Reklama
Nová auta

Týden v autech: Nejhorší ojetiny v českých bazarech i test čínského SUV, které jde proti Škodě

Řešili jsme také to, zda policisté na sobě musí mít stejnokroj, když vám udělují pokutu
Zdroj: Lukáš Volšický, Autosalon.tv

Výběr ojetého vozu není nic snadného, člověk se může vždycky spálit. Určitým vodítkem jsou ale statistiky německého autoklubu, které informují o spolehlivosti starších vozů. Tentokrát jsme se podívali na dodávky. A shodou okolností jeden český internetový bazar vydal přehled aut, která vyřadil ze své nabídky. Proč se tak stalo? I o tom jsme psali během uplynulého týdne.

Nejhorší dodávky

Německý autoklub ADAC každoročně zveřejňuje statistiku poruchovosti, která vychází z jeho vlastních dat získaných během asistenčních zásahů. Těch bylo v roce 2024 přes 3,6 milionu, takže lze tyto přehledy poruchovosti považovat za bernou minci. Kromě toho se do finálního přehledu dostanou jen ty modely, kterých je v německém registru vozidel dostatečné množství. Vloni to bylo celkem 159 modelových řad, přičemž pět z nich spadá do kategorie užitkových vozů. Protože tyto modelové řady často existují i v osobních verzích, mohou být údaje o ojetinách užitečným vodítkem pro širokou skupinu motoristů, kteří preferují velké a praktické auto.

ADAC hodnotí v dané kategorii jako nejlepší vůz Mercedes-Benz Sprinter, u třech modelových řad pak přidávají Němci varování pro konkrétní období výroby. Týká se to modelů Renault Master (2019-2020), Fiat Ducato (2015-2017, 2019-2021) a Ford Transit (2015). Vzhledem k tomu, že disponujeme podrobnějšími údaji, podíváme se na danou pětici trochu blíže.

Omoda na českých silnicích

Když se koncem letošní zimy v Česku začala prodávat čínská značka Omoda, spolu s další značkou Jaecoo z koncernu Chery, stanovila si velký obchodní cíl. Už během příštího roku se každý z nabízených modelů má zařadit do desítky nejprodávanějších aut ve své kategorii, což rozhodně nebude jednoduché, ale pro tuzemské zastoupení to představuje velkou výzvu. A i skeptik k čínským autům, jako jsem já, si začíná říkat, že se správnou cenovou politikou má velkou šanci.

Čínská produkce čehokoliv byla vždy proslulá tím, jak si tu něco půjčila, jinde něco okopírovala. Elektrická Omoda však tolik nedává najevo svou zemi původu, ač v pražském provozu přitahuje pozornost. Je to hlavně zatím relativně málo známá značka, co oslovuje kolemjdoucí – během testovacího týdne jsem jednomu z nich dokonce odpovídal, že ač tohle kompaktní SUV je Asiat, nepochází z Koreje.

Musí mít policista uniformu?

ení to tak dávno, co jsme na našem webu vyvraceli mýtus, kdy řidiči nechávali položený kelímek s kávou na palubní desce špatně zaparkovaného auta, které tak díky tomu nemohlo být odtaženo. Zjišťovali jsme, zda je pravda, že si blikáním dálkovými světly na semafor urychlíte zelenou, nebo jestli když projíždíte mezi pruhy pod rychlostní kamerou, tak vás nemůže změřit. Tím ale nápaditost českých řidičů ani zdaleka nekončí.

Tentokrát nás na motoristických fórech zaujal další názor, respektive tip, který se tu objevoval až překvapivě často. Řidič si vždy policistu, který mu chce sankce za spáchaný přestupek udělit, detailně prohlédne a pokud zjistí, že mu chybí část stejnokroje, odmítne mu zaplatit. Jak jsme z příspěvků vydedukovali, tak v oblibě jsou zejména chybějící čepice. Policistovi následně argumentuje tím, že je to takto psáno v zákoně, proto se s ním dál nebude bavit.

Spalovák to jistí

Produkce předcházející generace Fiatu 500, poprvé uvedené na globální trhy už v roce 2007, oficiálně skončila až koncem loňského srpna s velkým plánem. Už tehdy nám automobilka oznámila, že v letošním roce 2025 začne vyrábět novějšího nástupce i s tradičnějším spalovacím motorem a tenhle moment je právě tady – v továrně Mirafiori v Turíně začala vznikat předprodukční série očekávané novinky.

Elektromobilita se pro automobilky stala nejistým trhem a Fiat tak stále pracuje na zachování spalovacích modelů. Ověřovací série je dalším krokem k uvedení nejnovějších produkčních Fiatů 500 a značka říká, že to chce stihnout ještě před koncem letošního roku – plánovaným měsícem je listopad.

Tyhle ojetiny si raději nekupujte

Aktuální rozšíření vychází z nejnovějších praktických zkušeností společnosti, která nabízí služby při nákupu ojetin. Už první Blacklist vystavil „stopku“ desetitisícům vozů s nespolehlivými motory či převodovkami. Od té doby tak na internetové platformě nebyly k dispozici například vozy koncernu Volkswagen s motory EA111, modely skupiny Stellantis s přeplňovanými zážehovými jednotkami o objemu 1,2 a 1,6 litru nebo BMW s motory N47. Teď se přidávají další.

Cílem Blacklistu je, aby se majitelé ojetiny v delším časovém horizontu vyhnuli příliš drahým opravám, což platí pro spalovací vozy i elektromobily. „Aktuální analýza nabídky na hlavních inzertních serverech ukazuje, že v Evropě je na prodej více než 445 tisíc problémových aut. I kdyby fatální závada s cenou opravy převyšující 5000 eur (přibližně 125 tis. Kč), postihla jen každé druhé z nich, znamená to úhrnné škody v řádu desítek miliard korun,“ informuje společnost v tiskové zprávě.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Naleštěná nová pětka, bazarové SUV pod lupou a vyladěný dvanáctiválec. Nový Autosalon připraven

V premiérovém dílu vyzkoušíme Renault 5 E-Tech, bazarovku Mitsubishi ASX i Mercedes AMG
16.06.2025 11:02
|
0

Krásně se vede a 120 koní bohatě stačí. Závodník Lukáš Pešek osedlal novou Duacti Panigale

Na tomhle stroji trénuje sám Marc Márquez. Přitom je překvapivě dostupný i pro běžné jezdce
11.06.2025 16:30
|
2
Reklama

Volkswagen Multivan s pohonem všech kol jezdí jen jako plug-in hybrid. Není to vůbec špatná volba

Ondřej Hrubeš alias Hrubis otestoval velký rodinný vůz s novou generací hybridu do zásuvky
11.06.2025 10:00
|
0

Ojetý Renault Espace láká na komfort i výbavu. Jeho cena v bazarech rychle spadla

Otestovali jsme pátou generaci, která byla ještě věrná klasickému tvaru rodinného MPV
10.06.2025 17:48
|
0
Reklama
Autosalon TV