dálnici i na okresce. Lingner je zároveň jedním z mála, který považuje základní cenovku verze 1.0 MPI (80 k) za 16 240 eur za odpovídající pro tak vyspělé malé auto.

Podrobně se novince věnuje také německý Auto Bild. I zde vyzdvihují prostornost auta a uvádějí, že objemem kufru je vlastně na úrovni VW Golf. Podobně pochvalně se vyjadřují i o možnostech výbavy, a to včetně příplatkového digitální kokpitu či částečně autonomní jízdy. U motorů si Auto Bild klade otázku, zdali základní nepřeplňované motory 1.0 MPI s výkonem 65, popř. 80 koní vůbec zůstanou v nabídce, když k autu mnohem lépe sedí turbomotory 1.0 TSI (95 nebo 110 k). Při jízdě s 110koňovou variantou chválí podvozek, který v kombinaci s lehce jdoucím řízením zvládá i delší cesty a fabia s ním strčí do kapsy i řadu kompaktních aut. U pohonného ústrojí se ale také objevuje kritika příliš váhavé převodovky DSG a hlavně systému stop-start, který je „rustikální“ a při startu zatřese celým autem.

Britové nebyli nadšeni z motorů

Richard Lane z Autocaru míní, že díky platformě a z ní vyplývajícím možnostem výbavy může být fabia v segmentu malých aut ojedinělým jevem. I on testoval motor 1.0 TSI (110 k) avšak s šestistupňovým manuálem, o němž tvrdí, že je zpřevodován citelně do „dlouha“. Byť se s ním jede komfortně a vůz zvládne i předjíždění, přesto ho autor považuje za nudnou, monotónní věc, která je dobrá tak akorát pro převoz z místa A do místa B. V tomto ohledu je Ford Fiesta Ecoboost prý zábavnější. Nepřeplňované motory jsou pak podle něj nevhodné, protože zejména při zatížení více osobami budou mít problém při předjíždění. Stejně jako němečtí kolegové však chválí podvozek a jeho komfort i ve spojení se 17palcovými koly.

Podle Johna McIlroye z Autoexpressu má nová fabia všechny předpoklady směřovat na vrchol třídy malých vozů – je komfortní, prostorná, dobře zpracovaná, plná chytrých řešení i posledních technologií. Nakonec to však budou ceny, které rozhodnou, jak moc bude na britském trhu konkurenceschopná. Ten, kdo plánuje jezdit delší trasy či s větším zatížením, by měl být velmi pečlivý při výběru motoru a nepřeplňované tříválce mu nelze doporučit. Dokonce ani slabší přeplňovaný motor 1.0 TSI neudělal na autora kdovíjaký dojem – stačí prý tak kolem města, ale vyrazit s ním v plném obsazení někam dál bude vyžadovat trpělivost a toleranci.
Reklama

Diskuze

Hujer - 26.08.2021 12:34:08
Nudné předražené průměrná kvalita.
Jindra hojer - 27.08.2021 00:37:29
Vyzdvihujete průměrné auto k nebesům.zaplaceno jste dostali?

Elektrická fabia uspěla v rally při srovnání s benziňáky. Nikdy do toho nesednu, láteří Václav Pech

Rakouskou Rallye Weiz absolvoval elektrický soutěžní vůz Škoda RE-X1 Kreisel bez úlev
28.07.2021 19:04
|
18
Reklama

Porovnali jsme novou Škodu Fabia s největšími konkurenty. Nechybí ani hyundai

Jak obstojí novinka z Mladé Boleslavi ve srovnání nejen s koncernovou konkurencí?
19.05.2021 12:49
|
15

Jaké má šance uspět? Porovnali jsme novou Škodu Fabia s pěti největšími konkurenty v Česku

Velké srovnání Fabie s Dacií Sandero, Peugeotem 208, Seatem Ibiza, Renaultem Clio a Toyotou Yaris
08.05.2021 10:41
|
36

Jako byste při každém tankování vylili litry benzinu. Test dobíjecích ztrát elektromobilů nepotěšil

Celkové náklady na jízdu elektromobilem ovlivňuje nejen spotřeba elektrické energie při jízdě
05.12.2021 18:06
|
7

Opel Astra Sports Tourer má pro případ defektu vychytávku, která zatím konkurenci vůbec nenapadla

Velký kufr kombíku však nabízí i další praktická řešení uspořádání díky variabilní podlaze
03.12.2021 09:43
|
8
Reklama

Na tyto prvky výbavy nejčastěji lákají prodejci ojetin, i když je auto ve skutečnosti vůbec nemá

Koupě ojetiny je džungle, ve které je nutné se dobře vyznat - třeba i díky tipům, jak nenaletět
02.12.2021 16:42
|
2

Mezi desítkou nejprodávanějších SUV na světě je i auto z Česka. Škodovka to ale není

Žebříček TOP10 opanují asijští výrobci, jejich hegemonii narušuje jen jedna evropská značka
01.12.2021 14:08
|
1
Reklama
Autosalon TV