Týden v autech: Totální úlet Jaguaru i nebezpečná parkoviště, která vydírají řidiče
Geniální krok, nebo destrukce slavné značky v přímém přenosu? To se ptali mnozí lidé poté, co se Jaguar rozhodl zcela smazat svou historii a předvést módní přehlídku místo auta. My jsme se ale mezitím stihli soustředit i na naše vlastní kauzy, které stojí za pozornost. Kromě toho, že ČOI zveřejnila další čerpadláře, kteří prodávají nekvalitní palivo, jsme přišli i na to, že byste si v Německu, Rakousku a dokonce i Švýcarsku měli dát pozor na to, kde parkujete. Tamní provozovatelé totiž vydírají řidiče a může se to stát i vám.
#1: Rozporuplná revoluce u Jaguaru
„Jedná se o kompletní reset. Jaguar se mění, aby znovu získal svou originalitu a inspiroval novou generaci. Těším se, až svět konečně uvidí nový Jaguar,“ řekl v tiskové zprávě Rawdon Glover, generální ředitel značky Jaguar. Podle jeho slov by tak nová image mohla přilákat mladší generaci, která tolik nelpí na historii značky a víc se zajímá o moderní technologie a vizuál. Tak uvidíme, jakým směrem se značka bude ubírat a zda se tato radikální změna vyplatila.
Nový Jaguar s tím starým má hodně málo společného, ostatně uvidíme to už 2. prosince, kdy se představí první koncept. Trochu mě však zaráží, že se značka opírá ve svém novém sloganu o slova zakladatele Sira Williama Lyonse: „Copy Nothing, be unique and original. (Nekopíruj, buď unikátní a originální).“ Kdo ví, zda by s touto revolucí souhlasil, když víme, jaké legendární stroje značka dříve vyráběla.
#2: Hyundai Ioniq 9 se představuje
Automobilka Hyundai oficiálně představila vrchol své elektrické řady Ioniq. Stejně jako v případě značky Kia také u Hyundaie nese největší model označení 9. A přestože na pohled vypadá úplně jinak, to hlavní má s EV9 společné. Je obrovský, nabízí nadstandardní vnitřní prostor, velmi rychlé dobíjení a hodně solidní dojezd.
V aktuální tiskové zprávě Hyundai uvádí pro Ioniq 9 pouze jedinou dostupnou baterii. Ta má lithium-iontové články a kapacitu 110,3 kWh. Dojezd podle WLTP je až 620 km. Díky 800V síti se vůz bude nabíjet velmi rychle. Z deseti na osmdesát procent to potrvá 24 minut. Baterii pak bude možné využívat i jako zdroj pro napájení jiných zařízení.
#3: Vyděrači z parkovišť
Do redakce nám přišla zpráva od čtenáře Rostislava, který se osobně setkal s tím, že ho soukromé parkoviště spravované společností Parkdepot GmbH pokutovalo za překročení povolené doby stání. Konkrétně to bylo u supermarketu na vídeňském letišti, kde je pouze půl hodina zdarma a za čas navíc se pak připlácí. Dozvíte se to však pouze na drobné tabulce u vjezdu, která slouží jako jakási „smlouva“. Parkoviště prý bylo navíc volně přístupné, nikde žádná závora, vjezdový turniket, prostě nic takového.
Drobné tabulky a ještě drobnějšího textu na něm si Rostislav při vjezdu pochopitelně nevšiml, podobně jako skryté kamery monitorující SPZ. A když ani nic dalšího nenaznačovalo, že by mělo jít o placené parkoviště, tak tu se svým vozem na hodinu a šest minut zaparkoval. Problém je, že přesně na to soukromá parkoviště v Rakousku spoléhají a z řidičů pak vymáhají vysoké pokuty. Panu Rostislavovi konkrétně přišel po roce a půl nedoporučený dopis, v němž stálo, že má zaplatit pokutu v přepočtu 2087 korun za porušení smluvních podmínek, respektive za překročení povolené doby stání o 36 minut.
#4: Kia EV3 a první projížďka v Česku
Kia EV3 je nové kompaktní SUV výhradně na elektrický pohon. Rozměry, parametry, výbavou a částečně i cenou konkuruje nové Škodě Elroq. Při prvních jízdních zkouškách ohromila jízdním komfortem a vzdušností interiéru na předních sedadlech. Naopak jako slabina se jeví pohon předních kol.
Sedadla vozu Kia EV3 potěší velikostí i pohodlím. Ani základní látková nejsou vůbec špatná, ale prémiová relaxační čalouněná umělou kůží v nejvyšší výbavě GT-Line s elektrickým ovládání a ventilací, to je ještě trochu jiné kafe. Sedí se v nich jako v luxusním kancelářském křesle. A ty hlavové opěrky! Jako kdybyste se svěřili hebkým rukám masérky.
#5: Nové pokuty za špatné palivo
Česká obchodní inspekce pravidelně zveřejňuje na svých stránkách čerpací stanice, kterým rozdala pokuty za nekvalitní palivo nebo jiné prohřešky. Samozřejmě k tomu přidává i kompletní rozhodnutí. Přehled nepoctivých obchodníků se tak postupně rozšiřuje, naposled byl aktualizován nyní, tedy v polovině listopadu. Přibyly tři nové stanice, tentokrát v Praze, Středočeském a Ústeckém kraji.
Při minulé aktualizaci letos v září ČOI informovala o statisícových pokutách pro známé čerpací stanice sítí Orlen nebo Robin Oil. Psali jsme o tom zde. Tentokrát jsou ale postihy mírnější a pohybují se v řádech desítek tisíc korun. Zároveň jde o menší a tudíž řidičům často méně známé provozovatele. Přesto stojí za pozornost.