Reklama
Nová auta

Týden v autech: Policie při měření pravidla neřeší a čínské SUV, které přesvědčí Evropany

Řešili jsme také, jak je to doopravdy s koncem pneumatik M+S a kam s nimi ještě můžete jet
Zdroj: Robin Běhal, Autosalon.tv

Evropská unie v boji proti čínským elektromobilům nasadila cla. Jenže se zapomnělo na to, že tyto vozy jsou pro tuzemské řidiče zajímavé hlavně v provedeních se spalovacím motorem, která jsou výrazně levnější než evropská konkurence. Jednomu takovému vozu jsme se podívali na zoubek. A během uplynulého týdne jsme se zajímali i o další zásadní témata. Ta nejzajímavější najdete níže.

#1: Nové MG HS se opravdu povedlo

Otestovali jsme nové MG HS s benzinovým motorem a manuální převodovkou. Stojí od 669 900 korun. V porovnání s předchozím modelem je nové HS o 14 mm širší (celkem 1 890 mm), o 26 mm delší (celkem 4 636 mm) a rozvor se prodloužil o 30 mm na 2 750 mm, což se samozřejmě na vnitřní prostornosti pozitivně podepsalo. Kabina je vzdušnější a ve druhé řadě sedadel je spousta místa na nohy. Jen pro představu, já měřím 175 centimetrů a před koleny jsem měl dobrých patnáct centimetrů a nad hlavou jakbysmet. Zároveň druhá řada je osazena velmi pohodlnými sedadly, které dobře podepírají stehna.

Co naopak zůstalo stejné, je nabídka motorizací. Ta i nadále čítá pouze jednu možnost, a to benzinovou čtyřválcovou patnáctistovku o výkonu 125 kW (170 koní) s točivým momentem 275 Nm. Motor je pak možné spárovat buď s klasickým 6stupňovým manuálem nebo 7stupňovým automatem DCT. Za ten se připlácí 60 tisíc korun.

#2: Mýty a fakta o pneumatikách M+S

Téma zimních pneumatik s označením pouze M+S se objevilo už letos na jaře. Tehdy totiž začaly na internetu kolovat informace o tom, že v Německu od letošního října nebude možné používat zimní pláště označené pouze písmeny M+S s odkazem na směrnici EU. Vznikl trochu zmatek, ze kterého postupně vzešlo tvrzení, že Německo vychází vstříc nařízení EU, a že to budou muset postupně udělat všechny členské státy.

Podívali jsme se trochu blíž na celou problematiku a výsledkem je ono pověstné „není to tak horké“. EU zakazuje spoustu jiných věcí, ale tohle nařízení je spíš pro dobro všech řidičů. Zákony členských států se v tomto případě vůbec upravovat nemusí a ani neupravují.

#3: Kdy už budeme v Česku jezdit "bez řidiče"?

Novela převádí zodpovědnost z člověka (řidiče) přímo na vozidlo s aktivním autonomním režimem. Díky tomu bude možné v budoucnu cestovat po českých silnicích v robotických autech bez kontaktu řidiče s volantem nebo pedály. Nová úprava také rozšiřuje definici, kdo nebo co je řidič. Řidičem bude i ten, kdo dočasně předá řízení vozidla a jen na něj dohlíží.

Autonomní vozy budou moci samostatně převážet cestující za jasně stanovených podmínek. „Připravovanou novinkou chceme umožnit provoz schválených automatizovaných vozidel na území ČR, která svými technologiemi výrazně zvýší řidičský komfort a bezpečnost na našich silnicích,“ řekl k novele ministr dopravy Martin Kupka.

#4: Všechny golfy na jednom místě

Volkswagen Golf má v nejnovější osmé generaci trochu smůlu. Její uvedení na trh v roce 2020 hodně zkomplikoval covid, navíc přišlo velké mrzení v podobě problémů s infotainmentem. Premiéra faceliftu se pro změnu odehrává trochu ve stínu zpráv o chystaném omezování výroby a zavírání některých továren značky Volkswagen. Přesto zůstává Golf jedním ze základních pilířů současných prodejů německé značky a bez debat jde o zajímavé auto, jak jsme se mohli v posledních týdnech přesvědčit na vlastní kůži.

V rámci dvou akcí v Německu a v Česku jsme otestovali hned šest různých variant modernizovaného Volkswagenu Golf. A seřadili je pro vás podle toho, jak se nám zamlouvaly a proč.

#5: Policie si při měření hlavu s předpisy neláme

Ještě donedávna musela policie při měření rychlosti dodržovat maximální povolenou rychlost a správní řízení mohl zahájit pouze místě přestupku příslušný orgán. Pokud tomu bylo jinak, přestupek byl smeten ze stolu. Dnes už to však neplatí a řidiči by si tak měli dát obzvláště velký pozor, protože nikdy nebylo snazší přijít o řidičák. Co všechno se změnilo a jak je možné, že policie dříve musela při měření rychlosti dodržovat rychlost?

Málokdo z vás to asi tuší, ale pokud jste v minulosti nechali zajít dopravní přestupek do správního řízení, mohlo se stát, že byl stažen. Zejména kvůli chybným krokům ze strany úřadu či policie. „Dříve byla například rozhodovací praxe, že když policejní vůz jel v okamžiku měření přes povolenou rychlost, jednalo se o nelegální měření, protože policisté v danou chvíli sami porušovali zákon, což nesmí. Prakticky se to projevilo tak, že bylo-li tam něco takového, nepadlo rozhodnutí a věc doklouzala do prekluze,“ řekl dopravní poradce.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


I majitelé benzinových aut by měli řešit zimní palivo. U dieselů zas hrozí zamrznutí AdBlue

Pokud tankujete do svého vozu jen občas, raději palivo před zimou vyjezděte. Vyhnete se potížím
19.11.2024 15:54
|
1

Tady je nebezpečné tankovat. ČOI rozdala čerpacím stanicím další pokuty za nekvalitní palivo

Desetitisícové pokuty od inspekce schytaly pumpy v Praze, Středočeském a Ústeckém kraji
19.11.2024 14:00
|
1
Reklama

O rychlost nejde. V Praze je kamera, která kontroluje častý přestupek spěchajících řidičů

Kameru najdete v Evropské ulici. Autosalon zjišťoval, zda už rozesílá pokuty tak, jak se slibovalo
19.11.2024 09:57
|
2

Volkswagen Golf jako hybrid do zásuvky jezdí příjemně. Otázkou je, zda za něj dát přes milion

Ujede 100 km na jedno nabití, využije i rychlé nabíječky. Zkoušeli jsme, kolik spolyká bez elektřiny
19.11.2024 07:58
|
1
Reklama
Autosalon TV